Poradniki
Start Poradniki Fotowoltaika opłacalność kalkulator - policz, ile możesz zaoszczędzić!
Artykuł

Fotowoltaika opłacalność kalkulator - policz, ile możesz zaoszczędzić!

Nurtuje Cię, czy rzeczywiście dzięki instalacji fotowoltaicznej zaoszczędzisz? Fotowoltaika kalkulator online to proste narzędzie, dzięki któremu dowiesz się, ile zyskasz inwestując w prąd ze słońca.

fotowoltaika opłacalność kalkulator

Fotowoltaika dla Twojego domu lub firmy? Kalkulator opłacalności

Jesteś zainteresowany założeniem instalacji fotowoltaicznej, ale nie wiesz czy w Twoim przypadku taka inwestycja jest opłacalna? Skorzystaj z kalkulatora fotowoltaiki dostępnego na fotowoltaika.energiadirect.pl. Wystarczy kilka kroków, aby dowiedz się, ile będzie wynosił Twój roczny rachunek po zamontowaniu paneli fotowoltaicznych i ile dzięki temu zaoszczędzisz. 

Krok 1 Podstawowe informacje o planowanej inwestycji 
Kalkulator fotowoltaiczny wymaga odpowiedzi na kilka podstawowych pytań dot. planowanej inwestycji:

  • Czy fotowoltaikę chcesz założyć na potrzeby energetyczne domu jednorodzinnego czy firmy?;
  • Kiedy planujesz założyć instalację fotowoltaiczną: jak najszybciej, za kwartał, za pół roku czy w następnych roku?;
  • Czy zestaw PV zakupisz z własnym środków finansów, czy chcesz skorzystać z kredytu, pożyczki czy oferty abonamentowej?;
  • Gdzie planujesz założyć panele fotowoltaiczne - na dachu czy gruncie?;
  • Jaki jest kąt nachylenia Twojego dachu - jeśli chcesz założyć fotowoltaikę na dachu;
  • Jaki jest rodzaj pokrycia dachu?; 
  • Ile wynosi Twój miesięczny rachunek za prąd?

Na podstawie tych odpowiedzi kalkulator  fotowoltaiki obliczy, ile będzie wynosił Twój roczny rachunek za prąd po założeniu instalacji fotowoltaicznej oraz oszczędności z tytułu fotowoltaiki na przestrzeni najbliższych 25 lat. 

fotowoltaika dla domu i firmy

fotowoltaika finansowanie

rodzaj instalacji fotowoltaicznej

fotowoltaika a rachunek za prąd

 

Krok 2 Dane kontaktowe 

Podaj dane kontaktowe dla siebie, a otrzymasz najlepsze i dopasowane do Twoich potrzeb oferty na fotowoltaikę. 

porównywarka fotowoltaika

Fotowoltaika a klimat w Polsce 

Niekiedy można się spotkać z opinią, że klimat panujący w Polsce nie sprzyja fotowoltaice. Natomiast, jak powszechnie wiadomo, ogniwa fotowoltaiczne funkcjonują na zasadzie fotoelektrycznego efektu, co ma miejsce nawet w pochmurne dni. Naturalnie, im więcej promieni słonecznych, tym efekt ten jest większy. 

Okres zimowy nie wpływa w jakiś znaczący sposób na działanie modułów fotowoltaicznych. Należy pamiętać, że do produkcji energii ze słońca istotny jest dostęp do światła (nie do ciepła). Podobny do naszego klimat mają Czesi, którzy bardzo często decydują się na zakup zestawu PV. Kraj ten już kilka lat temu przekraczył swój cel OZE, który był do zrealizowania w roku 2020. Bardzo blisko zwiększenia udziału zielonego prądu w krajowym zużyciu do wymaganego przez UE poziomu jest także inny nasz sąsiad - Słowacja. 

Wzorem do naśladowania są Niemcy, gdzie w 2017 roku udział samej fotowoltaiki w energetycznym miksie wyniósł 12,6%. Ponadto już blisko połowa, a dokładnie 49,1% wytworzonej energii pochodzi z odnawialnych źródeł. 

Rachunek za prąd a fotowoltaika


Osoba zastanawiająca się nad zainwestowaniem w przydomową elektrownie słoneczną powinna rozpocząć analizę od prześledzenia swoich faktur za energię elektryczną. Obniżenie opłat za prąd jest przecież najważniejszym celem instalacji. Inwestycja jest niezasadna, jeśli miesięczny rachunek za prąd wynosi 100-150 zł. Wówczas montowany jest mniejszy zestaw fotowoltaiczny, a im mniejsza instalacja, tym wyższy proporcjonalnie koszt paneli, falownika czy konstrukcji. Z punktu widzenia instalatora koszt instalacji o mocy 1,5 kWp i 3,0 kWp jest praktycznie rzecz biorąc taki sam. 

Bardzo istotne dla opłacalności inwestycji jest optymalne dobranie wielkości instalacji do zużycia energii w skali roku przez gospodarstwo domowe. Przeciętna przydomowa elektrownia słoneczna ma około 4-5 kW, co oznacza że rocznie jest w stanie wygenerować około 4-5 tys. kWh. Trzeba jednak mieć na uwadze, iż z czasem uzysk z instalacji spada - około 0,5 do 1% na rok. 

Instalacje fotowoltaiczne na dachu 


Na zwrot z inwestycji wpływa naturalnie wiele czynników. Spory udział ma tu zdolność produkcyjna, która z kolei zależy od kierunku oraz kąta nachylenia dachu. Zakładając najbardziej pesymistyczny wariant - instalacja fotowoltaiczna na dachu skierowana w kierunku północnym oraz zużycie energii na własne potrzeby na poziomie około 10% - to okres zwrotu z inwestycji ulega bardzo znacznemu wydłużeniu (o kilka lat). Północna strona dachu nie jest w stanie dostarczyć satysfakcjonujących ilości energii.

Inwestycja w instalację PV zwróci się zdecydowanie szybciej, jeśli została zamontowana w miejscu nie zacienionym i skierowana w kierunku południowym, a kąt nachylenia dachu wynosi między 25 a 45 stopni. Tutaj jednak należy zaznaczyć, że przeważnie domowników nie ma, w czasie gdy ogniwa generują z maksymalną mocą, czyli w środku dnia. Szacuje się jednak, że inwestycja taka zwróci w ciągu niespełna 8-10 lat. 

Warto też zaznaczyć, że inne konfiguracje także są opłacalne. Panele zamontowane płasko mają maksymalną produktywność na poziomie 90%. Natomiast te zainstalowane na wschodnio-zachodnich połaciach dachów osiągają 85%. Zdecydowanie nieopłacalną inwestycją jest fotowoltaika na ścianach. Takie montowanie modułów fotowoltaicznych oznacza sporą bo aż 30% utratę efektywności. 

Z montażem paneli PV na dachu należy się wstrzymać, jeśli planowany jest w najbliższym czasie jego remont. Inaczej inwestora dwa razy więcej pracy - instalację trzeba będzie zdemontować, a później ponownie zamontować, co generuje dodatkowe koszty. 

Zacienienie a efektywność paneli 


Ogniwa fotowoltaiczne, aby wykorzystały w pełni potencjał słonecznej energii nie mogą być zacienione. Zdaniem ekspertów nawet niewielkie zacienienie powoduje ogromny spadek wydajności instalacji. Przy zaledwie 3% zacienieniu spadek wydajności wynosi nawet 20%

Planując instalację należy zwrócić uwagę na pobliskie budynki, drzewa czy słupy oraz tzw. samozacienienie. Przeprowadzenie analizy otoczenia - obiektów rzucających cień - jest zatem bardzo istotne. 

Zestaw PV a dofinansowanie 


Opłacalność inwestycji w fotowoltaikę zdecydowanie zwiększają programy dofinansowań. Ostatnio ogłoszono start nowego rządowego programu “Mój prąd”. Osoby fizyczne, które zakupią zestaw PV mogą otrzymać nawet 50% zwrotu kosztów. Maksymalną kwotę dotacji ustalono na 3000 zł. Z kolei z innego rządowego programu “Czyste Powietrze” można otrzymać pożyczkę na preferencyjnych warunkach przeznaczyć ją na zakup instalacji fotowoltaicznej. 

Prywatni inwestorzy w fotowoltaikę mogą ponadto skorzystać z ulgi podatkowej. W jej ramach przez kilka lat można odliczyć koszt instalacji od podatku w rocznym, które przez kilka kolejnych lat mogą odliczać sobie koszt instalacji od podatku w zeznaniach PIT. Niekiedy własne programy dotacji na fotowoltaikę mają także samorządy. 

Podsumowanie: 

1. Dzięki kalkulatorowi można obliczyć, ile będzie wynosił miesięczny rachunek za energię elektryczną po zamontowaniu fotowoltaiki.

2. Kalkulator podaje także oszczędności, które można uzyskać dzięki panelom fotowoltaicznym na przestrzeni 25 lat. 

3. W Polsce panują bardzo dobre warunki klimatyczne do produkcji energii ze słońca.

4. Inwestycja w fotowoltaikę jest opłacalna - pod warunkiem, że zostanie dobrana optymalna moc instalacji. 

5. Najczęściej zestaw PV montuje się na dachu.

6. Największy spadek wydajności powoduje zacienienie paneli fotowoltaicznych.

7. Na instalacje PV można otrzymać dotację z programu "Mój prąd', "Czyste Powietrze" oraz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. 

Agnieszka Książek

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

 Fotowoltaika dotacje. Jakie są warunki programów, ile można otrzymać?
23 Sierpień 2021
Dofinansowanie na własną elektrownie słoneczną można otrzymać z kilku źródeł. Najpopularniejsze z nich to “Mój prąd” oraz “Program Czyste Powietrze”. ...
Jak wyglądają rachunki za prąd z fotowoltaiką?
06 Grudzień 2021
Zastanawiasz się, jak będzie wyglądać Twój rachunek za prąd po montażu instalacji fotowoltaicznej? Przeczytaj nasz artykuł.
Na co zwrócić uwagę, decydując się na panele fotowoltaiczne?
04 Październik 2022
Oszczędność energii elektrycznej to rzecz kluczowa, jeśli zależy nam na zredukowaniu opłat za prąd. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na mont...
Co to jest bilansowanie 1:1?
19 Czerwiec 2022
Bilansowanie 1:1 to w ostatnim czasie często poruszany temat przez osoby zainteresowane fotowoltaiką. Na czym polega ten system rozliczenia dla prosum...
Cała prawda o fotowoltaice. Fakty i mity o energii ze słońca
30 Sierpień 2021
Fotowoltaika to najszybciej rozwijająca się gałąź OZE, wokół której jednak krąży wiele nieprawdziwych informacji. Zakup instalacji fotowoltaicznej to ...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7