Poradniki
Start Poradniki Wydajność paneli fotowoltaicznych
Artykuł

Wydajność paneli fotowoltaicznych

To bez wątpienia jedna z najistotniejszych kwestii przy zakupie fotowoltaiki. Od tego zależy, ile instalacja PV będzie w stanie wyprodukować energii, a tym samym czy zaspokoi zapotrzebowanie na prąd gospodarstwa domowego.

wydajność paneli fotowoltaicznych

Przydomowa elektrownia słoneczna 

Jak wynika z licznych statystyk, zestaw fotowoltaiczny o mocy 1kWp może wyprodukować w polskich warunkach klimatycznych, w skali roku około 900-1000 kWh. To z kolei oznacza, że przeciętne gospodarstwo domowe, które rocznie zużywa w skali roku 4000-5000 kWh, powinno zamontować instalację o mocy co najmniej 5 kWp. Specjaliści zalecają montaż takiej instalacji, która będzie w stanie wyprodukować o 20 procent więcej energii, niż wynosi zapotrzebowanie. 

porównanie ofert

Moc fotowoltaiki to jednak nie wszystko. Na ilość wyprodukowanego prądu przez elektrownie słoneczną wpływ ma również: lokalizacja, warunki klimatyczne (szczególnie temperatura), kąt nachylenia paneli do płaszczyzny poziomej, a także strona świata na którą są skierowane moduły fotowoltaiczne. 

Okazuje się, że fotowoltaika nie działa najlepiej w wysokich temperaturach. Najbardziej optymalną temperaturą jest 25 stopni Celsjusza. Dlaczego? Jeśli temperatura jest niższa, to mniejsza ilość fotonów dociera do ogniw. Z kolei przy bardzo wysokich temperaturach, ogniwa fotowoltaiczne mogą ulec zniszczeniu. Wystarczy, że jedno z ogniw będzie uszkodzone, to cały panel fotowoltaiczny nie działa, tak jak powinien. 

Zapotrzebowanie na energię 

Jak już wcześniej zostało wspomniane, aby dobrać moc fotowoltaiki, należy wiedzieć, ile energii elektrycznej w skali roku, zużywa dane gospodarstwo domowe. Aby to obliczyć, wystarczy zebrać dane ze wszystkich rachunków za prąd z całego roku

Oczywiście należy wziąć pod uwagę, czy w najbliższych miesiącach zapotrzebowanie ulegnie zwiększeniu. Może ono się zwiększyć z uwagi na np. zmianę ogrzewania na ogrzewanie elektryczne, zwiększenie liczby domowników czy zakup nowego energochłonnego urządzenia (np. klimatyzatora). 

Z całą pewnością nieco trudniej jest określić zapotrzebowanie w przypadku dopiero powstającego budynku mieszkalnego. W takiej sytuacji zużycie energii szacuje się, a bierze się pod uwagę liczbę domowników oraz ilość i rodzaj urządzeń elektrycznych. 

W tym miejscu warto podkreślić, że instalację fotowoltaiczną można rozbudować, jeśli okaże się niewystarczająca. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami. 

oferty na fotowoltaikę

Sprawność paneli fotowoltaicznych 

To parametr określający, ile energii słonecznej może zostać przekształcone w energię elektryczną. Sprawność paneli jest sprawdzana w warunkach testowych STC. Obecnie panele monokrystaliczne cechują się sprawnością na poziomie nawet 22 procent, a polikrystaliczne w granicach 16-18 procent. 

Wydajność ogniw a czas eksploatacji 

Omawiając wydajność ogniw PV należy także wspomnieć o spadku wydajności wraz z okresem eksploatacji. Wynika z naturalnego procesu degradacji. Obecnie produkowane panele fotowoltaiczne tracą 0,3-0,5 procent mocy nominalnej w skali roku. 

Ogniwa PV największy spadek wydajności notują w pierwszym roku ich eksploatacji. Taki spadek może wynieść nawet 5 procent. Po pierwszych trzech latach użytkowania tempo strat mocy bardzo mocno wyhamowuje.  Producenci modułów fotowoltaicznych oferują co najmniej 25-letnią gwarancję na uzysk.  

Żywotność paneli fotowoltaicznych 

W przypadku poprzednich generacji paneli ich żywotność była określana na 25 lat. Panele nowszych generacji powstają z lepszych materiałów, ponadto coraz lepsze są także procesy technologiczne. To przekłada się na ich większą żywotność oraz generalnie na lepsze parametry techniczne. 

Takie ogniwa jednak są montowane od niedawna, zatem trudno tak naprawdę jednoznacznie określić ich jaka jest ich żywotność. Niezależne testy jednak wskazują, że żywotność modułów fotowoltaicznych może wynieść nawet 40 lat

Co powoduje zmniejszenie wydajności paneli fotowoltaicznych? 

  • wysoka temperatura

Wydajność spada, gdy temperatura modułów jest wyższa niż 25 stopni Celsjusza. Straty wynoszą wówczas około 0,4 procent za każdy stopień. Przykładowo, jeśli temperatura powietrza wynosi powyżej 40 stopni Celsjusza, to panele mogą się nagrzać nawet do 65 stopni Celsjusza. To z kolei powoduje spadek mocy wynoszący nawet kilkanaście procent. 
Wybierając panele warto zwrócić uwagę na wartość Pmax - im niższa wartość, tym lepiej.  Wskaźnik ten informuje o tym, jaka jest strata wydajności względem odchyleń od warunków testowych STS. 

Mniejszą wydajność instalacji fotowoltaicznej może powodować także nieodpowiednia wentylacja i brak przewiewu. 

  • zacienienie i zabrudzenie paneli

Każde nawet z pozoru niewielkie zacienienie może spowodować nawet wyłączenie całego modułu lub jego części. Im więcej cienia, tym mniejsza ilość energii będzie w stanie wytworzyć elektrownia słoneczna. 
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku mocnego zabrudzenia paneli. Eksperci zalecają ich mycie dwa razy w roku. 

  • błędy wykonawcze 

Straty, które pojawiają się na inwerterze czy przewodach są nieuniknione, ale można je znacznie zmniejszyć. Ponadto mogą być one znaczne, jeśli wystąpią błędy wykonawcze. 

Podsumowanie:

  1. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 1kWp może rocznie wyprodukować 900-1000 kWh. 
  2. Sprawność paneli fotowoltaicznych wynosi od 16 do 22 procent. 
  3. Wraz z okresem eksploatacji wydajność ogniw fotowoltaicznych spada - to naturalne zjawisko degradacji. 
  4. Na wydajność instalacji niekorzystnie wpływa m.in. bardzo wysoka temperatura. 
     
Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Fotowoltaika zmiany od kiedy? Czy to się jeszcze opłaca?
01 Styczeń 1970
1 kwietnia 2022 roku wejdą w życie przepisy znowelizowanej ustawy o odnawialnych źródłach energii. Wówczas dla nowych prosumentów “zniknie” tzw. syste...
Mój Prąd 4.0 wysokość dofinansowania i nowe warunki programu
01 Styczeń 1970
W połowie kwietnia 2022 roku ruszyła kolejna edycja dotacji na fotowoltaikę. Jaka jest wysokość dofinansowania w programie Mój Prąd 4.0? Jakie są nowe...
Rodzaje paneli fotowoltaicznych. Które wybrać?
01 Styczeń 1970
Obecnie na rynku jest dostępnych wiele różnych technologii i typów ogniw fotowoltaicznych, dzięki którym możesz mieć darmową energię elektryczną. Skat...
Fotowoltaika nowe przepisy 2022
01 Styczeń 1970
Od 1 kwietnia 2022 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dot. rozliczenia fotowoltaiki. Dotychczasowi prosumenci będą mogli nadal korzystać z systemu ...
Żywotność paneli fotowoltaicznych
01 Styczeń 1970
Technologia paneli fotowoltaicznych mocno się rozwija. Dziś ich żywotność wynosi nawet 30-35 lat. Standardem jest ochrona gwarancyjna na okres aż 25 l...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7