Poradniki
Start Poradniki Projekt domu z pompą ciepła i fotowoltaika - na co zwrócić uwagę?
Artykuł

Projekt domu z pompą ciepła i fotowoltaika - na co zwrócić uwagę?

Decydując się na inwestycję w pompę ciepła i fotowoltaikę już na etapie projektu domu można wiele zyskać. W tym artykule przedstawimy kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę, aby wybrać odpowiedni projekt.

projekt domu z pompą ciepła i fotowoltaika

Wybór projektu domu 

Oferta na projekty domów jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Naprawdę jest w czym wybierać. Dlatego też wybór odpowiedniego projektu to bez wątpienia jedna z najtrudniejszych decyzji. Ponadto należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które w przyszłości będą mieć przecież ogromny wpływ na użytkowanie budynku. 

Wybierając projekt należy mieć na uwadze:

  • swoje możliwości finansowe,
  • styl życia przyszłych mieszkańców,
  • walory działki budowlanej,
  • powierzchnie domu, jego kształt i rozkład pomieszczeń,
  • wymagania warunków zabudowy,
  • koszty eksploatacji,
  • wymagania dot. energooszczędności budynków (m.in. wskaźnik EP, lombda, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii). 

Aktualne warunki techniczne spełniają m.in. kotły na biomasę, gazowy kocioł kondensacyjny z ogrzewaniem płaszczyznowym podłogowym i kolektorami słonecznymi, powietrzna oraz gruntowa pompa ciepła. 

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu z pompą ciepła? 

Dostępnych jest wiele projektów domów z pompą ciepła. W ofercie są zarówno projekty zarówno tradycyjnych domów, jak i tych bardziej nowoczesnych. Są to domy parterowe, piętrowe, jak i te z użytkowanym poddaszem. 

Warto jednak podkreślić, że im bardziej dany projekt domu jest starannie, co do niemal każdego szczegółu zaplanowany, tym mniejsza później konieczność ewentualnych przeróbek. 

Jeśli pompa ciepła zostanie już przewidziana na etapie projektu, to koszty budowy domu będą niższe. Wówczas nie trzeba bowiem budować komina oraz planować miejsca na kotłownię. 

Sam projekt to oczywiście nie wszystko. Nie mniej istotną kwestią jest to, jak zostaną wykonane roboty budowlane. Chodzi tutaj o wszelkie prace, które są związane z ociepleniem budynku oraz jego szczelnością powietrzną. 

Wybierając projekt domu z pompą ciepła należy uwzględnić:

  • miejsce na pompę ciepła 

Pompa ciepła wielkością przypomina lodówkę. Można ją zatem ulokować praktycznie w dowolnym pomieszczeniu domu. W przypadku tego urządzenia grzewczego nie ma żadnych wytycznych, które określałyby gdzie konkretnie ma być zamontowana pompa ciepła.

Nie zachodzi tutaj żaden proces spalania paliwa, a w związku z tym nie ma emisji spalin. Dodatkowo nie ma konieczności budowania komina spalinowego. Nie ma również wymagań co do funkcjonowania wentylacji mechanicznej. 

Oczywiście, jeśli chcesz to możesz wyodrębnić osobne pomieszczenie na pompę ciepła. Ale bez większego problemu możesz takie lokum wykorzystać jednocześnie np. na pralnię. Pamiętaj jednak, że urządzenie generuje hałas. 

  • instalacja grzewcza 

Decydując się na pompę ciepła najkorzystniej wybrać ogrzewanie podłogowe. Warto tego wyboru dokonać już na etapie projektu domu. Wówczas sporo łatwiej jest to rozplanować. 

  • termoizolacja budynku 

Jeśli chcesz zamontować pompę ciepła, to kluczowe jest to, aby dom spełniał standardy energooszczędnego budownictwa. W zasadzie tylko wtedy jest sens korzystania z ekologicznych rozwiązań. 

Odpowiednia izolacja domu to przede wszystkim mniejsze straty ciepła. Taki budynek łatwiej jest ogrzać za pomocą pompy ciepła. Ponadto można wybrać urządzenie o mniejszej mocy. 

Projekt domu z pompą ciepła i fotowoltaiką

W przypadku, gdy zdecydujesz się na pompę ciepła rozważ jednocześnie inwestycje w fotowoltaikę. Taki duet to na tą chwilę najbardziej ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. Pompa ciepła to jeden z najlepszych systemów grzewczych, a w połączeniu z zestawem PV obniża wydatki na ogrzewanie niemal do zera. 

porównywarka fotowoltaiki

Co więcej, takie połączenie może oznaczać nawet samowystarczalny budynek (zeroenergetyczny). Wówczas ilość wyprodukowanej energii za pomocą paneli fotowoltaicznych wynosi co najmniej tyle, co ilość zużytej energii przez budynek (liczy się także ilość ciepła). 

Decyzję o inwestycji w pompę ciepła oraz fotowoltaikę warto podjąć już na etapie projektowania domu. Wówczas można np. przewidzieć dodatkowe miejsce na panele PV czy odpowiednio rozplanować niezbędne elementy poszczególnych systemów: grzewczego oraz fotowoltaicznego. Można wybrać spośród gotowych, już dostępnych projektów domów lub zgłosić się do architekta i zlecić mi wykonanie projektu indywidualnego. 

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Co to jest bilansowanie 1:1?
19 Czerwiec 2022
Bilansowanie 1:1 to w ostatnim czasie często poruszany temat przez osoby zainteresowane fotowoltaiką. Na czym polega ten system rozliczenia dla prosum...
Fotowoltaika czy się opłaca?
03 Listopad 2021
Wiele osób traktuje fotowoltaikę jako po prostu inwestycję, która w domyśle powinna się zwrócić jak najszybciej. Producenci instalacji PV przekonują, ...
Fotowoltaika opłacalność kalkulator - policz, ile możesz zaoszczędzić!
22 Sierpień 2021
Nurtuje Cię, czy rzeczywiście dzięki instalacji fotowoltaicznej zaoszczędzisz? Fotowoltaika kalkulator online to proste narzędzie, dzięki któremu dowi...
Magazyn energii do fotowoltaiki - jak wybrać, ile kosztuje?
18 Marzec 2022
Magazyn energii w ostatnim czasie mocno zyskuje na popularności. Dotację na jego zakup będzie można otrzymać w ramach nowej edycji programu Mój Prąd 4...
Fotowoltaika po staremu? Tak, ale nie dla wszystkich
23 Luty 2022
Osoby planujące inwestycję w fotowoltaikę muszą nastawić się na poważne zmiany. Od 1 kwietnia 2022 roku energia wyprodukowana w instalacji fotowoltaic...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7