Poradniki
Start Poradniki Ile prądu zużywa pompa ciepła?
Artykuł

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Pompa ciepła coraz częściej jest wybierana jako główne źródło ciepła w polskich domach jednorodzinnych. Wiele osób obawia się jednak o wysokie rachunki za prąd. Ile energii zużywa to urządzenie grzewcze?

ile prądu zużywa pompa ciepła

Od czego zależy zużycie energii przez powietrzną pompę ciepła? 

To, ile energii elektrycznej zużywa pompa ciepła zależy od wielu czynników. Ogromne znaczenie ma oczywiście powierzchnia domu. Nowoczesny budynek, który wykazuje się wysoką energooszczędnością potrzebuje w skali roku około 10-15 kWh na każdy metr kwadratowy jego powierzchni. 

Ponadto na pobór energii przez to urządzenie znaczny wpływ ma stan techniczny danego domu. Chodzi tu szczególnie o takie wyposażenie jak: wentylacja mechaniczna lub grawitacyjna czy ogrzewanie grzejnikowe bądź podłogowe. 

Generalnie, jeśli powietrzna pompa ciepła jest dobrze dobrana, tzn. z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych warunków, to może odzyskiwać z otoczenia nawet do ¾ potrzebnej do ogrzania energii. W ten sposób pobór energii z sieci jest zminimalizowany.  

Przeczytaj też o tym co to jest pompa ciepła i jaką warto wybrać do firmy. 

Zapotrzebowanie na ciepło i ciepłą wodę użytkową a zużycie prądu przez pompę ciepła

Warto oszacować zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła jeszcze przed jej zakupem. W tym celu należy uwzględnić wysokość temperatury, która będzie utrzymywana w pomieszczeniach oraz wysokość temperatury ciepłej wody użytkowej. W przypadku c.w.u. należy uwzględnić liczbę domowników. Do tych obliczeń należy uwzględnić rzeczywiste preferencje. 

Współczynniki COP i SCOP 

Omawiając temat zużycia prądu przez powietrzną pompę ciepła nie można zapomnieć o współczynnikach COP i SCOP. COP to współczynnik wydajności. Dzięki niemu można określić, ile pompa dostarcza ciepła w stosunku do pobranej energii elektrycznej. Ten współczynnik warto brać pod uwagę porównując różne modele pomp ciepła. Dobrej jakości urządzenie mieści się w przedziale od 3,5 do 5,5 kWh energii cieplnej. 

Do oszacowania zużycia prądu przez pompę ciepła konieczna jest znajomość współczynnika SCOP. Dzięki niemu można określić ilość energii cieplnej wykorzystanej do ogrzewania pomieszczeń w stosunku do zużytego przy tym prądu w skali roku. 

Ile prądu zużywa pompa ciepła? 

Aby obliczyć, ile prądu zużywa pompa ciepła wystarczy znać następujące wartości: zapotrzebowanie na ciepło budynku oraz współczynnik SCOP. Wzór na obliczenie zużycia energii elektrycznej przez pompę ciepła jest bardzo prosty.  

Wystarczy, że zapotrzebowanie na ciepło podzielisz przez wartość współczynnika SCOP. Otrzymany wynik pomnóż przez stawkę za jedną kilowatogodzinę, a uzyskasz informację o kosztach ogrzewania Twojego domu przez pompę ciepła. 

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Jak przygotować nowy dom pod pompę ciepła?
10 Kwiecień 2022
Pompa ciepła to jedno z takich rozwiązań, które warto zaplanować już na etapie projektowym. To urządzenie grzewcze nie wymaga bowiem kotłowni oraz ko...
Pompa ciepła jak działa?
09 Czerwiec 2022
Wiele osób pomimo rosnącej popularności tego urządzenia nie ma pojęcia jak działa pompa ciepła. W tym artykule omówimy jej działanie w zależności od j...
Pompa ciepła i fotowoltaika - czy to dobry duet?
02 Listopad 2021
Zdecydowanie tak! Inwestycja w pompę ciepła oraz fotowoltaikę zwraca się bardzo szybko. Taki system grzewczy generuje o nawet 80% mniejsze koszty, niż...
Program Moje Ciepło. Jak dostać dopłatę do pompy ciepła?
24 Marzec 2022
Moje Ciepło to program, w ramach którego można wnioskować o dofinansowanie do zakupu oraz montażu pompy ciepła. Właściciel domu jednorodzinnego może o...
Projekt domu z pompą ciepła i fotowoltaika - na co zwrócić uwagę?
03 Maj 2022
Decydując się na inwestycję w pompę ciepła i fotowoltaikę już na etapie projektu domu można wiele zyskać. W tym artykule przedstawimy kilka aspektów, ...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7