Poradniki
Start Poradniki Jak przygotować nowy dom pod pompę ciepła?
Artykuł

Jak przygotować nowy dom pod pompę ciepła?

Pompa ciepła to jedno z takich rozwiązań, które warto zaplanować już na etapie projektowym. To urządzenie grzewcze nie wymaga bowiem kotłowni oraz komina. O czym jeszcze warto wiedzieć?

jak przygotować nowy dom pod pompę ciepła

Photo by R ARCHITECTURE on Unsplash
  

Pomieszczenie techniczne zamiast kotłowni 

Decydując się na pompę ciepła nie musisz wydzielać specjalnego pomieszczenia jakim jest kotłownia. Nie będziesz przecież przechowywać żadnego paliwa, a samo urządzenie nie wymaga zbyt dużej powierzchni. W zasadzie jedynym warunkiem montażu pompy ciepła w danym pomieszczeniu jest to, aby była w nim instalacja elektryczna.  

Pompa ciepła zarówno gabarytami, jak i głośnością pracy przypomina lodówkę. W związku z tym nie ma większego problemu z ulokowaniem jej w domu. Standardowa powierzchnia, która jest wymagana do montażu najistotniejszych elementów to zaledwie od jednego do trzech metrów kwadratowych. Mniejszą przestrzeń potrzebuje jednostka wewnętrzna typu All In One, a większa jednostka wyposażona dodatkowo w zasobnik na wodę.  

Planujesz montaż pompy ciepła? Porównaj ceny pomp ciepła i wybierz najkorzystniejszą.

Brak konieczności budowy komina 

Jeśli wybierzesz pompę ciepła już na etapie projektowania domu, to zaoszczędzisz co najmniej kilka tysięcy złotych na budowie komina. Decydując się na ten rodzaj ogrzewania możesz całkowicie zrezygnować z komina. 

Pompa to urządzenie grzewcze, które nie ma żadnego paleniska, a zatem nie powstają tu żadne spaliny, które musiałyby być “wyprowadzane” za pomocą komina. 

Oprócz kosztów samej budowy komina zaoszczędzisz także na dalszej eksploatacji domu. Warto wiedzieć, że komin wymaga przeprowadzenia przeglądów oraz konserwacji. Czyszczenie kominowych przewodów powinno być wykonywane przez osobę, która posiada do tego odpowiednie kwalifikacji, czyli mistrza kominiarskiego lub czeladnika. 

Zgodnie z obowiązującym prawem czyszczenie przewodów kominowych w budynkach mieszkalnych powinno się odbywać:

  • minimum raz na 3 miesiące, czyli co najmniej 4 razy w roku - w przypadku przewodów od palenisk opalanych paliwem stałym,
  • minimum raz na 6 miesięcy, czyli co najmniej 2 razy w roku - w przypadku przewodów od palenisk opalanych paliwem gazowym i płynnym
  • minimum raz na 12 miesięcy - dot. przewodów wentylacyjnych. 

Brak komina w domu oznacza także mniejsze straty ciepła, większa powierzchnia użytkowa budynku oraz większa powierzchnia dachu. To ostatnie jeszcze szczególnie istotne, jeśli planujesz także zamontować instalację fotowoltaiczną.  

Moc przyłączeniowa 

Przygotowując nowy dom pod pompę ciepła nie możesz zapomnieć o odpowiedniej mocy przyłączeniowej. Eksperci zalecają, aby minimalna moc umowna wynosiła 17 kW. Natomiast preferowane zabezpieczenie przedlicznikowe to 32A. To zagwarantuje, że nie będzie dochodzić to wyłączeń urządzeń w razie wzmożonego poboru. 

Jeśli chcesz zwiększyć moc przyłącza energetycznego to musisz złożyć odpowiedni wniosek do Operatora Systemu Dystrybucyjnego. 

Grzejnik czy ogrzewanie podłogowe? 

Jako osoba zainteresowana inwestycją w pompę ciepła zapewne zastanawiasz się, który rodzaj odbiorników ciepła jest lepszy - grzejniki czy tzw. podłogówka?  

Wydajność pompy ciepła jest najwyższa wówczas, gdy różnica temperatur pomiędzy dolnym a górnym źródłem jest najmniejsza. Wtedy urządzenie potrzebuje mniej energii na podgrzanie czynnika grzewczego. To z kolei przekłada się na sporo niższe koszty eksploatacji. 

Generalnie rzecz biorąc, odbiorniki ciepła dzielimy na:

  • wysokotemperaturowe np. grzejniki, inne źródła punktowe
  • niskotemperaturowe np. ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie nadmuchowe. 

W przypadku pompy ciepła najkorzystniejszym rozwiązaniem są odbiorniki niskotemperaturowe - przede wszystkim ogrzewanie podłogowe. Ich największą zaletą jest to, że powierzchnia wymiany ciepła w porównaniu z odbiornikami wysokotemperaturowymi jest tu większa i to znacznie. 

Przy identycznym zapotrzebowaniu na moc grzewczą domu można obniżyć temperaturę wody w obiegu grzewczym poniżej 40 stopni Celsjusza, tymczasem grzejniki potrzebują około 60 stopni Celsjusza. 

Podsumowanie: 

  1. Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które nie wymaga zbyt dużo miejsca. 
  2. Ogrzewanie pompą ciepłą nie wymaga budowy komina oraz wydzielenia specjalnego pomieszczenia typu kotłownia.
  3. Istotną kwestią jest instalacja elektryczna - odpowiednia moc przełączeniowa oraz zabezpieczenie przedlicznikowe. 
  4. W przypadku ogrzewania pompą ciepła najlepiej zdecydować się na tzw. podłogówkę. 
Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Ile prądu zużywa pompa ciepła?
01 Styczeń 1970
Pompa ciepła coraz częściej jest wybierana jako główne źródło ciepła w polskich domach jednorodzinnych. Wiele osób obawia się jednak o wysokie rachunk...
Pompa ciepła jak działa?
01 Styczeń 1970
Wiele osób pomimo rosnącej popularności tego urządzenia nie ma pojęcia jak działa pompa ciepła. W tym artykule omówimy jej działanie w zależności od j...
Program Moje Ciepło. Jak dostać dopłatę do pompy ciepła?
01 Styczeń 1970
Moje Ciepło to program, w ramach którego można wnioskować o dofinansowanie do zakupu oraz montażu pompy ciepła. Właściciel domu jednorodzinnego może o...
Projekt domu z pompą ciepła i fotowoltaika - na co zwrócić uwagę?
01 Styczeń 1970
Decydując się na inwestycję w pompę ciepła i fotowoltaikę już na etapie projektu domu można wiele zyskać. W tym artykule przedstawimy kilka aspektów, ...
Pompa ciepła i fotowoltaika - czy to dobry duet?
01 Styczeń 1970
Zdecydowanie tak! Inwestycja w pompę ciepła oraz fotowoltaikę zwraca się bardzo szybko. Taki system grzewczy generuje o nawet 80% mniejsze koszty, niż...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7