Poradniki
Start Poradniki Pompa ciepła jak działa?
Artykuł

Pompa ciepła jak działa?

Wiele osób pomimo rosnącej popularności tego urządzenia nie ma pojęcia jak działa pompa ciepła. W tym artykule omówimy jej działanie w zależności od jej rodzaju.

pompa ciepła jak działa

Historia pompy ciepła 

Okazuje się, że historia pompy ciepła zaczyna się w XIX wieku. W latach dwudziestych tego stulecia opublikowano bowiem pierwsze zasady jej działania. Zaprezentował je francuz Nicolas Carnot. Wówczas jednak była to zaledwie teoria, którą udało się poprzeć kilkoma eksperymentami. 

Dopiero sto lat później powstały pierwsze systemy pomp ciepła, które były w stanie ogrzać budynki. Pierwsza gruntowa pompa ciepła powstała w Stanach Zjednoczonych, a urządzenie posiadało sprężarkę o mocy nominalnej 2 kW. Tą technologię rozwijano przez kolejne dekady. 

Dowiedz się też: co to jest pompa ciepła, jakie jest jej działanie i zastosowanie w firmie. 

Rodzaje pompy ciepła 

Pompy ciepła wyróżnia się ze względu na dolne źródło ciepła: 

  • gruntowe, 
  • wodne 
  • powietrzne. 

Można również spotkać się z następującą klasyfikacją pomp: powietrze-woda, woda-woda, glikol-woda. Najczęściej stosowane są pompy powietrze-woda, a ich popularność wynika przede wszystkim z tego, że nie wymagają żadnych dodatkowych nakładów, które dotyczą odbioru ciepła z źródła dolnego. 

Jak działa pompa ciepła? 

To jak działa pompa zależy od rodzaju dolnego źródła.

Powietrzna pompa ciepła 

Tego rodzaju pompa swoje działanie opiera na wentylatorze. To dzięki niemu jest możliwy przepływ powietrza przez wymiennik. Ciepło jest odbierane za pośrednictwem czynnika chłodniczego. Warto wiedzieć, że wyróżnia się dwa typu powietrznej pompy ciepła: monoblok oraz split.  

Jeśli chodzi o monoblok to czynnik jest skraplany w zewnętrznej jednostce. Później ma miejsce przekazanie ciepła do glikolu lub wody grzewczej, które są następnie tłoczone do modułu hydraulicznego i rozprowadzane w instalacji. Układ chłodniczy znajduje się jednostce umiejscowionej poza budynkiem. 

Z kolei powietrzna pompa ciepła typu split charakteryzuje się tym, że zewnętrzna jednostka jest połączona z hydraulicznym modułem za pośrednictwem przewodów zawierających czynnik chłodniczy. 

Gruntowa pompa ciepła

Spośród wszystkich rodzajów pomp, gruntowa wyróżnia się stabilnym źródłem ciepła. Odwiert pionowy albo ułożony w ziemi wymiennik o kształcie serpentyny wypełnia się glikolem. Ziemia, która jest ogrzewana poprzez promienie słoneczne umożliwia wykorzystanie ciepła do funkcjonowania pompy. Natomiast, jeśli jest to odwiert, to działa tu ciepło geotermalne. 

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Program Moje Ciepło. Jak dostać dopłatę do pompy ciepła?
01 Styczeń 1970
Moje Ciepło to program, w ramach którego można wnioskować o dofinansowanie do zakupu oraz montażu pompy ciepła. Właściciel domu jednorodzinnego może o...
Projekt domu z pompą ciepła i fotowoltaika - na co zwrócić uwagę?
01 Styczeń 1970
Decydując się na inwestycję w pompę ciepła i fotowoltaikę już na etapie projektu domu można wiele zyskać. W tym artykule przedstawimy kilka aspektów, ...
Jak przygotować nowy dom pod pompę ciepła?
01 Styczeń 1970
Pompa ciepła to jedno z takich rozwiązań, które warto zaplanować już na etapie projektowym. To urządzenie grzewcze nie wymaga bowiem kotłowni oraz ko...
Pompa ciepła i fotowoltaika - czy to dobry duet?
01 Styczeń 1970
Zdecydowanie tak! Inwestycja w pompę ciepła oraz fotowoltaikę zwraca się bardzo szybko. Taki system grzewczy generuje o nawet 80% mniejsze koszty, niż...
Ile prądu zużywa pompa ciepła?
01 Styczeń 1970
Pompa ciepła coraz częściej jest wybierana jako główne źródło ciepła w polskich domach jednorodzinnych. Wiele osób obawia się jednak o wysokie rachunk...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7