Historia pompy ciepła
Okazuje się, że historia pompy ciepła zaczyna się w XIX wieku. W latach dwudziestych tego stulecia opublikowano bowiem pierwsze zasady jej działania. Zaprezentował je francuz Nicolas Carnot. Wówczas jednak była to zaledwie teoria, którą udało się poprzeć kilkoma eksperymentami.
Dopiero sto lat później powstały pierwsze systemy pomp ciepła, które były w stanie ogrzać budynki. Pierwsza gruntowa pompa ciepła powstała w Stanach Zjednoczonych, a urządzenie posiadało sprężarkę o mocy nominalnej 2 kW. Tą technologię rozwijano przez kolejne dekady.
Dowiedz się też: co to jest pompa ciepła, jakie jest jej działanie i zastosowanie w firmie.
Rodzaje pompy ciepła
Pompy ciepła wyróżnia się ze względu na dolne źródło ciepła:
- gruntowe,
- wodne
- powietrzne.
Można również spotkać się z następującą klasyfikacją pomp: powietrze-woda, woda-woda, glikol-woda. Najczęściej stosowane są pompy powietrze-woda, a ich popularność wynika przede wszystkim z tego, że nie wymagają żadnych dodatkowych nakładów, które dotyczą odbioru ciepła z źródła dolnego.
Jak działa pompa ciepła?
To jak działa pompa zależy od rodzaju dolnego źródła.
Powietrzna pompa ciepła
Tego rodzaju pompa swoje działanie opiera na wentylatorze. To dzięki niemu jest możliwy przepływ powietrza przez wymiennik. Ciepło jest odbierane za pośrednictwem czynnika chłodniczego. Warto wiedzieć, że wyróżnia się dwa typu powietrznej pompy ciepła: monoblok oraz split.
Jeśli chodzi o monoblok to czynnik jest skraplany w zewnętrznej jednostce. Później ma miejsce przekazanie ciepła do glikolu lub wody grzewczej, które są następnie tłoczone do modułu hydraulicznego i rozprowadzane w instalacji. Układ chłodniczy znajduje się jednostce umiejscowionej poza budynkiem.
Z kolei powietrzna pompa ciepła typu split charakteryzuje się tym, że zewnętrzna jednostka jest połączona z hydraulicznym modułem za pośrednictwem przewodów zawierających czynnik chłodniczy.
Gruntowa pompa ciepła
Spośród wszystkich rodzajów pomp, gruntowa wyróżnia się stabilnym źródłem ciepła. Odwiert pionowy albo ułożony w ziemi wymiennik o kształcie serpentyny wypełnia się glikolem. Ziemia, która jest ogrzewana poprzez promienie słoneczne umożliwia wykorzystanie ciepła do funkcjonowania pompy. Natomiast, jeśli jest to odwiert, to działa tu ciepło geotermalne.