Poradniki
Start Poradniki Pompa ciepła i fotowoltaika - czy to dobry duet?
Artykuł

Pompa ciepła i fotowoltaika - czy to dobry duet?

Zdecydowanie tak! Inwestycja w pompę ciepła oraz fotowoltaikę zwraca się bardzo szybko. Taki system grzewczy generuje o nawet 80% mniejsze koszty, niż tradycyjne ogrzewanie.

pompa ciepła i fotowoltaika

Jak działa pompa ciepła? 

Zapewne wiesz, że ciepłe ciało ogrzewa zimne ciało. To nic odkrywczego. Dzięki pompie ciepła można odwrócić ten naturalny proces oraz wymusić przepływ ciepła z obszaru, gdzie panuje niższa temperatura, do obszaru o wyższej temperaturze. W ten sposób działa lodówka. 

Otrzymaj darmową wycenę pompy ciepła i pomoc w uzyskaniu dofinansowania!

Dobrym przykładem jest również porównanie działania pompy ciepła do klimatyzatora. Powietrzna pompa ciepła działa w identyczny sposób, tylko w przeciwnym kierunku. Co ciekawe, niektóre modele pomp mogą funkcjonować jako klimatyzatory. Więc spełniają dwie funkcje: ogrzewają dom zimą, a chłodzą w okresie letnim. 

Zalety pompy ciepła:

  • wytwarza więcej ciepła, niż zużywa energii elektrycznej,
  • nie wymaga kotłowni,
  • nie jest potrzebny komin,
  • może być zasilania z OZE, np. fotowoltaiki,
  • tania w eksploatacji,
  • możliwość programowania. 

Jakie są rodzaje pomp ciepła? 

Wyróżniamy gruntowe i powietrzne pompy ciepła. Czym się od siebie różnią? Który rodzaj pompy jest korzystniejszy dla domu jednorodzinnego? 

Gruntowe pompy ciepła 

Tego typu pompa ciepła cechuje się wyższą efektywnością energetyczną (COP). Ponadto, nie jest ona w żaden sposób zależna od zewnętrznej temperatury. Uzyskuje dobre wyniki, jeśli chodzi o ogrzewanie wody na centralne ogrzewanie czy też samą wodę użytkową. 

Minusem tego rodzaju pompy jest trudny montaż, a co za tym idzie także wyższy koszt inwestycji. Najlepiej montaż zaplanować jeszcze przed wybudowaniem domu, bowiem wymaga on wykonania odwiertów, co wiąże się z koniecznością użycie ciężkiego sprzętu budowlanego. 

Powietrzne pompy ciepła 

Z kolei powietrzne pompy ciepła cechują się niskim kosztem zakupu oraz montażu. Nierzadko taka pompa montowana jest podobnie jak klimatyzator. Najczęściej wybieranym rodzajem ogrzewania wraz z powietrzną pompą ciepła jest ogrzewanie podłogowe. 

Należy jednak wskazać, że wydajność powietrznej pompy spada wraz z temperaturą. Jeśli panuje minusowa temperatura konieczne jest dodatkowe ogrzewanie powietrza wlotowego. 

Powietrzna pompa nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zastosowanie jej do ogrzewania wody użytkowej. Tutaj zdecydowanie lepsze osiągi ma gruntowa pompa. Minusem, szczególnie tych najtańszych modeli, może być generowany przez nie hałas. 

Na co zwrócić uwagę kupując pompę ciepła? 

Kupując pompę ciepła zwróć szczególną uwagę na jeden parametr - wydajność energetyczną COP. Wskazuje on jaki jest stosunek ilości uzyskanego ciepła to utraconej energii elektrycznej. I tak przykładowo, COP o wartości 5 oznacza, że dana pompa ciepła zużywając 1kW prądu jest w stanie uzyskać 5 kW energii cieplnej. 

Parametr ten automatycznie idzie w górę, jeśli zmniejsza się różnica temperatur na wejściu i wyjściu. Inaczej mówiąc, urządzenie ma większą wydajność, im mniej dom czy woda jest ogrzewana kosztem źródła ciepła. Dlatego też właśnie powietrze pompy ciepła tracą wydajność energetyczną w okresie zimowym - źródło jest bowiem zbyt zimne. 

Pompa ciepła i fotowoltaika = oszczędność 

W optymalnych warunkach pompa ciepła z czerpie z otoczenia nawet 75% energii, która jest niezbędna do ogrzewania wody użytkowej lub pomieszczeń. Resztę, czyli 25% energii trzeba dostarczyć w postaci energii elektrycznej, która oczywiście kosztuje. Koszty te można “wyzerować” - montując fotowoltaikę. 

Jak pokazują analizy Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła wydatki na ogrzewanie domu, dzięki zastosowaniu pompy ciepła oraz fotowoltaiki, mogą spaść o nawet 80% (porównaniu do kosztów ogrzewania, gdzie źródłem ciepła był kocioł węglowy). 

Ile kosztuje pompa ciepła z fotowoltaiką? 

Pompa ciepła w najtańszych wariantach to inwestycja rzędu 30-35 tys. zł. Można także wybrać dodatkowe opcje, które zwiększają koszt systemu o kilka tys. zł, np. pompa cyrkulacyjna, bufor ciepła, sterowanie w pomieszczeniach. 

O podobnych kosztach można mówić w przypadku zakupu instalacji fotowoltaicznej.  W sumie na taki kompletny system trzeba zatem przeznaczyć około 75 tys. zł. Wszystko zależy oczywiście od m.in. jakości poszczególnych komponentów, mocy urządzeń, czy wyboru dodatkowych opcji. 

Koszty te można jednak znacznie obniżyć korzystać z rządowego programu o nazwie Czyste Powietrze. W przypadku podstawowego poziomu dofinansowania na pompę ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie energetycznej można otrzymać nawet 45% wartości inwestycji. Kwota dotacji nie jednak wynieść więcej niż 13,5 tys. zł.  Natomiast w przypadku podwyższonego poziomu dofinansowania można uzyskać nawet do 60% kosztów, maksymalnie 18 tys. zł. 

Pompy ciepła - dofinansowanie z programu Czyste Powietrze

Rodzaj pompy ciepła

Podstawowy poziom dofinansowania 

Podwyższony poziom dofinansowania 

Pompa ciepła powietrze/woda

 do 30% kosztów 

max. 9000 zł

do 60% kosztów

max. 18 000 zł

Pompa ciepła powietrze/woda

(podwyższona klasa energetyczna)

do 45% kosztów

max. 13 500 zł

do 60% kosztów

max. 18 000 zł

Pompa ciepła typu powietrze/
powietrze 

do 30% kosztów

max. 3000 zł

do 60% kosztów

max. 6000 zł

Gruntowa pompa ciepła o podwyższonej
klasie energetycznej

do 45% kosztów

 max. 20 250 zł 

do 60% kosztów

 max. 27 000 zł 

Natomiast na mikroinstalację fotowoltaiczną można uzyskać maksymalnie 5 tys. zł. W sumie kwota dotacji nie może przekroczyć 30 tys. zł (podstawowy poziom dofinansowania) lub 37 tys. zł (podwyższony poziom dofinansowania). Poza tym jest również możliwość skorzystania z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. 

Otrzymaj darmową wycenę pompy ciepła i pomoc w uzyskaniu dofinansowania!

Podsumowanie:

  1. Występują dwa rodzaje pomp ciepła: powietrzna i gruntowa.
  2. Wybierając pompę ciepła zwróć szczególną uwagę na parametr - wydajność energetyczna COP. 
  3. Dzięki połączeniu pompy ciepła z fotowoltaiką można zaoszczędzić nawet 80% na ogrzewaniu. 
  4. Koszty zakupu pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej można zmniejszyć korzystając z programów dofinansowań. 

 

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

 Fotowoltaika dotacje. Jakie są warunki programów, ile można otrzymać?
23 Sierpień 2021
Dofinansowanie na własną elektrownie słoneczną można otrzymać z kilku źródeł. Najpopularniejsze z nich to “Mój prąd” oraz “Program Czyste Powietrze”. ...
Mój Prąd 4.0 wysokość dofinansowania, nowe zasady
10 Marzec 2022
Mój Prąd to najpopularniejszy program dofinansowań na instalację fotowoltaiczną. W 2022 roku ruszy już czwarta jego edycja. Jakie będą warunki uzyskan...
Wydajność paneli fotowoltaicznych
06 Grudzień 2021
To bez wątpienia jedna z najistotniejszych kwestii przy zakupie fotowoltaiki. Od tego zależy, ile instalacja PV będzie w stanie wyprodukować energii,...
Montaż paneli fotowoltaicznych krok po kroku
03 Październik 2021
Jednym z warunków efektywnego działania instalacji PV jest prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych. Na co zwrócić uwagę, aby wydajność przydomowej e...
Fotowoltaika zmiany w 2022 - co czeka prosumentów?
25 Październik 2021
Pomimo tego, że rok 2022 zbliża się dużymi krokami nadal do końca nie wiadomo, jakie zmiany dot. fotowoltaiki wejdą w życie. Czy od nowego roku inwest...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7