Poradniki
Start Poradniki Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych na dom jednorodzinny?
Artykuł

Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych na dom jednorodzinny?

Odpowiednia moc paneli fotowoltaicznych zagwarantuje, że przydomowa elektrownia słoneczna zaspokoi zapotrzebowanie na prąd oraz pozwoli sporo zaoszczędzić na rachunkach za energię.

jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika kalkulator mocy instalacji 

Aby obliczyć, ile powinna wynosić moc instalacji fotowoltaicznej musisz znać w zasadzie tylko jedną informację - zużycie prądu w skali roku Twojego gospodarstwa domowego. Wystarczy zsumować zużycie energii w poszczególnych okresach rozliczeniowych. Takie dane znajdziesz na rachunkach za prąd. 

Ważne, aby na tym etapie wziąć pod uwagę czy w najbliższym czasie planujesz kupić urządzenie energochłonne (np. klimatyzator), zmienić rodzaj ogrzewania na elektryczne czy zamontowac pompe ciepła itp. 

Mając dokładną wiedzę, ile energii elektrycznej zużywa Twoje gospodarstwo domowe, łatwo obliczysz, jaką moc powinien mieć zestaw PV. Wystarczy swoje roczne zużycie energii pomnożyć przez 1,2 a następnie podzielić przez roczną produkcję z kW. 

Przykład: 
3500 kWh - roczne zużycie prądu
1000 kWh na 1 kW - szacowana produkcja z instalacji fotowoltaicznej
3500 kWh x 1,2/1000 kWh = 4,2 kW

Powyższe obliczenia mają oczywiście tylko orientacyjny oraz szacunkowy charakter. Nie uwzględnia bowiem kilku istotnych kwestii, takich jak opust, udział energii oddawanej do sieci czy udział własnej konsumpcji. 

Ponadto należy mieć na uwadze fakt, że 1000 kWh szacowanej produkcji z 1 kW jest możliwa tylko przy spełnieniu określonych warunków. Chodzi tutaj głównie o lokalizację instalacji względem słońca. Powyższa wartość jest do osiągnięcia, jeśli panele fotowoltaiczne zostaną skierowane na południe. W przypadku skierowania ich na wschód bądź zachód produkcja z 1 kW będzie mniejsza o około 20 procent. 

Możesz spotkać się także z innymi wzorami na obliczenie mocy zestawu PV. Najdokładniejsze wyliczenia otrzymasz od profesjonalnej firmy oferującej instalacje fotowoltaiczne. Tutaj wybierzesz ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

Szacunkową moc paneli możesz również obliczyć znając tylko wysokość miesięcznego rachunku za prąd. Wówczas jego wysokość należy pomnożyć najpierw przez 12, a następnie 2, a wynik podzielić przez roczną produkcję z 1 kW. 

Przykład:
250 zł - miesięczny rachunek za prąd
1000 kWh na 1 kW
250 zł x 12 miesięczny x 2/1000 kWh = 6 kW.

Kolejną rzeczą, którą nie biorą pod uwagę powyższe wzory, to zużycie energii elektrycznej w okresie zimowym. Wiadomo wówczas zapotrzebowania na prąd jest większe, niż w pozostałych porach roku. 

Źle dobra moc instalacji fotowoltaicznej

Jeśli zamontowane na dachu panele fotowoltaiczne będą mieć zbyt małą moc, to wytwarzana przez nich energia nie wystarczy na pokrycie Twoich potrzeb. Wówczas prąd jest pobierany z sieci energetycznej. To powoduje, że zwrot inwestycji w fotowoltaikę będzie dłuższy. 

Z kolei w przypadku montażu instalacji o zbyt dużej mocy, okaże się nie jesteś w stanie wykorzystać wyprodukowanej przez panele energii. Wtedy niewykorzystana energia trafia do sieci energetycznej, a Ty nie czerpiesz z tego żadnych profitów. 

Odpowiednia moc ogniw fotowoltaicznych spowoduje, że rachunki za prąd mogą opiewać na niewielkie kwoty. 

Panel fotowoltaiczny - jaka moc w przypadku domu w budowie? 

Twój dom jest jeszcze w budowie i zastanawiasz się ile paneli powinieneś zamontować? Dobór mocy paneli fotowoltaicznych najlepiej zostawić specjalistom - zlecić im wykonanie audytu energetycznego. Dzięki temu uzyskasz informację o prognozowanym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Pod uwagę brany jest m.in. rodzaj ogrzewania (np. pompa ciepła, ogrzewanie elektryczne) oraz liczbę oraz rodzaj urządzeń elektrycznych. 

Czy można zwiększyć moc instalacji fotowoltaicznej w przyszłości? 

Instalacja fotowoltaiczna może zostać rozbudowana w dowolnym momenciem. Dołożenie kilku dodatkowych panele z reguły nie kosztuje zbyt wiele. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy konieczna jest wymiana serca zestawu PV, czyli falownik. Wówczas koszt instalacji fotowoltaicznej może znacznie wzrosnąć. 

Przy większej rozbudowie fotowoltaiki można pomyśleć o zastosowaniu mikroinwerterów. Wówczas taka instalacja będzie funkcjonować w sposób zupełnie niezależny od systemy pierwotnego. Nie trzeba więc wymieniać inwertera. 

Taka instalacja fotowoltaiczna będzie działała niezależnie od pierwotnego systemu, nie ma potrzeby wymiany inwertera i możliwe jest dobranie paneli o dowolnej technologii czy mocy.

Moc fotowoltaiki a lokalizacja domu i powierzchnia dachu

Zanim nastąpi montaż fotowoltaiki należy określić możliwości instalacyjne, a więc: powierzchnię dachu lub gruntu, kąt nachylenia dachu, występowanie ewentualnych zacienień, ocena stanu pokrycia dachowego oraz więźby dachowej. 

W przypadku, gdy nie ma za bardzo sprzyjających warunków dla instalacji fotowoltaicznej np. dach na zachodzie warto się zastanowić nad większą mocą fotowoltaiki, tak aby zostało pokryte zapotrzebowanie na prąd. 

Istotne dla doboru mocy zestawu PV jest wielkość dachu. Na instalację o mocy 1 kW składają się 3 panele, które zajmują powierzchnię około 4,5 m2. Przykładowo, jeśli Twoja instalacja ma mieć 4 kW to panele zajmą około 18 m2 powierzchni dachu. 

Podsumowanie:

  1. Tylko odpowiednia moc modułów fotowoltaicznych sprawi, że Twoje rachunki za prąd faktycznie będą niższe.
  2. Do obliczenia tej mocy trzeba przede wszystkim znać roczne zużycie energii gospodarstwa domowego lub wysokość rachunku za prąd. 
  3. Instalację fotowoltaiczną można w przypadku zwiększenia zapotrzebowania na energię elektryczną w dowolnym momencie rozbudować. 

 

 

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Jak wyglądają rachunki za prąd z fotowoltaiką?
06 Grudzień 2021
Zastanawiasz się, jak będzie wyglądać Twój rachunek za prąd po montażu instalacji fotowoltaicznej? Przeczytaj nasz artykuł.
 Fotowoltaika dotacje. Jakie są warunki programów, ile można otrzymać?
23 Sierpień 2021
Dofinansowanie na własną elektrownie słoneczną można otrzymać z kilku źródeł. Najpopularniejsze z nich to “Mój prąd” oraz “Program Czyste Powietrze”. ...
Montaż paneli fotowoltaicznych krok po kroku
03 Październik 2021
Jednym z warunków efektywnego działania instalacji PV jest prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych. Na co zwrócić uwagę, aby wydajność przydomowej e...
Fotowoltaika opłacalność kalkulator - policz, ile możesz zaoszczędzić!
22 Sierpień 2021
Nurtuje Cię, czy rzeczywiście dzięki instalacji fotowoltaicznej zaoszczędzisz? Fotowoltaika kalkulator online to proste narzędzie, dzięki któremu dowi...
Jak działa fotowoltaika?
13 Luty 2022
Jak powstaje energia elektryczna ze słońca? Co wchodzi w skład zestawu fotowoltaicznego? Krok po kroku przedstawiamy jak działa fotowoltaika.
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7