Poradniki
Start Poradniki Program Moje Ciepło. Jak dostać dopłatę do pompy ciepła?
Artykuł

Program Moje Ciepło. Jak dostać dopłatę do pompy ciepła?

Moje Ciepło to program, w ramach którego można wnioskować o dofinansowanie do zakupu oraz montażu pompy ciepła. Właściciel domu jednorodzinnego może otrzymać nawet 21 tys. zł dotacji. Start programu jest planowany jeszcze w pierwszej połowie 2022 roku. Co trzeba będzie zrobić, aby otrzymać wsparcie?

program moje ciepło

Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash

Program Moje Ciepło 2022 - dla kogo? 

Celem tego programu jest zachęcenie Polaków do inwestowania w te źródła ogrzewania, które są ekologiczne. Do takich zaliczamy właśnie pompy ciepła. Program jest skierowany do właścicieli i współwłaścicieli nowych domów jednorodzinnych. Wsparcie otrzymają zatem osoby fizyczne, które zdecydują się na zakup pompy ciepła i zamontują ją w nowym budynku mieszkalnym. 

Moje Ciepło to pierwszy na tak dużą skalę polski program dopłat do tego rodzaju źródła ogrzewania. Istotne jest to, że dofinansowanie można otrzymać tylko w razie montażu pompy ciepła w nowym domu, który charakteryzuje się tzw. podwyższonym standardem energetycznym. 

“Szerokie zastosowanie w domach jednorodzinnych pomp ciepła, które zaliczają się do najnowocześniejszych, ekologicznych, zeroemisyjnych źródeł ciepła, przyczyni się poprawy jakości powietrza w naszym kraju i do osiągania wytyczonych celów klimatycznych” - mówi Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. 

Póki co, nie jest jeszcze znana konkretna data rozpoczęcia naboru wniosków o dotacje. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje start programu na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2022 roku. 

Ile wynosi dotacja w programie Moje Ciepło? 

W ramach programu Moje Ciepło będzie można otrzymać dotację w wysokości od 7 do aż 21 tys. zł. 

Rodzaj pompy ciepła

Kwota dofinansowania

powietrzna pompa ciepła

7  tys. zł

gruntowa pompa ciepła

21 tys. zł 

To oznacza, że inwestor może liczyć na zwrot do nawet 30 procent kosztów zakupu oraz montażu pompy ciepła. 

Wypłatą środków będzie się zajmował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budżet programu to aż 600 mln zł, które będą pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego. Jest to nowy instrument Unii Europejskiej, z którego mogą skorzystać kraje członkowskie o największych wyzwaniach dotyczących unijnych celów zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. 

Program Moje Ciepło warunki, jakie trzeba spełnić aby otrzymać dofinansowanie? 

Aby uzyskać dofinansowanie w ramach tego programu należy:

  • zakupić pompę ciepła w okresie od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2026 roku 

W programie Moje Ciepło ma obowiązywać zasada: najpierw inwestycja-potem wypłata. 

  • zamontować pompę ciepłą w nowym domu

Dopłatę do pompy ciepła mogą otrzymać wyłącznie właściciele lub współwłaściciele nowych budynków mieszkalnych. Za nowy dom jednorodzinny uznaje się taki, w przypadku którego w momencie składania wniosku o dotacje, nie złożono wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie bądź zawiadomienia o zakończeniu budowy. 

Ponadto o dopłatę można otrzymać także w sytuacji, gdy wniosek o pozwolenie na użytkowanie lub zawiadomienie o zakończeniu budowy zostało złożone po 1 stycznia 2021 roku. 

  • spełnić wymogi dot. budynku o podwyższonym standardzie energetycznym

O podwyższonym standardzie energetycznym możemy mówić wtedy, kiedy wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną na potrzeby c.w.u, ogrzewania oraz wentylacji nie przekracza:

  1. 63 kWh na m2 powierzchni domu w skali roku - wnioski składane w 2022 roku,
  2. 55 kWh na m2 powierzchni domu w skali roku - wnioski składane od 2023 roku. 

Warto wiedzieć, że zgodnie z warunkami technicznymi 2021 wskaźnik ten dla nowych budynków mieszkalnych wynosi maksymalnie 70 kWh na m2 w skali roku. Jest zatem dosyć mocno wyśrubowany, a żeby go obniżyć należy albo zadbać o lepsze ocieplenie budynku czy efektywniejszą rekuperację lub zwiększyć udział zielonej energii w zaspokajaniu energetycznego zapotrzebowania budynku. 

W tym miejscu warto wspomnieć, że jednym z skutecznych sposobów na zwiększenie udziału odnawialnej energii jest fotowoltaika. Na przydomową elektrownie słoneczną także można uzyskać dofinansowanie, ale z programu Mój Prąd, którego czwarta edycja ruszy niebawem. 

Podsumowanie:

  1. Kwota dopłaty do zakupu oraz montażu pompy ciepła może wynieść nawet 21 tys. zł. 
  2. Z programu mogą skorzystać wyłącznie właściciele nowych domów jednorodzinnych.
  3. Wnioski o dofinansowanie będzie przyjmować NFOŚiGW. 

 

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Pompa ciepła i fotowoltaika - czy to dobry duet?
02 Listopad 2021
Zdecydowanie tak! Inwestycja w pompę ciepła oraz fotowoltaikę zwraca się bardzo szybko. Taki system grzewczy generuje o nawet 80% mniejsze koszty, niż...
Ile prądu zużywa pompa ciepła?
04 Lipiec 2022
Pompa ciepła coraz częściej jest wybierana jako główne źródło ciepła w polskich domach jednorodzinnych. Wiele osób obawia się jednak o wysokie rachunk...
Pompa ciepła jak działa?
09 Czerwiec 2022
Wiele osób pomimo rosnącej popularności tego urządzenia nie ma pojęcia jak działa pompa ciepła. W tym artykule omówimy jej działanie w zależności od j...
Projekt domu z pompą ciepła i fotowoltaika - na co zwrócić uwagę?
03 Maj 2022
Decydując się na inwestycję w pompę ciepła i fotowoltaikę już na etapie projektu domu można wiele zyskać. W tym artykule przedstawimy kilka aspektów, ...
Jak przygotować nowy dom pod pompę ciepła?
10 Kwiecień 2022
Pompa ciepła to jedno z takich rozwiązań, które warto zaplanować już na etapie projektowym. To urządzenie grzewcze nie wymaga bowiem kotłowni oraz ko...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7