Poradniki
Start Poradniki Żywotność paneli fotowoltaicznych
Artykuł

Żywotność paneli fotowoltaicznych

Technologia paneli fotowoltaicznych mocno się rozwija. Dziś ich żywotność wynosi nawet 30-35 lat. Standardem jest ochrona gwarancyjna na okres aż 25 lat.

żywotność paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne żywotność 

Od ponad dwóch dekad branża fotowoltaiczna bardzo dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób decyduje się na założenie instalacji PV. Wraz z popytem na fotowoltaikę rośnie również konkurencja na rynku, a efektem tego jest coraz to dłuższa żywotność paneli fotowoltaicznych. Od jakiegoś już czasu zdecydowana większość producentów oferuje aż 25-letni okres gwarancyjny na wydajność paneli. 

porównywarka fotowoltaika

Coraz to dłuższą żywotność paneli fotowoltaicznych potwierdzają także przeprowadzone badania. Jak podaje NREL (Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnych) w 2012 roku dostępne wówczas na rynku moduły fotowoltaiczne miały spadek wydajności na poziomie 0,8 procent w skali roku. Obecnie ten współczynnik wynosi 0,5 procent. 

Żywotność paneli fotowoltaicznych - od czego zależy? 

Trzeba być świadomym, że kupując nawet najdroższe panele PV ich wydajność będzie po pewnym okresie eksploatacji spadać. Większość producentów podaje, że moduł fotowoltaiczny przez cały okres gwarancyjny, tj. zazwyczaj przez 25 lat, pracuje z niemal całą wydajnością. 

Pod koniec tego okresu wydajność modułu PV nie powinna spaść poniżej 80 procent. Od tego momentu z roku rok wydajność nieznacznie spada. Nie dotyczy to jednak każdego modelu. Niektórzy producenci deklarują, że spadek następuje dopiero po upływie 30 czy nawet 35 lat.  

Na żywotność paneli fotowoltaicznych wpływ mają oczywiście warunki pogodowe. Kupując moduły zwróć zatem uwagę na ich trwałość. Najbardziej niebezpiecznym dla paneli PV zjawiskiem atmosferycznym jest grad. Niektórzy producenci deklarują, że ich moduły nie uszkodzą w żaden sposób kule gradowe nawet o średnicy kilku centymetrów. Bardzo intensywne gradobicie to jednak poważne zagrożenie dla żywotności paneli. 

Mniejszą sprawność mogą także spowodować trwające dłuższy czas upały. Gorący klimat i zbyt duże nasłonecznienie powodują mniejszą sprawność i szybciej się zużywają. W naszej szerokości geograficznej skrajne warunki pogodowe występują niezwykle rzadko. 

fotowoltaika porównanie

Czy można wydłużyć żywotność modułów PV? 

Generalnie rzecz biorąc, instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa. Warto jednak zadbać o odpowiednią konserwację oraz monitorowanie wydajności całego systemu fotowoltaicznego. 

Serwisanci zwracają także uwagę na stan osprzętu oraz okablowania. Każdy element zestawu PV należy regularnie sprawdzać. Nawet niewielkie uszkodzenie może spowodować, że elektrownia wyprodukuje mniej energii elektrycznej. Najbardziej narażone na zniszczenie są przewody pomiędzy panelami z uwagi na np. na zamarzniętą wodę. Warto monitorować, czy prawidłowo działa “serce” instalacji, czyli inwerter. 

Zalecane jest czyszczenie modułów przynajmniej raz w roku. Wszelkie zanieczyszczenia mogą spowodować spadek wydajności o nawet 30 procent. Do czyszczenia należy użyć profesjonalny sprzęt lub wynająć specjalizującą się w tego rodzaju usługach firmę. 

Największe błędy w czyszczeniu paneli PV:

  • mycie nagrzanych paneli,
  • stosowanie szorstkich materiałów,
  • wchodzenie na dach bez żadnych zabezpieczeń,
  • stosowanie detergentów i myjki ciśnieniowej.

Gwarancja na uzysk

Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja na lata, a zysk z niej jest uzależniony od ilości wyprodukowanej energii. Im mniej wytworzonej energii, tym dłuższy zwrot z inwestycji. 

Panele fotowoltaiczne mają jednak gwarancję na efektywność - moc wyjściową. Niemal wszyscy producenci oferują aż 25-letnią gwarancję wydajności. Najczęściej utrata wydajności wynosi 0,3-0,5 procent w skali roku. Po upływie 25 lat wydajność paneli powinna zatem wynosić co najmniej 80 procent maksymalnej mocy. 

Producenci stosują dwa rodzaje gwarancji mocy: liniowe oraz ograniczone. W pierwszym przypadku stosowana jest liniowa utrata wydajności, a więc z roku na rok. Natomiast gwarancja drugiego typu cechują się wyróżnieniem na dwa okresy, które najczęściej obejmuje pierwsze 10 lat (do 90 procenta mocy wyjściowej) oraz następne 15 lat (80-85 procent całkowitej wydajności). Najczęściej stosowana jest gwarancja liniowa. 

Żywotność inwertera (falownika) 

Inwerter, czyli urządzenie odpowiedzialne za przetwarzanie prądu stałego na zmienny, także ma określoną żywotność. Jest ona uzależniona od warunków, w których funkcjonuje. 

Falownik powinien być zlokalizowany w pomieszczeniu, które jest wentylowane oraz chłodne. Niekorzystnie na działanie tego urządzenia wpływ ma wilgotność i zapylenie. Okres gwarancyjny to najczęściej 7-10 lat. 

Podsumowanie:

  1. Producenci modułów fotowoltaicznych oferują najczęściej 25-letni okres gwarancyjny.
  2. Na żywotność paneli PV wpływa wiele czynników, m.in. warunki pogodowe. 
  3. Żywotność można zwiększyć np. poprzez odpowiednią konserwację. 
  4. Dobrej jakości panele fotowoltaiczne cechują się wydajnością na poziomie co najmniej 80 procent po upływie okresu gwarancyjnego. 
Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

 Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych na dom jednorodzinny?
01 Styczeń 1970
Odpowiednia moc paneli fotowoltaicznych zagwarantuje, że przydomowa elektrownia słoneczna zaspokoi zapotrzebowanie na prąd oraz pozwoli sporo zaoszczę...
Mój Prąd 4.0 wysokość dofinansowania i nowe warunki programu
01 Styczeń 1970
W połowie kwietnia 2022 roku ruszyła kolejna edycja dotacji na fotowoltaikę. Jaka jest wysokość dofinansowania w programie Mój Prąd 4.0? Jakie są nowe...
Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne? Które wybrać?
01 Styczeń 1970
Panele to najważniejszy element instalacji fotowoltaicznej. Dlatego też wybór rodzaju modułu jest kluczowy dla całej inwestycji. Obecnie prym na rynku...
Fotowoltaika czy się opłaca?
01 Styczeń 1970
Wiele osób traktuje fotowoltaikę jako po prostu inwestycję, która w domyśle powinna się zwrócić jak najszybciej. Producenci instalacji PV przekonują, ...
6 powodów dla których warto zainstalować fotowoltaikę
01 Styczeń 1970
Na całym świecie popularność systemów fotowoltaicznych dynamicznie rośnie. Trudno się temu dziwić, bowiem fotowoltaika ma wiele zalet. Dziś przedstawi...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7