Poradniki
Start Poradniki Jak działa fotowoltaika?
Artykuł

Jak działa fotowoltaika?

Jak powstaje energia elektryczna ze słońca? Co wchodzi w skład zestawu fotowoltaicznego? Krok po kroku przedstawiamy jak działa fotowoltaika.

jak działa fotowoltaika

Fot. Mariana Proença on Unsplash

Fotowoltaika co to jest i jak działa? 


Fotowoltaika to proces produkcji energii elektrycznej ze słońca, a konkretniej z promieni słonecznych. To najbardziej rozwijająca się dziedzina OZE, czyli odnawialnych źródeł energii.  Energię słoneczną można wykorzystać do zasilania wielu urządzeń, ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody. 

Najważniejszą częścią zestawu PV są ogniwa fotowoltaiczne, które z kolei są łączone w moduły. W ten sposób zwiększa się ich możliwości produkcyjne. To w ogniwach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, zwane też efektem fotowoltaicznym. Pod wpływem promieniowania słonecznego powstają nośniki ładunku w półprzewodniku. Takim półprzewodnikiem jest najczęściej krzem. 

Istotnym elementem instalacji jest inwerter, inaczej falownik. Jego zadaniem jest przede wszystkim przekształcenie prądu stałego w zmienny, czyli taki który jest w gniazdkach elektrycznych. Ponadto, inwerter kontroluje pracę całej instalacji fotowoltaicznej. Na bieżąco dokonuje weryfikacji parametrów produkowanej energii do parametrów sieci domowej. W razie jakiejkolwiek awarii wyłącza cały system. 

Częścią zestawu PV może być również licznik dwukierunkowy. Jego zadaniem jest zliczanie, ile energii elektrycznej wyprodukowała instalacja fotowoltaiczna, a ile zostało pobranej z sieci publicznej. 

Jak działają ogniwa fotowoltaiczne? 

Ogniwa fotowoltaiczne powstają z półprzewodnikowego materiału, którym najczęściej jest krzem. Biorąc pod uwagę stopień uporządkowania krystalicznej struktury krzemu można wyróżnić trzy rodzaje ogniw: monokrystaliczne, polikrystaliczne i amorficzne.

Ogniwa monokrystaliczne 

Tego typu ogniwa powstają z krzemu, który cechuje się uporządkowaną strukturą. Panele fotowoltaiczne zbudowane z tego rodzaju ogniw wyróżniają się największą sprawnością na poziomie nawet ponad 20 procent.  

Ogniwa polikrystaliczne 

Struktura krzemu, z którego są wykonane ogniwa polikrystaliczne są mniej uporządkowane i mają zdecydowanie większą ilość defektów. Ich sprawność wynosi 14-16 procent. 

Ogniwa amorficzne 

W ich przypadku krzem nie ma postaci kryształu, co przekłada się na bardzo chaotyczną strukturę i sporą liczbę wad. To z kolei oznacza mniejszą sprawność - na poziomie 9-14 procent. 

Panele fotowoltaiczne - podstawowe informacje 

Pojedyncze ogniwo fotowoltaiczne nie jest w stanie osiągnąć odpowiednią moc, dlatego też łączy się je ze sobą w moduły. Wybierając panele warto zwrócić uwagę na ich poszczególne parametry:

  • wytrzymałość

Jednym z najważniejszych parametrów technicznych paneli jest wytrzymałość. 
Dzięki temu parametrowi wiemy, jaka jest maksymalna wartość obciążenia paneli przez śnieg czy wiatr. Generalnie rzecz biorąc, panele fotowoltaiczne powinny bez większego problemu “przetrwać” nawet metrową pokrywę śniegu i wiatr o prędkości nawet 130 kilometrów na godzinę. 

  • moc w MPP

Bardzo ważnym parametrem jest moc w MPP, który informuje, ile energii elektrycznej maksymalnie może wytwarzyć panel w określonych warunkach oraz powierzchni podanej w metrach kwadratowych (parametry testowe w laboratorium). 

  • moc w NOCT

To moc, jaką moduły fotowoltaiczne mogą osiągnąć w tzw. normalnych warunkach, czyli zbliżonych do tych, które rzeczywiście będa panowac po zamontowaniu ich na np. dachu. Im moc w NOCT jest bliższa mocy w MPP, tym lepiej. 

  • sprawność

Dzięki temu parametrowi wiemy, jaka część energii słonecznej padającej na jeden metr kwadratowy ogniwa przetwarzana jest na energię elektryczną. Im wyższy ten parametr, tym oczywiście lepiej. 

  • temperaturowy współczynnik mocy

Określa, o ile procent może się zmniejszyć moc modułu w przypadku temperatury powyżej 25 stopni Celsjusza.  

  • temperatura modułu w warunkach NCOT

Parametr ten informuje o tym, jaką temperaturę będzie mieć panel, działając w warunkach podobnych do rzeczywistych. 

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Na co zwrócić uwagę, decydując się na panele fotowoltaiczne?
04 Październik 2022
Oszczędność energii elektrycznej to rzecz kluczowa, jeśli zależy nam na zredukowaniu opłat za prąd. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na mont...
 Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych na dom jednorodzinny?
03 Październik 2021
Odpowiednia moc paneli fotowoltaicznych zagwarantuje, że przydomowa elektrownia słoneczna zaspokoi zapotrzebowanie na prąd oraz pozwoli sporo zaoszczę...
Magazyn energii do fotowoltaiki - jak wybrać, ile kosztuje?
18 Marzec 2022
Magazyn energii do fotowoltaiki w ostatnim czasie mocno zyskuje na popularności. Dotację na jego zakup można otrzymać w ramach programu Mój Prąd 5.0....
Fotowoltaika nowe przepisy 2022
09 Marzec 2022
Od 1 kwietnia 2022 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dot. rozliczenia fotowoltaiki. Dotychczasowi prosumenci będą mogli nadal korzystać z systemu ...
Jakie są wymiary paneli fotowoltaicznych?
30 Grudzień 2021
Zanim zdecydujesz się zamontować na dachu własną elektrownie słoneczną dowiedz się, jakie są wymiary paneli fotowoltaicznych.
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7