Poradniki
Start Poradniki Fotowoltaika dotacje. Jakie są warunki programów, ile można otrzymać?
Artykuł

Fotowoltaika dotacje. Jakie są warunki programów, ile można otrzymać?

Dofinansowanie na własną elektrownie słoneczną można otrzymać z kilku źródeł. Najpopularniejsze z nich to “Mój prąd” oraz “Program Czyste Powietrze”. Sprawdź, na jaką kwotę dopłaty do fotowoltaiki możesz liczyć.

fotowoltaika dotacje

Dofinansowanie do fotowoltaiki a udział OZE 

Polska z uwagi na członkostwo w UE jest zobligowana do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym. Z tego powodu pojawiają się różnego rodzaju programy dofinansowań, których celem jest zwiększenie popytu na zestawy PV i tym samym zwiększenia udziału OZE w produkcji prądu. 

Od dwóch-trzech lat fotowoltaika przeżywa w naszym kraju istny boom. Na koniec 2020 roku całkowita moc instalacji fotowoltaicznych wyniosła blisko 4 GW. W porównaniu do 2019 roku zanotowano aż 200% wzrost. 

Rozwój branży fotowoltaicznej nie został w jakiś znaczący sposób zahamowany przez pandemię koronawirusa. Można śmiało powiedzieć, że sektor PV bardzo dobrze poradził sobie z kryzysem, choć podobnie jak ma to miejsce w innych branżach “opiera się” na podzespołach produkowanych na kontynencie azjatyckim. Z najnowszych danych (na koniec czerwca 2021 roku) wynika, że moc zainstalowanej fotowoltaiki w naszym kraju wynosi 5,357 GW. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku jest to wzrost o ponad 117%. 

Ogromny wpływ na taki rozwój rynku fotowoltaicznego mają oczywiście różnego rodzaju programy dofinansowań na energię elektryczną ze słońca - zarówno te na poziomie lokalnym, ale i także albo i przede wszystkim te na poziomie krajowym.  

Wybierz najlepszą ofertę na fotowoltaikę: Skorzystaj z kalkulatora fotowoltaiki fotowoltaika.energiadirect.pl. 

Program “Mój Prąd”

“Mój Prąd” (określany wcześniej jako 5000+), to rządowy program, z którego skorzystało już w sumie nawet 200 tys. beneficentów. Każda osoba fizyczna, która zdecyduje się na instalację fotowoltaiczną może wnioskować o zwrot do 50% kosztów jej zakupu oraz montażu. Maksymalna kwota dotacji została jednak zmniejszona z 5 tys. zł do 3 tys. zł.  

Środki są przyznawane na zestawy PV o mocy od 2 do 10 kW. Rozpoczęcie naboru wniosków do trzeciej już edycji programu nastąpiło 1 lipca 2021 roku. Aby otrzymać dofinansowanie na fotowoltaikę należy złożyć elektroniczny wniosek. Do formularza trzeba dołączyć takie dokumenty jak: faktura za zakup instalacji PV i jej montaż, dokument potwierdzający opłacenie faktury, potwierdzenie montażu licznika dwukierunkowego oraz dane dot. umowy kompleksowej.   

Każdy beneficjent ma obowiązek korzystania z elektrowni słonecznej przez minimum 5 lat od uzyskania dotacji. Nie można się ubiegać o dofinansowanie, jeśli urządzenia nie są nowe lub celem projektu jest wzrost mocy istniejącej instalacji fotowoltaicznej. Ponadto środki z programu nie można otrzymać na panele zainstalowane na dachu pokryte azbestem. 

 mój prąd 3.0

Główne zasady programu “Mój prąd 3.0”:

 • tylko dla istniejących już budynków mieszkalnych,
 • zestaw PV o mocy od 2 kW do 10 kW,
 • tylko osoby fizyczne, które produkują energię ze słońca na potrzeby swojego gospodarstwa domowego,
 • zawarta umowa kompleksowa z dystrybutorem energii elektrycznej i zamontowany tzw. licznik dwukierunkowy,
 • złożony wniosek o dofinansowanie po zakończeniu inwestycji w fotowoltaikę,
 • koszty na instalacje fotowoltaiczną poniesione w okresie od 01.02.2020 do 31.12.2023 roku,
 • tzw. koszty kwalifikowane to:  koszt zakupu, montażu, uruchomienia oraz odbioru instalacji PV,
 • zakupione elementy instalacji PV (dot. to m.in. paneli fotowoltaicznych) muszą być nowe - od momentu ich produkcji do dnia montażu nie może minąć więcej niż 2 lata, 
 • dotacja jest przyznawana jednorazowo,
 • po otrzymaniu środków z programu należy korzystać z instalacji (wytwarzanie energii elekktrycznej) przez minimum 5 lat, 
 • panele PV nie mogą być zamontowane na dachu pokrytym azbestem, 
 • odpowiednia moc instalacji - nie może być nadmiernie przewymiarowywanie,
 • obowiązkowe umieszczenie informacji o otrzymaniu dotacji np. tablica informacyjna na ogrodzeniu. 

Dotacja z tego programu może być łączona z ulgą termomodernizacyjną. Jeśli z niej skorzystasz, to kwota ulgi podatkowej zostanie pomniejszona o kwotę otrzymaną w ramach dotacji z “Mojego prądu”. Dofinansowanie jest bezzwrotne i zwolnione z podatku PIT. 

Program “Czyste Powietrze” 

We wrześniu 2018 roku ruszył inny rządowy program “Czyste Powietrze”, a jego celem jest walka z rosnącym w naszym kraju problemem smogu. Z dofinansowania mogą skorzystać właściciele bądź współwłaściciele domów jednorodzinnych albo osoby posiadające zgodę na ich budowę. 

Realizacja programu jest przewidziana na lata 2018-2029, a wnioski należy składać do 30.06.2027 roku. Dotacje są obsługiwane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

W przypadku tego programu na fotowoltaikę można otrzymać dofinansowanie w kwocie maksymalnie 5 tys. zł. Przedsięwzięcie powinno zostać zrealizowane w ciągu 30 miesięcy od momentu podpisania umowy, najpóźniej do końca czerwca 2029 roku. 

Programem są objęte te inwestycje, które rozpoczęto maksymalnie rok przed złożeniem wniosku o dotacje. W momencie składania dokumentów inwestycja musi być jeszcze w  realizacji. 

Co się zmieniło w programie?

 • uproszczony wniosek o dotacje,
 • możliwość złożenia wniosku online,
 • krótszy okres rozpatrywania wniosków,
 • wprowadzenie oświadczeń zamiast wymogu przedstawiania dokumentów, 
 • wykreślenie z programu przedsięwzięć zrealizowanych w budynkach nowobudowanych, 
 • brak konieczności podawania we wniosku technicznych aspektów instalacji, 
 • dotację można otrzymać na przedsięwzięcie, którego realizację rozpoczęto do 6 miesięcy przed wnioskowaniem o środki,
 • okres na realizację wynosi do 30 miesięcy od dnia złożenia wniosku, 
 • możliwość łączenia z ulgą podatkową - tzw. ulgą termomodernizacyjną i programami na poziomie lokalnym, 
 • połączenie z programem “Mój prąd” - nie ma obowiązku składania dwóch wniosków. 


Od 1 lipca 2021 roku obowiązują nowe, większe progi dochodowe dot. podwyższonego poziom dofinansowania. W przypadku gospodarstw jednoosobowych jest to 2 189,04 zł, a dla wieloosobowych 1 563,60 zł na osobę. 

Jak uzyskać dofinansowanie? Wniosek o środki z programu można składać z pośrednictwem Portalu Benefinsiejtna dostpnego na stronach Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środoiwska i Gospodarki Wodnej lub poprzez serwis gov.pl. 

Ulga termomodernizacyjna

Od początku 2019 roku można również skorzystać w ramach programu “Czyste Powietrze” z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Aby ją otrzymać konieczne jest przeprowadzenie audytu energetycznego danej nieruchomości, a wydatki na inwestycje muszą zostać potwierdzone fakturą VAT. 

Osoba fizyczna ma możliwość odliczenia od podatku dochodowego kosztów instalacji fotowoltaicznej w wysokości 23%, czyli praktycznie rzecz biorąc kwotę maksymalnie 12 190 zł. Przedsięwzięcie powinno zostać ukończone maksymalnie w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego, w którym ma miejsce pierwszy wydatek. 

Podsumowanie: 

1. Obecnie dostępne programy dofinansowań do fotowoltaiki, z których mogą skorzystać osoby fizyczne to: "Mój prąd" i "Czyste Powietrze".

2. W ramach programy "Mój prąd" można otrzymać max. 3 tys. zł, a z programu "Czyste Powietrze" 5 tys. zł.

3. Właściciele instalacji fotowoltaicznej mogą odliczyć jej koszty od podatku dochodowego - ulga termomodernizacyjna. 
 

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Czyste powietrze fotowoltaika 2022 - jakie zmiany w programie?
16 Marzec 2022
W programie Czyste Powietrze wprowadzono kilka istotnych zmian. Najważniejsze z nich to wycofanie z dofinansowania kotłów na węgiel oraz możliwość otr...
Montaż paneli fotowoltaicznych krok po kroku
03 Październik 2021
Jednym z warunków efektywnego działania instalacji PV jest prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych. Na co zwrócić uwagę, aby wydajność przydomowej e...
Jakie są wymiary paneli fotowoltaicznych?
30 Grudzień 2021
Zanim zdecydujesz się zamontować na dachu własną elektrownie słoneczną dowiedz się, jakie są wymiary paneli fotowoltaicznych.
Mój Prąd 4.0 wysokość dofinansowania, nowe zasady
10 Marzec 2022
Mój Prąd to najpopularniejszy program dofinansowań na instalację fotowoltaiczną. W 2022 roku ruszy już czwarta jego edycja. Jakie będą warunki uzyskan...
6 powodów dla których warto zainstalować fotowoltaikę
23 Listopad 2016
Na całym świecie popularność systemów fotowoltaicznych dynamicznie rośnie. Trudno się temu dziwić, bowiem fotowoltaika ma wiele zalet. Dziś przedstawi...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7