Poradniki
Start Poradniki Na co zwrócić uwagę, decydując się na panele fotowoltaiczne?
Artykuł

Na co zwrócić uwagę, decydując się na panele fotowoltaiczne?

Oszczędność energii elektrycznej to rzecz kluczowa, jeśli zależy nam na zredukowaniu opłat za prąd. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Mowa tutaj o wykorzystaniu odnawialnego źródła energii, pochodzącego z promieni słonecznych. To niezwykle tanie i ekologiczne rozwiązanie w przypadku gospodarstw domowych. Na co jednak warto zwrócić uwagę podczas wyboru paneli fotowoltaicznych, aby zminimalizować ryzyko awarii i zapewnić jak najwyższą wydajność?

panele fotowoltaiczne - na co zwrócić uwagę

Rodzaj paneli odgrywa znaczącą rolę

Na rynku znajdziemy wiele typów paneli fotowoltaicznych, które różnią się od siebie poszczególnymi parametrami. Ostateczny wybór ma więc wpływ na wydajność, sposób montażu i oczywiście — na cenę. Popularne są tutaj zwłaszcza panele monokrystaliczne, które buduje się monokryształu krzemu. Dzięki temu w strukturze wewnętrznej paneli przepływ elektronów jest w pełni swobodny, co przekłada się na zwiększoną wydajność (nawet kilkanaście procent). 

Wysoka wydajność paneli monokrystalicznych powoduje, że nie potrzebują one zbyt wiele miejsca. Co ciekawe, nawet mała ilość tych paneli powinna pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną jednego gospodarstwa domowego. Warto wiedzieć, że panele monokrystaliczne można kupić również w formie bezramkowej, dzięki czemu nie trzeba się aż tak przejmować dopuszczalnym obciążeniem. Zalet jest tutaj zatem mnóstwo, ale niestety wiąże się to ze znacznie wyższą ceną niż w przypadku innych typów paneli, czyli tzw. paneli polikrystalicznych.

Więcej na temat paneli fotowoltaicznych dowiesz się tutaj: https://sklep.elus.pl/panele-monokrystaliczne-standard,2,636708

Panele polikrystaliczne — czym się różnią od monokrystalicznych?

Panel fotowoltaiczny w formie polikrystalicznej to nic innego, jak konstrukcja zbudowana z polikryształów krzemu o charakterystycznym niebieskim zabarwieniu. W tym wypadku wydajność osiąga poziom do 18% (w przypadku monokrystalicznych paneli mowa o nawet 21% wydajności). W rezultacie, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie elektryczne ,należy ich umieścić znacznie więcej, do czego konieczna jest duża przestrzeń. 

Przed zakupem paneli fotowoltaicznych trzeba też zastanowić się, w jakim miejscu mają być one zainstalowane. Najczęściej montuje je się na dachu lub na ziemi, ale ostateczna decyzja zależy od konkretnych warunków i możliwości. Kluczowa jest tutaj przede wszystkim powierzchnia — nie wszystkie dachy są w stanie pomieścić wystarczającą liczbę paneli, stąd też alternatywną stają się instalacje na gruncie. 

Zawsze trzeba też zweryfikować poziom zacienienia, który powinien oscylować w granicy absolutnego minimum. Panel fotowoltaiczny musi być umiejscowiony w stronę słońca pod odpowiednim kątem względem ziemi. 

Dobór mocy  a dodatkowe koszty

Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie tanie i opłacalne, choć należy pamiętać o kilku ważnych czynnikach. Instalacja fotowoltaiczna musi być dostosowana do zapotrzebowania energetycznego danego gospodarstwa. Im niższa moc — tym większe dopłaty. Z drugiej strony, zbyt wysoka moc może opóźnić zwrot inwestycji. Dlatego też przed zamontowaniem paneli fotowoltaicznych zaleca się kontakt ze specjalistami, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania i doradzą w kwestii realizacji takiej inwestycji.

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Fotowoltaika zmiany od kiedy? Czy to się jeszcze opłaca?
08 Marzec 2022
1 kwietnia 2022 roku wejdą w życie przepisy znowelizowanej ustawy o odnawialnych źródłach energii. Wówczas dla nowych prosumentów “zniknie” tzw. syste...
Czyste powietrze fotowoltaika 2022 - jakie zmiany w programie?
16 Marzec 2022
W programie Czyste Powietrze wprowadzono kilka istotnych zmian. Najważniejsze z nich to wycofanie z dofinansowania kotłów na węgiel oraz możliwość otr...
Ogrzewanie domu fotowoltaiką - czy to się opłaca?
04 Październik 2021
Fotowoltaikę można większego problemu wykorzystać także do celów grzewczych. Oczywiście w sposób pośredni, przy użyciu choćby pompy ciepła. Czy warto ...
Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne? Które wybrać?
06 Grudzień 2021
Panele to najważniejszy element instalacji fotowoltaicznej. Dlatego też wybór rodzaju modułu jest kluczowy dla całej inwestycji. Obecnie prym na rynku...
Jakie są wymiary paneli fotowoltaicznych?
30 Grudzień 2021
Zanim zdecydujesz się zamontować na dachu własną elektrownie słoneczną dowiedz się, jakie są wymiary paneli fotowoltaicznych.
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7