Rodzaj paneli odgrywa znaczącą rolę
Na rynku znajdziemy wiele typów paneli fotowoltaicznych, które różnią się od siebie poszczególnymi parametrami. Ostateczny wybór ma więc wpływ na wydajność, sposób montażu i oczywiście — na cenę. Popularne są tutaj zwłaszcza panele monokrystaliczne, które buduje się monokryształu krzemu. Dzięki temu w strukturze wewnętrznej paneli przepływ elektronów jest w pełni swobodny, co przekłada się na zwiększoną wydajność (nawet kilkanaście procent).
Wysoka wydajność paneli monokrystalicznych powoduje, że nie potrzebują one zbyt wiele miejsca. Co ciekawe, nawet mała ilość tych paneli powinna pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną jednego gospodarstwa domowego. Warto wiedzieć, że panele monokrystaliczne można kupić również w formie bezramkowej, dzięki czemu nie trzeba się aż tak przejmować dopuszczalnym obciążeniem. Zalet jest tutaj zatem mnóstwo, ale niestety wiąże się to ze znacznie wyższą ceną niż w przypadku innych typów paneli, czyli tzw. paneli polikrystalicznych.
Więcej na temat paneli fotowoltaicznych dowiesz się tutaj: https://sklep.elus.pl/panele-monokrystaliczne-standard,2,636708
Panele polikrystaliczne — czym się różnią od monokrystalicznych?
Panel fotowoltaiczny w formie polikrystalicznej to nic innego, jak konstrukcja zbudowana z polikryształów krzemu o charakterystycznym niebieskim zabarwieniu. W tym wypadku wydajność osiąga poziom do 18% (w przypadku monokrystalicznych paneli mowa o nawet 21% wydajności). W rezultacie, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie elektryczne ,należy ich umieścić znacznie więcej, do czego konieczna jest duża przestrzeń.
Przed zakupem paneli fotowoltaicznych trzeba też zastanowić się, w jakim miejscu mają być one zainstalowane. Najczęściej montuje je się na dachu lub na ziemi, ale ostateczna decyzja zależy od konkretnych warunków i możliwości. Kluczowa jest tutaj przede wszystkim powierzchnia — nie wszystkie dachy są w stanie pomieścić wystarczającą liczbę paneli, stąd też alternatywną stają się instalacje na gruncie.
Zawsze trzeba też zweryfikować poziom zacienienia, który powinien oscylować w granicy absolutnego minimum. Panel fotowoltaiczny musi być umiejscowiony w stronę słońca pod odpowiednim kątem względem ziemi.
Dobór mocy a dodatkowe koszty
Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie tanie i opłacalne, choć należy pamiętać o kilku ważnych czynnikach. Instalacja fotowoltaiczna musi być dostosowana do zapotrzebowania energetycznego danego gospodarstwa. Im niższa moc — tym większe dopłaty. Z drugiej strony, zbyt wysoka moc może opóźnić zwrot inwestycji. Dlatego też przed zamontowaniem paneli fotowoltaicznych zaleca się kontakt ze specjalistami, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania i doradzą w kwestii realizacji takiej inwestycji.