Poradniki
Start Poradniki Fotowoltaika czy się opłaca?
Artykuł

Fotowoltaika czy się opłaca?

Wiele osób traktuje fotowoltaikę jako po prostu inwestycję, która w domyśle powinna się zwrócić jak najszybciej. Producenci instalacji PV przekonują, że zwrot z inwestycji jest możliwy w zaledwie kilka lat. Jak jest w rzeczywistości?

fotowoltaika czy się opłaca

Opłacalność fotowoltaiki - co na nią wpływa?   

Podobnie jak w przypadku innych inwestycji, tak i tutaj należy wziąć pod uwagę co najmniej kilka czynników, które wpływają na jej opłacalność. 

Koszt paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika mocno zyskuje na popularności, a cała technologia nieustannie się rozwija. Dzięki temu panele fotowoltaiczne - najdroższy element zestawu PV - są po pierwsze tańsze, a po drugie bardziej wydajne. 

W fazie testów są moduły PV kolejnych generacji, które wykazują się jeszcze większą wydajnością, niż te obecnie produkowane na masową skalę. Generalnie można założyć, że koszt zakupu paneli będzie nadal spadać. 

Ceny energii elektrycznej 

To, ile będzie kosztować prąd oczywiście ma bardzo duży wpływ na to, czy inwestycja w przydomową elektrownie opłaca się. Ceny energii elektrycznej cały czas idą mocno w górę i należy się spodziewać że trend ten będzie się utrzymywał. Tym samym własna produkcja prądu będzie się opłacać. Im wyższe ceny energii, tym większa opłacalność fotowoltaiki. 

Dotacje na fotowoltaikę 

Zwrot z inwestycji w fotowoltaikę przyspieszają także programy dofinansowań. Obecnie najwięcej osób skorzystało z programu Mój Prąd, w ramach którego można było otrzymać 5 tys. zł lub 3 tys. zł dotacji na zakup instalacji fotowoltaicznej. 06.10.2021 r. zamknięto nabór wniosków o środki z tego programu z uwagi na wyczerpanie jego budżetu. 

Kolejnym programem jest Czyste Powietrze, choć tutaj priorytetowym zadaniem jest wymiana źródła ciepła. Na zestaw fotowoltaiczny można otrzymać dotacje w kwocie 50% kosztów, ale nie więcej niż 5 tys. zł. 

Ulga termomodernizacyjna 

To ulga podatkowa, dzięki której koszty przeprowadzonych prac termomodernizacyjnych można odliczyć od podatku dochodowego. W koszty uzyskania przychodu można zaliczyć zatem koszt zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. 

Ile można zaoszczędzić dzięki fotowoltaice? 

Dzięki instalacji fotowoltaicznej Twoje rachunki za prąd mogą się zmniejszyć o nawet 90%. Oczywiście wiele zależy od tego, czy moc zestawu PV została dobrze dobrana do zużycia energii przez dane gospodarstwo domowe. 

Moc instalacji to kluczowa kwestia. Jeśli jest optymalna, to ilość wytworzonej przez nią energii pokrywa w pełni Twoje zapotrzebowanie. Dzięki temu można niemal całkowicie uwolnić się od rachunków za prąd. 

Obecnie obowiązuje system net-metering, dzięki któremu prosument za każdy oddany do sieci 1 kWh, może odebrać 0,8 kWh (w przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy do 10 kW) lub 0,7 kWh (większe instalacje). Co więcej, jeśli elektrownia słoneczna w całości pokryje Twoje zapotrzebowanie, to nie zostanie naliczona opłata mocowa. 

Ile kosztuje zestaw PV? 

Tanieją nie tylko panele fotowoltaiczne, ale i także pozostałe komponenty zestawu PV. Nie mniej jednak to właśnie moduły są najdroższym elementem całego systemu. Im więcej paneli, tym wiadomo wyższy koszt instalacji. 

Nie bez znaczenia jest rodzaj paneli. Przykładowo, wybierając moduły monokrystaliczne trzeba się liczyć z kosztem rzędu około 1500 zł za każde 1 kWp mocy. Szacuje się, że przeciętne gospodarstwo domowe potrzebuje zestawu PV o mocy 5 kWp. Oczywiście do tego dochodzą koszty falownika, przewodów, części konstrukcyjnych itp. W sumie inwestycja może kosztować 30-45 tys. zł. 

Możesz zaoszczędzić nawet 30% na fotowoltaice - skorzystaj z porównywarki ofert na instalacje fotowoltaiczną! 

Po ilu latach zwróci się inwestycja w fotowoltaikę? 

To, po ilu latach może zwrócić się inwestycja w fotowoltaikę, jest zależne od kilku czynników:

  • koszt zakupu oraz montażu systemu fotowoltaicznego,
  • wydajność instalacji fotowoltaicznej,
  • cen prądu,
  • formy magazynowania nadwyżek energii wyprodukowanej przez zestaw PV: oddanie do sieci energetycznej, własny magazyn energii. 

Z uwagi na powyższe najbardziej realnym czasem zwrotu inwestycji w przydomową elektrownie słoneczną jest 7 lat. Może on zostać skrócony przez programy dofinansowań. 

Kiedy fotowoltaika się nie opłaca? 

W zdecydowanej większości przypadków inwestycja w fotowoltaikę to korzystna, także pod względem ekonomicznym decyzja. Nie mniej jednak niekiedy warto dokładnie rozważyć, czy to jest dobry moment na taką inwestycje.

Zbyt niskie rachunki za prąd 

Twój miesięczny rachunek za prąd wynosi mniej niż 100 zł? W Twoim przypadku  inwestycja w fotowoltaikę po prostu się nie kalkuluje. 

Planowany remont dachu

W najbliższym czasie planujesz przeprowadzić remont dachu? Najlepiej, jeśli wstrzymasz się z inwestycją w fotowoltaikę. Inaczej poniesiesz koszt demontażu oraz ponownego montażu instalacji fotowoltaicznej. 

Duże zacienienie paneli 

Panele fotowoltaiczne, aby pracowały wydajnie muszą mieć dostęp do energii słonecznej. Nawet nawet niewielkie zacienienie oznacza spory spadek wydajności modułu. 

Podsumowanie:

  1. Inwestycja w fotowoltaikę z roku na rok jest coraz bardziej opłacalna. 
  2. Wpływ na to mają m.in. rosnące ceny energii elektrycznej i spadające ceny paneli fotowoltaicznych.
  3. Szybszy zwrot inwestycji można uzyskać korzystając z programów dofinansowań do fotowoltaiki.

 

 

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Fotowoltaika zmiany w 2022 - co czeka prosumentów?
25 Październik 2021
Pomimo tego, że rok 2022 zbliża się dużymi krokami nadal do końca nie wiadomo, jakie zmiany dot. fotowoltaiki wejdą w życie. Czy od nowego roku inwest...
 Fotowoltaika dotacje. Jakie są warunki programów, ile można otrzymać?
23 Sierpień 2021
Dofinansowanie na własną elektrownie słoneczną można otrzymać z kilku źródeł. Najpopularniejsze z nich to “Mój prąd” oraz “Program Czyste Powietrze”. ...
Fotowoltaika nowe przepisy 2022
09 Marzec 2022
Od 1 kwietnia 2022 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dot. rozliczenia fotowoltaiki. Dotychczasowi prosumenci będą mogli nadal korzystać z systemu ...
Wydajność paneli fotowoltaicznych
06 Grudzień 2021
To bez wątpienia jedna z najistotniejszych kwestii przy zakupie fotowoltaiki. Od tego zależy, ile instalacja PV będzie w stanie wyprodukować energii,...
Mój Prąd 4.0 wysokość dofinansowania i nowe warunki programu
02 Maj 2022
W połowie kwietnia 2022 roku ruszyła kolejna edycja dotacji na fotowoltaikę. Jaka jest wysokość dofinansowania w programie Mój Prąd 4.0? Jakie są nowe...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7