1. Określenie mocy przyłączeniowej
Decydując się na przyłączenie należy określić moc przyłączeniową:
- Moc do 40kW
- Moc powyżej 40kW
- Przyłączenie tymczasowe
Wielkość mocy przyłączeniowej dla danego obiektu powinna być określona przez elektryka.
2. Wypełnienie i złożenie wniosku
W drugim kroku należy wypełnić wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci. Wniosek innogy można pobrać ze strony innogy Stoen Operator, w Biurze Obsługi Klienta lub tutaj. Do wypełnionego wniosku należy dołączyć obowiązkowo takie załączniki jak np.: tytuł prawny do obiektu, plan zabudowy na sytuacyjno-wysokościowej mapie. Wniosek i załączniki można wysłać e-mailem ([email protected]), wysłać pocztą (innogy Stoen Operator Sp. z o.o., ul. Nieświeska 52, 03-867 Warszawa) albo dostarczyć osobiście do Biura Obsługi Klientów (ul. Roentena 7, Warszawa).
O postępach prac klient może być na bieżąco informowany sms-em albo e-mailem. Jest możliwość również śledzenia przebiegu prac na stronie innogystoenoperator.pl – aby się zalogować wystarczy PESEL i numer klienta.
3. Oczekiwanie na wydanie warunków przyłączenia
Czas oczekiwania na wydanie warunków przyłączenia do sieci jest uzależniony od rodzaju wniosku. W przypadku grupy IV, V, VI na wydanie warunków przyłączenia czeka się do 30 dni. Natomiast czas oczekiwania dla wniosków grupy III wynosi do 150 dni.
4. Propozycja umowy
Od dystrybutora energii elektrycznej otrzymujesz propozycje umowy.
Umowa albo jest inwestycyjna albo bezinwestycyjna. W przypadku tej pierwszej isnieje konieczność przeprowadzenia przez dystrybutora inwestycji w postaci np. wybudowania złącza, wymiany transformatora. Z kolej umowa inwestycja jest zawierana wtedy, kiedy przyłącze będzie realizowane przy zastosowaniu istniejącej już sieci.
5. Podpisanie umowy
6. Realizacja umowy o przyłącze
Termin realizacji procesu bezinwestycyjnego w główniej mierze zależy od klienta. Dystrybutor energii rozpocznie realizację warunków przyłącza w momencie: podpisania umowy i wpłacenia opłaty przyłączeniowej, podpisania umowy na usługi dystrybucji energii oraz umowy na sprzedaż energii (albo umowy kompleksowej), przygotowania elektrycznej instalacji w myśl warunków przyłączenia, dokonania zgłoszenia przygotowanej instalacji. Z kolei w procesie inwestycyjnym wnioskodawca otrzymuje fakturę – pierwsza rata opłaty przyłączeniowej. Dokonanie tej opłaty rozpoczyna proces realizacji umowy przyłączeniowej. Nie dotyczy do jednak grupy V – wówczas opłata za przyłączenie jest dokonywana po zakończeniu inwestycji.
Zakończenie realizacji procesu ma miejsce wtedy, kiedy: zapłacisz opłatę za przyłączenie, zawrzesz umowę na sprzedaż energii oraz na usługi dystrybucji, przygotujesz elektryczną instalacje w danym obiekcie, dokonasz zgłoszenia gotowości do załączenia.
Agnieszka Kierzkowska