Poradniki
Start Poradniki Ogrzewanie domu fotowoltaiką - czy to się opłaca?
Artykuł

Ogrzewanie domu fotowoltaiką - czy to się opłaca?

Fotowoltaikę można większego problemu wykorzystać także do celów grzewczych. Oczywiście w sposób pośredni, przy użyciu choćby pompy ciepła. Czy warto jednak zainwestować w ogrzewanie domu przy zastosowaniu instalacji fotowoltaicznej?

ogrzewanie domu fotowoltaiką

Jak działa ogrzewanie domu przez system PV? 

Na ten moment nie ma rozwiązania, które umożliwiłoby bezpośrednio wykorzystać instalację fotowoltaiczną do ogrzewania pomieszczeń. Jednak można zastosować tutaj system hybrydowy, w którym urządzenia grzewcze są elektryczne, a ich zasilanie zapewnia zestaw PV. Takim przykładem jest połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła czy matami grzewczymi.

Czy fotowoltaika dla domu i pompa ciepła to dobre rozwiązanie? 

Fotowoltaika i pompa stanowią świetny duet, który zapewni ciepło w Twoim domu. Jak to działa? Pompa pobiera ciepło ze źródeł o temperaturze niższej, a następnie przekazuje do źródeł o temperaturze wyższej. W nieco podobny sposób działa choćby klimatyzator czy lodówka. 

Najistotniejsze elementy tego urządzenia:

  • sprężarka,
  • czynnik chłodniczy,
  • skraplacz,
  • parownik,
  • zawór dławiący. 

Dzięki połączeniu instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła można nie tylko w pełni wykorzystać energię wygenerowaną przez panele PV, ale i także w sposób efektywny ogrzać dom jednorodzinny. Przeciętne gospodarstwo domowe posiadające fotowoltaikę o odpowiednio dobranej mocy zużywa przeważnie tylko około 25 procent wyprodukowanego prądu. Przy zastosowaniu pompy ciepła konsumpcja energii rośnie o nawet kilkanaście procent. 

Wiele osób zastanawia się, czy przydomowa elektrownia słoneczna jest w stanie w sposób efektywny zasilać pompę ciepła. Tutaj istotne znaczenie ma parametr o nazwie SCOP. Jest to współczynnik sezonowy, za pomocą którego można określić stosunek ilości cieplnej energii wytworzonej przez cały okres grzewczy do pobranego prądu. 

Zalety i wady pompy ciepła 

Zalety  Wady 
Wygoda - jest to system całkowicie bezobsługowy Wysoka cena - koszt waha się od 30 tys. zł (pompa powietrzna) do nawet 80 tys. zł (gruntowa)
Energooszczędność  Ograniczona wysokość temperatury podgrzanej wody 
Brak ryzyka zaczadzenia, wybuchu  Skomplikowana budowa urządzenia
Rozwiązanie ekologiczne  Uciążliwy hałas 

 

Pompa  z 1 kWh energii elektrycznej może wygenerować 3,5 - 4 kWh cieplnej energii. To z kolei oznacza, że nawet niewielki zestaw fotowoltaiczny o mocy 4 kW i w przeciętnych warunkach nasłonecznienia bez większego problemu zasili pompę ciepła. 

Na pakiet: fotowoltaika i pompa ciepła składają się takie elementy jak:

  • panele fotowoltaiczne,
  • inwerter, 
  • rozdzielnica elektryczna,
  • liczniki prądu,
  • obwody elektryczne,
  • pompa ciepła,
  • urządzenia komunikacyjne. 

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę z pompą ciepła? 

Zalet połączenia instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła jest naprawdę wiele. Najistotniejszą kwestią jest to, że dzięki takiemu zintegrowaniu będziesz samodzielnie produkować zarówno energię elektryczną, jak i cieplną. 

Do tego możesz liczyć na: mniejsze rachunki za prąd, wykorzystanie w 100 procentach energii wygenerowanej przez moduły fotowoltaiczne, czy szybszy zwrot z inwestycji w fotowoltaikę. Ponadto dbasz o środowisko naturalne - fotowoltaika i pompa to bez żadnych wątpliwości ekologiczne rozwiązania. 

Posiadając te rozwiązania za bardzo nie będą Cię interesować podwyżki cen prądu, gazu czy innych surowców.  

Instalacja fotowoltaiczna i maty grzewcze 

Dobrym rozwiązaniem jest również połączenie fotowoltaiki z matami grzewczymi. Ten rodzaj ogrzewania podłogowego jest przede wszystkim bardzo komfortowy.  

Maty grzewcze są łatwe i szybkie w montażu. Są to produkty bezpieczne - posiadają szereg różnych zabezpieczeń - przeciwprzepięciowych oraz przeciwpożarowych. Ich największą zaletą jest wysoka efektywność - w praktycznie 100 procentach przekształcają energię elektryczną w ciepło. 

Ogrzewanie domu przez instalację fotowoltaiczną - czy warto? 

Odpowiedź może być tylko jedna - tak, warto! Ogrzewanie pomieszczeń energią elektryczną wyprodukowaną przez zestaw fotowoltaiczny jest po prostu opłacalne. Niezależnie od tego, na jakie źródło ciepła w połączeniu fotowoltaiką się zdecydujesz Twoje koszty ogrzewania domu nie powinny wynosić więcej niż tysiąc złotych w skali roku. 

Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest “dobranie” do fotowoltaiki pompy ciepła. Korzystną alternatywą są maty grzewcze, choć tutaj z pewnością będzie mieć miejsce większe zużycie prądu. 

Kolejną możliwością jest połączenie instalacji PV z kotłem elektrycznym. W porównaniu do wyżej wymienionych opcji jest najtańsza, ale jego eksploatacja wiąże się z sporymi wydatkami. 

Podsumowanie:

  1. Ogrzewanie domu samą fotowoltaiką nie jest możliwe. Należy zastosować np. maty grzewcze, pompę ciepła.
  2. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła. 
  3. Opłacalnym sposobem na ogrzewanie pomieszczeń jest zastosowanie mat grzewczych, a produkowanie energii elektrycznej dzięki systemowi PV.

 

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Rodzaje paneli fotowoltaicznych. Które wybrać?
01 Styczeń 1970
Obecnie na rynku jest dostępnych wiele różnych technologii i typów ogniw fotowoltaicznych, dzięki którym możesz mieć darmową energię elektryczną. Skat...
Cała prawda o fotowoltaice. Fakty i mity o energii ze słońca
01 Styczeń 1970
Fotowoltaika to najszybciej rozwijająca się gałąź OZE, wokół której jednak krąży wiele nieprawdziwych informacji. Zakup instalacji fotowoltaicznej to ...
 Fotowoltaika dotacje. Jakie są warunki programów, ile można otrzymać?
01 Styczeń 1970
Dofinansowanie na własną elektrownie słoneczną można otrzymać z kilku źródeł. Najpopularniejsze z nich to “Mój prąd” oraz “Program Czyste Powietrze”. ...
Jakie są wymiary paneli fotowoltaicznych?
01 Styczeń 1970
Zanim zdecydujesz się zamontować na dachu własną elektrownie słoneczną dowiedz się, jakie są wymiary paneli fotowoltaicznych.
Magazyn energii do fotowoltaiki - jak wybrać, ile kosztuje?
01 Styczeń 1970
Magazyn energii do fotowoltaiki w ostatnim czasie mocno zyskuje na popularności. Dotację na jego zakup można otrzymać w ramach programu Mój Prąd 5.0....
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7