Poradniki
Start Poradniki Taryfy prądu, czyli jak wybrać najtańszą taryfę energetyczną dla domu?
Artykuł

Taryfy prądu, czyli jak wybrać najtańszą taryfę energetyczną dla domu?

Jako odbiorcy energii w grupie G (gospodarstwa domowe) możemy płacić za prąd wg wybranej przez siebie taryfy. To znacząca decyzja, bowiem stawki w ramach danych taryf sporo się od siebie różnią. Zobacz, czy warto zmienić taryfę.

jakie są taryfy prądu

Jakie są taryfydla gospodarstw domowych? Co to jest taryfa jednostrefowa, a czym charakteryzuje się taryfa dwustrefowa?

Taryfa jednostrefowa G11

Jest to taryfa, w której przez 24h/dobę stawka za zużytą energię jest taka sama. Taryfa G11 jest optymalna dla osób korzystających z elektrycznych urządzeń przez całą dobę. Z tej taryfy korzysta większość Polaków. Jaka jest tego przyczyna? Głównie siła przyzwyczajenia -dawniej niezwykle rzadko przyznawano taryfę dwustrefową G12.

Taryfa dwustrefowa G12

W tej taryfie opłata za prąd jest niższa w godzinach nocnych oraz we wczesnych godzinach popołudniowych. Sprzedawcy stosują tu różne godziny, np. 22.00-6.00 i 13.00-15.00, 6.00-13.00 i 15.00-22.00. Taryfa ta jest idealna, dla osób które gotowe są zaplanować zużycie prądu. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić. Jeśli więc Ty i pozostali domownicy korzystacie z energii głównie wieczorami - oglądacie telewizje, siedzicie w oświetlonym pokoju, włączacie pralkę, zmywarkę itp., a pozostałe pory dnia spędzacie poza domem - G12 to dla was optymalna taryfa.

porównywarka

Taryfa dwustrefowa G12w i G12NW

Tutaj stawki za energię są niższe nie tylko w godzinach nocnych, wczesnych popołudniowych, ale i także w weekendy. Nierzadko w takim "pakiecie" są także dodawane dni, które są ustawowo wolne od pracy. To idealne rozwiązania dla osób, które w "tańszych" godzinach zużywają min. 30% całodobowego zapotrzebowania na prąd. Z pewnością powinni ją wybrać "nocne Marki" i weekendowi domatorzy.

Taryfa przedpłatowa

Jej najczęstsze oznaczenia to p lub e np. G11p. Aby korzystać z tej taryfy konieczne jest posiadanie specjalnego licznika przedpłatowego. Posiadając taryfę przedpłatową za prąd płaci się "z góry". Daną liczbę kWh zakupuje się w punktach sprzedażowych, przez telefon, Internet lub w Energomatach. Można wybrać dowolną kwotę doładowania licznika prądu. Z zakupionych kWh korzysta się aż do momentu ich wyczerpania. Wówczas należy wprowadzić nowy kod energetyczny. Jest to podobny system do pre-paid w telefonii komórkowej. Wydatki na prąd masz tutaj pod pełną kontrolą.Jest to rozwiązanie polecane szczególnie tym osobom, które

Taryfa z gwarancją ceny

Taka nazwa taryfy de facto nie istnieje. Jest to poprostu określenie na oferty z gwarancją stałej ceny za kilowatogodzinę. Podpisując umowę w ramach takiej oferty w trakcie obowiązywania danej umowy (przeważnie jest to 1 rok) mamy gwarancję, że cena energii elektrycznej nie ulegnie zmianie.

Nowa taryfa energetyczna - taryfa G12as

W 2018 roku wprowadzono nową taryfę energetyczną dla gospodarstw domowych - taryfę G12as. Nazywana taryfą antysmogową czy nową taryfą nocną ma przyczynić się do zmniejszenia problemu smogu, ma zachęcić polskie rodziny do ogrzewania domów prądem. Jest to rodzaj taryfy dwustrefowej. Niższa stawka za kilowatogodzinę obowiązuje w godzinach 22.00 - 6.00, ale tylko w przypadku, gdy wolumen energii będzie większy, niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Informacje szczegółowe na temat każdej taryfy można znaleźć na stronach internetowych sprzedawców prądu. Jest możliwe, że poszczególne taryfy mają inne dodatkowe nazwy.

Kiedy najczęściej korzystasz z prądu?

Określenie o jakiej porze dnia oraz w których dniach tygodnia zużywasz najwięcej energii elektrycznej jest podstawową rzeczą przy wyborze taryfy. Sprawdzanie oraz spisywanie stanu licznika w danych godzinach z pewnością przyczyniłoby się do dokładnego określenia zużycia prądu. Jednak nie każdego z nas stać na taką systematyczność. Wielu z nas pozostaje oszacować, w której porze dnia zużycie prądu w naszym domu jest największe, a kiedy najmniejsze. Tym sposobem dobierzemy optymalną taryfę energetyczną.

Kiedy zmienić taryfę jednostrefową na dwustrefową?

Zdaniem specjalistów zmiana taryfy z jednostrefowej na dwustrefową opłaca się tylko wtedy, kiedy co najmniej 30%-40% naszego zużycia energii elektrycznej przypada na godziny, w których obowiązuje niższa stawka za jedną kilowatogodzinę. Należy zatem dokładnie przeanalizować profil zużycia prądu. Często pomocne w takiej analizie wykresy o zużyciu w danych godzinach doby są udostępnione przez firmy energetyczne w elektronicznych Biurach Obsługi Klienta (eBOK). Warto też udać się do stacjonarnych punktów Obsługi Klienta i z pracownikiem danego sprzedawcy przeanalizować czy zmiana taryfy w naszym przypadku jest korzystna czy też nie.

Zmiana umowy i licznika

Pamiętaj, że grupę taryfową nie może zmienić częściej niż raz na rok. Zmiana ta wiąże się z zawarciem nowej umowy albo podpisaniem aneksu do umowy obowiązującej. Ponadto zmieniając taryfę na G12 z G11 konieczna jest zmiana licznika – z jednostrefowego na dwustrefowy. W odwrotnym przypadku taka konieczność występuje dużo rzadziej, bowiem niektóre liczniki dla G12 często można zaprogramować na tryb G11. Zmiana licznika nie wiąże się z żadnymi kosztami - w przypadku odbiorców indywidualnych właścicielem licznika prądu jest OSD, czyli Operator Systemu Dystrybucyjnego.

  • Taryfa G11 - jednostrefowa, stawka za prąd jest taka sama przez 24h/dobę.
  • Taryfa G12 - dwustrefowa, opłata za prąd jest niższa w godzinach nocnych i we wczesnych godzinach popołudniowych, najczęściej jest to 22.00-6.00 oraz 13.00-15.00
  • Taryfa G12w i G12NW - stawki za energię niższe w godzinach nocnych, wczesnych popołudniowych oraz w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy.
  • Taryfa przedpłatowa - opłataza prąd pobierana jest"z góry". Specjalny licznik pre-paid, odbiorca kupuje kod energetyczny za wybraną przez siebie kwotę i doładowuje licznik.
  • Taryfa z gwarancją ceny - cena prądu nie zmienia się w trakcie obowiązywania danej umowy. Jest to umowna nazwa ofert z gwarancją ceny.
  • Taryfa G12as - najnowsza taryfa dwustrefowa dla gospodarstw domowych. Inna nazwa to taryfa antysmogowa, nowa taryfa nocna.

Radosław Lis, Doradca energetyczny

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Energa zmiana taryfy
01 Styczeń 1970
Zastanawiasz się czy zmienić taryfę energetyczną? Dowiedz się, jakie są zasady zmiany grupy taryfowej oraz w jaki sposób dokonuje się tej zmiany w gda...
Taryfa  C12a
01 Styczeń 1970
W poradniku dotyczącym taryf energetycznych prezentowaliśmy co oznaczają poszczególne oznaczenia, w publikacji tej zabrakło jednak odszyfrowania co oz...
Oszczędzanie prądu w domu - fakty i mity
01 Styczeń 1970
Zbyt wysokie rachunki za energię elektryczną powodują, iż coraz częściej szukamy pomysłów na ich obniżenie. Nie wszystkie jednak mogą przynieść nam re...
Enea taryfy
01 Styczeń 1970
Oznaczenie literowe i cyfrowe, tak oznacza się taryfy energetyczne. Enea jako dystrybutor zapewnia dostęp do wielu z nich co one oznaczają.
Taryfa G11 Energa
01 Styczeń 1970
Dla domu, dla altanki czy garażu, taryfa G11 jest jedną z najpopularniejszych taryf. Cechuje ją jednakowa stawka w każdej godzinie doby, a co z ceną z...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7