Skąd wziąć prąd na budowie?
Dosyć popularną praktyką na budowie jest czerpanie prądu od pobliskich odbiorców energii. Często jednak prowadzi to do powstawania konfliktów między sąsiadami. Poza tym taki proceder jest do końca legalny. Zgodnie z literą prawa odsprzedaż energii mogą prowadzić tylko podmioty do tego uprawnione. Za takie działanie można zatem otrzymać karę grzywny. Wiele osób wybiera także agregat prądotwórczy. Ten jednak niejednokrotnie okazuje się dysponować zbyt mała mocą, aby w pełni zaspokoić zapotrzebowanie budowy na prąd. Pewne źródło energii uzyskamy zatem tylko i wyłącznie podpisując umowę z firmą energetyczną.
Jak wybrać taryfę budowlaną?
Na rynku pojawia się coraz więcej ofert skierowanych do osób, które budują dom. Prąd budowlany można kupić nie tylko u lokalnego sprzedawcy energii, ale od dowolnej firmy w Polsce posiadającej koncesję na obrót energią elektryczną. Wybierając ofertę energetyczną warto pod uwagę wziąć przede wszystkim to w jakich godzinach prąd na budowie będzie potrzebny. Można bowiem wybierać spośród następujących taryf budowlanych:
- C11 – taryfa jednostrefowa, jedna stawka za 1 kWh bez całą dobę,
- C12a i C12b – taryfy dwustrefowe, dwie stawki za 1 kWh, strefy: szczytowa, pozaszczytowa lub dzień, noc.
Źródło: opracowanie własne
Zdecydowana większość osób budujących domy wybiera taryfę energetyczną ze stałą stawką za 1 kWh przez całą dobę. Trudno bowiem, prowadzić większość budowlanych prac w godzinach wieczornych i nocnych (na te godziny przypada w większości tańszy prąd w taryfie dwustrefowej). Wybierając ofertę warto też zwrócić uwagę na pozostałe ewentualne opłaty za prąd, czyli opłaty handlowe i abonamentowe.
Ile kosztuje prąd budowlany?
Ceny energii w taryfie budowlanej są droższe od tych w taryfie G. Przeważnie cena prądu budowlanego wynosi 0,40-0,60 zł brutto. Oczywiście ceny są uzależnione od rodzaju taryfy. W taryfie jednostrefowej cena kWh jest stała przez całą dobę. Z kolei w taryfie dwustrefowej zastosowane są dwie stawki: niższa cena prądu w godzinach poza szczytem i wyższa cena prądu w godzinach szczytu. Konkretne godziny obowiązywania tańszej i droższej energii wyznacza dystrybutor energii elektrycznej. Najczęściej jednak prąd jest tańszy w godzinach 13.00-15.00 oraz 22.00-6.00.
Agnieszka Kierzkowska