Poradniki
Start Poradniki Prąd budowlany – co zrobić, aby nie przepłacać?
Artykuł

Prąd budowlany – co zrobić, aby nie przepłacać?

Na budowie wielu prac nie da się wykonać bez dostępu do energii elektrycznej. Prąd budowlany jest jednak sporo droższy od zwykłego. Jak wybrać taryfę energetyczną, która nie zrujnuje naszego budżetu?

prąd budowlany

Skąd wziąć prąd na budowie?

Dosyć popularną praktyką na budowie jest czerpanie prądu od pobliskich odbiorców energii. Często jednak prowadzi to do powstawania konfliktów między sąsiadami. Poza tym taki proceder jest do końca legalny. Zgodnie z literą prawa odsprzedaż energii mogą prowadzić tylko podmioty do tego uprawnione. Za takie działanie można zatem otrzymać karę grzywny. Wiele osób wybiera także agregat prądotwórczy. Ten jednak niejednokrotnie okazuje się dysponować zbyt mała mocą, aby w pełni zaspokoić zapotrzebowanie budowy na prąd. Pewne źródło energii uzyskamy zatem tylko i wyłącznie podpisując umowę z firmą energetyczną.

 

Jak wybrać taryfę budowlaną?

Na rynku pojawia się coraz więcej ofert skierowanych do osób, które budują dom. Prąd budowlany można kupić nie tylko u lokalnego sprzedawcy energii, ale od dowolnej firmy w Polsce posiadającej koncesję na obrót energią elektryczną. Wybierając ofertę energetyczną warto pod uwagę wziąć przede wszystkim to w jakich godzinach prąd na budowie będzie potrzebny. Można bowiem wybierać spośród następujących taryf budowlanych:

  • C11 – taryfa jednostrefowa, jedna stawka za 1 kWh bez całą dobę,
  • C12a i C12b – taryfy dwustrefowe, dwie stawki za 1 kWh, strefy: szczytowa, pozaszczytowa lub dzień, noc.

taryfy budowlane

Źródło: opracowanie własne

Zdecydowana większość osób budujących domy wybiera taryfę energetyczną ze stałą stawką za 1 kWh przez całą dobę. Trudno bowiem, prowadzić większość budowlanych prac w godzinach wieczornych i nocnych (na te godziny przypada w większości tańszy prąd w taryfie dwustrefowej). Wybierając ofertę warto też zwrócić uwagę na pozostałe ewentualne opłaty za prąd, czyli opłaty handlowe i abonamentowe.

Ile kosztuje prąd budowlany?

Ceny energii w taryfie budowlanej są droższe od tych w taryfie G. Przeważnie cena prądu budowlanego wynosi 0,40-0,60 zł brutto. Oczywiście ceny są uzależnione od rodzaju taryfy. W taryfie jednostrefowej cena kWh jest stała przez całą dobę. Z kolei w taryfie dwustrefowej zastosowane są dwie stawki: niższa cena prądu w godzinach poza szczytem i wyższa cena prądu w godzinach szczytu. Konkretne godziny obowiązywania tańszej i droższej energii wyznacza dystrybutor energii elektrycznej. Najczęściej jednak prąd jest tańszy w godzinach 13.00-15.00 oraz 22.00-6.00.

Agnieszka Kierzkowska

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Taryfy energetyczne dla firm
01 Styczeń 1970
Przedstawiamy opis taryf obecnych na rynku energetycznym, oraz zasady ich wyznaczania. Poradnik przygotowany jest dla przedsiębiorców. Pamiętajmy, że ...
Taryfa nocna prąd
01 Styczeń 1970
Zorganizowani i lubiący nocne życie mogą dużo zaoszczędzić korzystając z taryfy nocnej. Zobacz komu się ona opłaca G12?
Energa taryfa
01 Styczeń 1970
To jakie taryfy oferuje na swoim obszarze dystrybucyjny Energa, opisane jest w decyzji Prezesa URE, po tym jak zatwierdzi on wniosek przedsiębiorstwa ...
Taryfa B23
01 Styczeń 1970
A, B czy C, którą taryfę wybierają przedsiębiorcy korzystający z średniego napięcia?
Enea taryfy
01 Styczeń 1970
Oznaczenie literowe i cyfrowe, tak oznacza się taryfy energetyczne. Enea jako dystrybutor zapewnia dostęp do wielu z nich co one oznaczają.
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7