Poradniki
Start Poradniki Taryfa G12 – czy się opłaca?
Artykuł

Taryfa G12 – czy się opłaca?

Transfer energii elektrycznej do domu czy mieszkania to temat, który wiele osób się w ogólne nie interesuje. Najważniejsze dla nich jest to, że prąd płynie, a żarówka świeci. Tymczasem odpowiednio dobrana taryfa może przynieść spore oszczędności. Czy taryfa dwustrefowa opłaca się każdemu?

taryfa g12

Fot. Flickr.com

Taryfy prądu

Podstawowe taryfy energii elektrycznej to jednostrefowa i dwustrefowa. Czym się różnią? Taryfa jednostrefowa dla gospodarstw domowych charakteryzuje się tym, że cena za prąd przez całą dobę jest taka sama. G11, jak inaczej jest określana ta taryfa, dedykowana jest dla przeciętnego Kowalskiego. Z kolei dwustrefowa ma możliwość rozliczania się w zależności od czasowych stref.

Kiedy opłaca się taryfa G12?

  • Gdy ogrzewasz mieszkanie prądem

Taryfę G12 poleca się osobom, które posiadają ogrzewanie na energię elektryczną. Tego rodzaju systemy grzewcze mogą produkować i gromadzić ciepło w godzinach, w których energia jest tańsza. Oczywiście w takich ilościach, aby w strefie droższej w pełni zaspokoić potrzeby domowników.

  • Jeśli często korzystasz z energii w godzinach tańszych

Dwustrefowa taryfa będzie dobrą opcją dla osób, które mogą tak zaplanować korzystanie z elektrycznych urządzeń, aby pobór prądu odbywał się w znacznym stopniu w godzinach tańszych. Można, zatem np. nastawić pranie na wieczorne, nocne godziny (wiele pralek posiada funkcje tzw. późnego startu). G12 to także korzystne rozwiązanie dla osób pracujących w godzinach droższej energii.

G12 – kiedy jest tani prąd?

Strefa tańsza obejmuje mniejszą część doby, przeważnie około 10 godzin. Tania energia elektryczna jest proponowana przeważnie w godzinach 13:00-15:00 oraz 22:00-6:00. Przed zmianą taryfy sprawdź jednak, w jakie dokładnie godziny obowiązuje mniejsza stawka za kWh. Każdy sprzedawca prądu może określić swoje własne godziny taniego i droższego prądu. Oferty możesz porównać za pomocą narzędzia porównywarka cen energii elektrycznej, która jest dostępna na naszej stronie.

Radosław Lis, Doradca energetyczny

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Prowadzenie działalności w domu, jaką taryfę wybrać, G czy C?
01 Styczeń 1970
Wielu przedsiębiorców jako adres swojej siedziby podaje adres swojego miejsca zamieszkania. Jaką taryfę wybrać prowadząc działalność w domu?
PGE taryfy
01 Styczeń 1970
Domowa, firmowa może tańsza w weekendy? Jaką taryfę wybrać by zaoszczędzić. Jakie taryfy dla swoich Klientów ma PGE. Wyszczególniamy wiele taryf, najb...
Prąd budowlany a zwykły
01 Styczeń 1970
Zanim ruszysz z budową wymarzonego domu musisz udać się do najbliższego zakładu energetycznego i zawrzeć umowę przyłączeniową. Prąd jest przecież niez...
Taryfa  C12a
01 Styczeń 1970
W poradniku dotyczącym taryf energetycznych prezentowaliśmy co oznaczają poszczególne oznaczenia, w publikacji tej zabrakło jednak odszyfrowania co oz...
Taryfa G11 Energa
01 Styczeń 1970
Dla domu, dla altanki czy garażu, taryfa G11 jest jedną z najpopularniejszych taryf. Cechuje ją jednakowa stawka w każdej godzinie doby, a co z ceną z...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7