Taryfa G
Domowa taryfa, która określa stawki, moc zasilania stosowana w tej taryfie dostosowanajest do odbiorców gospodarstw domowych. Taryfa ta obecna jest też w lokalach o zbiorowym charakterze zamieszkania. Głównymi odbiorcami poza domami jedno i wielorodzinnymi są także internaty, domy dziecka, hospicja, plebanie czy domy akademickie. Taryfa ta będzie dobra dla działalności, która nie wymaga dużego poboru energii. W tej taryfie energetycznej dystrybutor ustala różną stawkę opłaty przejściowej, która zmienia się wraz z wzrostem rocznegozużycia. Dla taryfy G wprowadzono w tym zakresie następujące przedziały zużycia:
- poniżej 500 kWh
- od 500 kWh do 1200 kWh
- powyżej 1200kWh
Operator sytemu dokonuje pomiaru mocy i zużycia energii, za przekroczenie mocyokreślonej w umowie naliczana jest opłata, która stanowi iloczyn składnika stałego stawki sieciowej oraz sumy dziesięciu największych nadwyżek. Z tego właśnie powodu, by uchronić się od kosztów warto dopasować taryfę do rodzaju prowadzonej działalności.
Taryfa C
To oznaczenie taryfowe wybierają przedsiębiorcy, który chcą korzystać z mocy umownej do 40 kW. W tej taryfie występuje kilka rozwiązań rozliczeniowych. Niższe stawki za kilowatogodzinę naliczane są o ustalonym czasie. C11 charakteryzuje jednolite naliczanie, w C12 wyróżnia się dwie stawki, wyższa cena zaenergię naliczana jest w godzinach szczytu, ustalanych w umowie. Zwykle są to godzinny wczesnoporanne i popołudniowe. Wybór taryfy w tym wypadku,powinien być więc dostosowany wielkości i czasu zużycia.
Grażyna Kulik, Redaktor