Podział grup taryfowych
Podział ten uwzględnia takie kryteria jak: poziom napięcia zasilania, wartość mocy umownej, liczbę stref czasowych oraz ich rodzaj. W oparciu o takie wytyczne ustalono sposób konstrukcji grup taryfowych, które składają się z oznaczeń literowych oraz cyfrowych. Kolejne pole oznaczają poszczególne wartości.
► Na pierwszym miejscu są oznaczenia literowe:
A – dla napięcia wysokiego (WN)
B – dla napięcia średniego (SN)
C – dla napięcia niskiego (NN)
►Dalej wprowadzono oznaczenia cyfrowe:
1 – dla grupy taryfowej dla odbiorców o mocy umownej równej lub mniejszej od 40 kW i prądzie znamionowym zabezpieczenie przedlicznikowego o torze prądowym nie większym niż 63 A,
2 – dla grupy taryfowej dla odbiorców o mocy umownej większej od 40 kW i prądzie znamionowym zabezpieczenie przedlicznikowego o torze prądowym większym niż 63 A
►Kolejna cyfra wprowadzona jest dla określenia stref:
1 – grupa taryfowa z rozliczeniem jednostrefowym,
2 – grupa taryfowa z rozliczeniem dwustrefowym, stawki ustalane są z podziałem na noc i dzień.
3 – grupa taryfowa z rozliczeniem trójstrefowym, stawki ustalane są z podziałem na szczyt przedpołudniowy, szczyt południowy i resztę doby.
►►Grupa taryfowa C posiada dodatkowe oznaczenia:
a – rozliczenie z strefach szczytowej i poza szczytowej,
b – rozliczenie w strefach dziennej i nocnej,
o – rozliczanie jednostkowe przy wyłącznie nocnym poborze energii, sterowane zegarem astronomicznym (grupa C1x)
w - weekendowa
Wiele podziałów, zatem co wybrać?
Upraszczając powyższy schemat można powiedzieć, że podział stworzony jest dla przedsiębiorców. Wielkie działające w przemyśle zakładów produkcyjnych takie jak huty, kopalnie, fabryki decydują się na taryfę z grupy A, podłączenie do sieci wysokiego napięcia 110kV. Sprzedawcę energii dla tego typu taryfy wyłania się poprzez przetarg, jednak to odbiorca decyduje z kim zawrze umowę, dlatego też oferty przygotowywane są indywidualnie.
Klienci biznesowi wybiorą taryfę z grupy B, bowiem większość z ich korzysta z średniego napięcia i mocy przyłączeniowej większej niż 40kW, spotyka się jednak klientów korzystających z mocy przyłączeniowej niższej ja 40kW.
W grupie tej wyróżniamy taryfy
B11 – odbiorcy korzystają z sieci średniego napięcia do 40KW z taką samą stawką całodobową (rozliczenie jednostrefowe)
B12 – odbiorcy korzystają z sieci średniego napięcia do 40KW ze zmienną stawką dobową (rozliczenie dwustrefowe)
B21 – odbiorcy korzystający z sieci średniego napięcia, o mocy przyłączeniowej większej od 40 kWz taką samą stawką całodobową (rozliczenie jednostrefowe)
B22 – odbiorcy korzystający z sieci średniego napięcia, o mocy przyłączeniowej większej od 40 kW ze zmienną stawką dobową (rozliczenie dwustrefowe)
B23 – odbiorcy korzystający z sieci średniego napięcia, o mocy przyłączeniowej większej od 40 kW ze zmienną stawką dobową (rozliczenie trójstrefowe)
W grupie C, podział kształtuje następująco jednak, podział przynależności jednak jest taki sam. Przyjmuje się, że taryfa ta kierowana jest od małych i średnich przedsiębiorców a także rolników, jednym słowem wszystkich korzystających z niskiego napięcia. Decydujący się na tę taryfę godzą się na określoną moc umowną i nie mogą przekroczyć ustalonego limitu pod groźbą kary. Docelowa grupa tej taryfy to szklarnie, chłodnie.
C11– odbiorcy korzystają z sieci średniego napięcia do 40KW z taką samą stawką całodobową (rozliczenie jednostrefowe) taryfa ta znana jest jako "taryfa budowlana" na blacu bodowy wymagane są sprzęty budowlne a te potrzebują zasialnia dużej mocy.
C12 – odbiorcy korzystają z sieci średniego napięcia do 40KW ze zmienną stawką dobową (rozliczenie dwustrefowe)
C13 – odbiorcy korzystają z sieci średniego napięcia do 40KW ze zmienną stawką dobową (rozliczenie trójstrefowe)
C21– odbiorcy korzystający z sieci średniego napięcia, o mocy przyłączeniowej większej od 40 kW z taką samą stawką całodobową (rozliczenie jednostrefowe)
C22 – odbiorcy korzystający z sieci średniego napięcia, o mocy przyłączeniowej większej od 40 kW ze zmienną stawką dobową (rozliczenie dwustrefowe)
C23 – odbiorcy korzystający z sieci średniego napięcia, o mocy przyłączeniowej większej od 40 kW ze zmienną stawką dobową (rozliczenie trójstrefowe)
Grażyna Kulik, Redaktor