Poradniki
Start Poradniki Taryfy energetyczne dla firm
Artykuł

Taryfy energetyczne dla firm

Przedstawiamy opis taryf obecnych na rynku energetycznym, oraz zasady ich wyznaczania. Poradnik przygotowany jest dla przedsiębiorców. Pamiętajmy, że grupa taryfowa to „grupa odbiorców, dla których stosuje się odpowiedni zestaw cen i stawek uzależnionych od ich stosowania.

Podział grup taryfowych
Podział ten uwzględnia takie kryteria jak: poziom napięcia zasilania, wartość mocy umownej, liczbę stref czasowych oraz ich rodzaj. W oparciu o takie wytyczne ustalono sposób konstrukcji grup taryfowych, które składają się z oznaczeń literowych oraz cyfrowych. Kolejne pole oznaczają poszczególne wartości.
► Na pierwszym miejscu są oznaczenia literowe:
A – dla napięcia wysokiego (WN)
B – dla napięcia średniego (SN)
C – dla napięcia niskiego (NN)
►Dalej wprowadzono oznaczenia cyfrowe:
1 – dla grupy taryfowej dla odbiorców o mocy umownej równej lub mniejszej od 40 kW i prądzie znamionowym zabezpieczenie przedlicznikowego o torze prądowym nie większym niż 63 A,
2 – dla grupy taryfowej dla odbiorców o mocy umownej większej od 40 kW i prądzie znamionowym zabezpieczenie przedlicznikowego o torze prądowym większym niż 63 A
►Kolejna cyfra wprowadzona jest dla określenia stref:
1 – grupa taryfowa z rozliczeniem jednostrefowym,
2 – grupa taryfowa z rozliczeniem dwustrefowym, stawki ustalane są z podziałem na noc i dzień.
3 – grupa taryfowa z rozliczeniem trójstrefowym, stawki ustalane są z podziałem na szczyt przedpołudniowy, szczyt południowy i resztę doby.
►►Grupa taryfowa C posiada dodatkowe oznaczenia:
a – rozliczenie z strefach szczytowej i poza szczytowej,
b – rozliczenie w strefach dziennej i nocnej,
o – rozliczanie jednostkowe przy wyłącznie nocnym poborze energii, sterowane zegarem astronomicznym (grupa C1x)
w - weekendowa
Wiele podziałów, zatem co wybrać?
Upraszczając powyższy schemat można powiedzieć, że podział stworzony jest dla przedsiębiorców. Wielkie działające w przemyśle zakładów produkcyjnych takie jak huty, kopalnie, fabryki decydują się na taryfę z grupy A, podłączenie do sieci wysokiego napięcia 110kV. Sprzedawcę energii dla tego typu taryfy wyłania się poprzez przetarg, jednak to odbiorca decyduje z kim zawrze umowę, dlatego też oferty przygotowywane są indywidualnie.
Klienci biznesowi wybiorą taryfę z grupy B, bowiem większość z ich korzysta z średniego napięcia i mocy przyłączeniowej większej niż 40kW, spotyka się jednak klientów korzystających z mocy przyłączeniowej niższej ja 40kW.
W grupie tej wyróżniamy taryfy
B11 – odbiorcy korzystają z sieci średniego napięcia do 40KW z taką samą stawką całodobową (rozliczenie jednostrefowe)
B12 – odbiorcy korzystają z sieci średniego napięcia do 40KW ze zmienną stawką dobową (rozliczenie dwustrefowe)
B21 – odbiorcy korzystający z sieci średniego napięcia, o mocy przyłączeniowej większej od 40 kWz taką samą stawką całodobową (rozliczenie jednostrefowe)
B22 – odbiorcy korzystający z sieci średniego napięcia, o mocy przyłączeniowej większej od 40 kW ze zmienną stawką dobową (rozliczenie dwustrefowe)
B23 – odbiorcy korzystający z sieci średniego napięcia, o mocy przyłączeniowej większej od 40 kW ze zmienną stawką dobową (rozliczenie trójstrefowe)
W grupie C, podział kształtuje następująco jednak, podział przynależności jednak jest taki sam. Przyjmuje się, że taryfa ta kierowana jest od małych i średnich przedsiębiorców a także rolników, jednym słowem wszystkich korzystających z niskiego napięcia. Decydujący się na tę taryfę godzą się na określoną moc umowną i nie mogą przekroczyć ustalonego limitu pod groźbą kary. Docelowa grupa tej taryfy to szklarnie, chłodnie.
C11– odbiorcy korzystają z sieci średniego napięcia do 40KW z taką samą stawką całodobową (rozliczenie jednostrefowe) taryfa ta znana jest jako "taryfa budowlana" na blacu bodowy wymagane są sprzęty budowlne a te potrzebują zasialnia dużej mocy.
C12 – odbiorcy korzystają z sieci średniego napięcia do 40KW ze zmienną stawką dobową (rozliczenie dwustrefowe)
C13 – odbiorcy korzystają z sieci średniego napięcia do 40KW ze zmienną stawką dobową (rozliczenie trójstrefowe)
C21– odbiorcy korzystający z sieci średniego napięcia, o mocy przyłączeniowej większej od 40 kW z taką samą stawką całodobową (rozliczenie jednostrefowe)
C22 – odbiorcy korzystający z sieci średniego napięcia, o mocy przyłączeniowej większej od 40 kW ze zmienną stawką dobową (rozliczenie dwustrefowe)
C23 – odbiorcy korzystający z sieci średniego napięcia, o mocy przyłączeniowej większej od 40 kW ze zmienną stawką dobową (rozliczenie trójstrefowe)
Grażyna Kulik, Redaktor
Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Taryfy prądu, czyli jak wybrać najtańszą taryfę energetyczną dla domu?
21 Luty 2014
Jako odbiorcy energii w grupie G (gospodarstwa domowe) możemy płacić za prąd wg wybranej przez siebie taryfy. To znacząca decyzja, bowiem stawki w ram...
Taryfa G12 – czy się opłaca?
21 Sierpień 2014
Transfer energii elektrycznej do domu czy mieszkania to temat, który wiele osób się w ogólne nie interesuje. Najważniejsze dla nich jest to, że prąd p...
Taryfa C12a godziny
05 Maj 2015
W jakich godzinach możemy do woli korzystać z niższej stawki, czy dystrybutorzy prowadzili tu rozgraniczenie?
Taryfa nocna - taniej czy drożej? Warto zmieniać taryfę?
05 Maj 2015
Prąd jest tańszy nocą, nie wszyscy wiedzą, że sprzedawcy oferują tańszą energię poza godzinami szczytu. Czy takie rozwiązanie jest jednak korzystne dl...
Taryfa nocna prąd
14 Październik 2014
Zorganizowani i lubiący nocne życie mogą dużo zaoszczędzić korzystając z taryfy nocnej. Zobacz komu się ona opłaca G12?

Sprawdź zużycie energii dla urządzeń

łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7