Fot. Flickr.com
Podział sieci elektroenergetycznych
Zacznijmy od podstaw, istnieje pewien podział sieci elektroenergetycznych. W związku z tym wyróżniamy:podział ze względu nanapięcie znamionowe:
- sieci najwyższych napięć tj. 220kV, 400kV, 700kV, wykorzystywana przez Krajowy System Przesyłowy (KSP),
- sieci wysokich napięć tj. 110kV, 60kV, zwana siecią dystrybucyjną,
- sieci średnich napięć tj. od 3kV do 40kV, zwana siecią dystrybucyjną,
- sieci niskich napięć tj. od 0,4V do 1kV.
Funkcję jaką pełnią w systemie elektroenergetycznym
- sieci przesyłowe – wykorzystywane do transportu dużej ilości energii, zwykle "odbierają" energię elektryczną od elektrowni,
- sieci rozdzielcze – zespół urządzeń, które mają za zadanie rozdzielić energię między poszczególnych odbiorców, w skład całej sieci wchodzą: transformatory, kondensatory, łączniki, dławiki.
System prądu, różne urządzenia mogą być zasilane prądem o różnej mocy czy częstotliwości, dlatego wyróżnia się sieci:
- prądu przemiennego – wykorzystywany do zasilania urządzeń domowych,
- prądu stałego – używany do zasilania trakcji kolejowych, metra czy siec tramwajowych,
- hybrydowego łączącego powyższe typy.
Budowa sieci
Sieć nie istnieje bez przewodów, które przeprowadzają prąd. Linie napowietrzne przymocowane są do słupów dzięki izolatorom, wówczas można nimi transportować energię wysokich napięć. Linie napowietrzne, aby spełniały swoją funkcję muszą posiadać: wspomniane już izolatory wykonane z porcelany elektrotechnicznej bądź szkła, uziom, wspornik, tj. słupy, przewody fazowe i odgromowe oraz osprzęt liniowy.Słupy, które wypełniają krajobraz mają za zadanie podtrzymywać i naciągać przewody. Od konstrukcji słupa zależy jego przeznaczenie. W Polsce spotkać można słupy:
- przelotowe – standardowe słupy, mające funkcję podtrzymywania
- narożne – zmieniają kierunek przebiegu linii
- odporowe - nie tylko podtrzymują linie ale także naciągi przewodów zwykle pojawiają się w miejscach zakłóceń mechanicznych
Wyróżniamy jeszcze słupy: krańcowe, odporowo-narożne, rozgałęźne, które łączą powyższe funkcje. Supy wykonane są z żelbetonu bądź stalowych kratownic. Zaletą linii napowietrznej jest dużo niższy koszt wykonania niż linii podziemnej – kablowe. Do wad zdecydowanie zaliczyć można liczne uszkodzenia spowodowane warunkami atmosferycznymi, fakt, że zajmują tereny prywatne, przeszkadzają w ruchu lotniczym.
Tematyka sytemu elektroenergetycznego jest niewyczerpana. Można pisać o historii pojawienia się prądu już w VI w p.n.e. Można też próbować charakteryzować współczesne systemy 3-fazowe ich rodzaje i elementy, albo skupić się na tym, co bardziej interesuje odbiorcę energii, czyli o odszkodowaniu za słupy energetycznebądź o nowoczesnych technikach pozyskania energii – fotowoltaice, czy ofertach na prąd.
Grażyna Kulik, Redaktor