Poradniki
Start Poradniki Taryfa C11 - taryfa dla małych i średnich firm
Artykuł

Taryfa C11 - taryfa dla małych i średnich firm

C11 zobacz szczegóły, kto z niej korzysta, dlaczego jest tak popularna?

taryfa c11

Fot. Flickr.com

Dla kogo przeznaczona jest C11?

Taryfa ta dociera do odbiorców korzystających z sieci niskiego napięcia, których moc umowna nie przekracza 40kW z zastrzeżeniem, że prąd znamionowy zabezpieczenia przedlicznikowego nie będzie większy niż 63A. Podmiotami, które najczęściej wybierają tę taryfę są przedsiębiorstwa, które nie zajmują się produkcją, różnego typu biura, placówki handlowe czy usługowe. Odbiorcy prywatnikorzystają z tej taryfy w okresie prowadzenia budowy, dlatego taryfa ta znana jest pod nazwą "taryfy budowlanej". Zakład energetyczny nie przyłączy placu budowy do taryfy G, która jest tańsza, bowiem maszyny wykorzystywane do prac na budowie muszą być odpowiednio zasilane, a taką możliwość daje właśnie ta taryfa.

Zmiana taryfy

Przedsiębiorcy chcący zmienić taryfę muszą zasięgnąć informacji u swojego dystrybutora, często okazuje się, że nie są oni w stanie przekroczyć limitu określonego w umowie, wnioskują o jego obniżenie mogą oczekiwać równieżzmianystawek na niższe. Kończący budowę lub chcący wcześniej zmienić taryfę C11 na domowąmuszą uzyskać protokół odbioru instalacji, pozwolenie na użytkowanie budynku oraz zameldować się w lokalu. O ile, niektórzy dystrybutorzy idą na rękę i wystarczy podpisać oświadczenie o zamieszkiwaniu i wykorzystywaniu energii do celów gospodarczychby zmienić taryfę. To są to sprawy indywidualne, i w każdym wypadku należy kontaktować się osobiście z dostawcą.

Taryfa taka jak inne

Mam tu na myśli, że pod nazwamitaryfkryją sięoznaczenia, i tak litera C oznacza niskie napięcie (NN), pierwsza cyfra 1 sygnalizuje o mocy umownej równej lub mniejszej od 40 kW i prądzie znamionowym zabezpieczenie przedlicznikowego o torze prądowym nie większym niż 63 A, o tym było na początku. Kolejne oznaczenie cyfrowe informuje nas rozliczeniach, jedynka oznaczajednąstałąstawkę (cenę) obowiązującą za równo w nocy i za dnia.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Taryfa weekendowa
05 Maj 2015
Dokonując podłączenia do sieci energetycznej decydujemy się z jakiej mocy i do jakiej sieci będziemy podłączeni, czy wówczas myślimy o taryfie?...
Enea taryfa C11
05 Maj 2015
Taryfa ma informować na nie tylko o cenach za energię ale także o mocy i rodzaju rozliczeń.
Grupy taryfowe
10 Luty 2014
Co to są grupy taryfowe? Od czego zależy przynależność do danej grupy?
Czy można zmienić taryfę gazową?
27 Listopad 2017
Przedsiębiorstwo gazowe corocznie kwalifikuje odbiorcę do danej grupy taryfowej. Pod uwagę brane jest zużycie paliwa gazowego. Kiedy możliwa jest zmia...
 Prąd budowlany - cena
24 Październik 2014
Ceny prądu dla taryfy C11, przedstawiamy te do których udało nam się dotrzeć.

Sprawdź zużycie energii dla urządzeń

łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7