Fot. Flickr.com
Dla kogo przeznaczona jest C11?
Taryfa ta dociera do odbiorców korzystających z sieci niskiego napięcia, których moc umowna nie przekracza 40kW z zastrzeżeniem, że prąd znamionowy zabezpieczenia przedlicznikowego nie będzie większy niż 63A. Podmiotami, które najczęściej wybierają tę taryfę są przedsiębiorstwa, które nie zajmują się produkcją, różnego typu biura, placówki handlowe czy usługowe. Odbiorcy prywatnikorzystają z tej taryfy w okresie prowadzenia budowy, dlatego taryfa ta znana jest pod nazwą "taryfy budowlanej". Zakład energetyczny nie przyłączy placu budowy do taryfy G, która jest tańsza, bowiem maszyny wykorzystywane do prac na budowie muszą być odpowiednio zasilane, a taką możliwość daje właśnie ta taryfa.
Zmiana taryfy
Przedsiębiorcy chcący zmienić taryfę muszą zasięgnąć informacji u swojego dystrybutora, często okazuje się, że nie są oni w stanie przekroczyć limitu określonego w umowie, wnioskują o jego obniżenie mogą oczekiwać równieżzmianystawek na niższe. Kończący budowę lub chcący wcześniej zmienić taryfę C11 na domowąmuszą uzyskać protokół odbioru instalacji, pozwolenie na użytkowanie budynku oraz zameldować się w lokalu. O ile, niektórzy dystrybutorzy idą na rękę i wystarczy podpisać oświadczenie o zamieszkiwaniu i wykorzystywaniu energii do celów gospodarczychby zmienić taryfę. To są to sprawy indywidualne, i w każdym wypadku należy kontaktować się osobiście z dostawcą.
Taryfa taka jak inne
Mam tu na myśli, że pod nazwamitaryfkryją sięoznaczenia, i tak litera C oznacza niskie napięcie (NN), pierwsza cyfra 1 sygnalizuje o mocy umownej równej lub mniejszej od 40 kW i prądzie znamionowym zabezpieczenie przedlicznikowego o torze prądowym nie większym niż 63 A, o tym było na początku. Kolejne oznaczenie cyfrowe informuje nas rozliczeniach, jedynka oznaczajednąstałąstawkę (cenę) obowiązującą za równo w nocy i za dnia.
Grażyna Kulik, Redaktor