Fot. Flickr.com
Na czym dokładnie polega TPA?
Warunkuje ona korzystanie ze struktur konkurencyjnych na rynku energii poprzez dostęp stron trzecich do sieci. Odbiorca ma możliwość wyboru sprzedawcy, z którym zawrze umowę sprzedaży. OSD zapewni realizację takiej umowy poprzez zagwarantowanie przepływu paliwa z miejsca wytworzenia do miejsca odbioru czyli do odbiorcy, za co dystrybutor otrzyma zapłatę.
Korzyści płynące z zasady TPA
Na rynku energii elektrycznej zasada daje możliwość zawieranie umów z wybranym dostawcą energii co przyczynia się do rozwoju konkurencji. W dalszej perspektywie przyczynia się to do spadku cen paliw, pojawia się konkurencyjność ofert, możliwość negocjowania. Co najważniejsze rynek samoczynnie dąży do bardziej efektywnych rozwiązań technicznych
Zasada TPA – model regulowany
Oznacza nieograniczony dostęp do sieci dystrybucyjnej, obowiązek udostępnienia infrastruktury spoczywa na właścicielu. Jeśli tylko spełnione są wszelkie wymagania techniczne dystrybutor sieci, ma obowiązek zezwolić na przesył energii od dowolnego sprzedawcy energii mającej dostęp do sieci odbiorcy, z którym podpisał umowę. Uregulowania te znajdują się w ustawie Prawo energetycznei aktach uzupełniających. Opłaty z przesył i dystrybucję są stałe a ich wysokość kontrolowana jest przez Prezesa Ure.
Grażyna Kulik, Redaktor