Poradniki
Start Poradniki Uwaga na oszustwa energetyczne!
Artykuł

Uwaga na oszustwa energetyczne!

Oszust czy naciągacz, a może handlowiec uciekający się do nieczystych zagrywek? Zmiana sprzedawcy energii jest opłacalna, ale na oszustów trzeba uważać. Jak się przed nimi bronić, poznaj swoje prawa.

Fot. Flickr.com

Aktualizacja umowy

Pana z „elektrowni” należy wylegitymować, nierzetelni przedstawiciele firm energetycznych najczęściej podają się za pracowników sektora energetycznego bądź naszego obecnego sprzedawcy. Polacy cenią sobie dobro jakim jest elektryczność więc chętnie wpuszczają do domu pracownika elektrowni, jak się później okazuje celem wizyty nie było podpisanie aktualizacji umowy związanej z wymianą licznika, ale podpisanie nowej z zupełnie innym sprzedawcą.

Zadania dystrybutora

W świadomości odbiorców nawet nie ma rozgraniczenia kim jest dystrybutor, a kim sprzedawca energii. Podmiotów działających na rynku energii jest wiele, przyznajemy, można pogubić się w ich gąszczu. Dystrybutor i sprzedawca mogą działać w tej samej grupie kapitałowej i nosić tę samą nazwę, jedynym rozróżnieniem jest wskazanie w nazwie czy jest to spółka obrotu – sprzedaży czy operator – dystrybutor. Za wyminę licznika odpowiada dystrybutor a ten nie ma prawa podpisywać z nami umowy sprzedażowej, jedyne co w takim wypadku przyjdzie nam podpisać to protokół zdawczy, na którym będzie ilość pobrany kWh, co potrzebne będzie do rozliczenia, no co także należy uważać.

Wylegitymuj inkasenta

Na wszelki wypadek, zanim wpuścisz kogoś do dom poproś o legitymację służbową. Pamiętaj, że inkasenci nie mają prawa pobierać opłat za energię. Nie mogą przedstawiać ofert a już na pewno nie są upoważnieni w imieniu sprzedawcy do podpisywania nowej umowy czy aneksu.

Oszuści, czyli kto konkretnie?

Przykro to przyznać ale ktoś, kto podaje się przedstawiciela inne spółki niż tej, którą w rzeczywistości reprezentuje nie można inaczej nazwać... Jest nam przykro, że pojawiają się praktyki, które psują konkurencyjny rynek energii, w którym o odbiorcę należy się starać niskimi cenami prądu, dobą obsługą klienta a przede wszystkim uczciwością. Oszust będzie miły, elegancki, przedstawi się i z pewnością będzie polował na osoby starsze, które są ufne, gdy te zaczną coś podejrzewać, ulotni się. 

Jak się obronić przed oszustami?

Przed nieuczciwymi praktykami jest tylko jedna broń, nie dać oszustowi satysfakcji. Należy stać się odbiorcą świadomym, jeśli na rynku nie ma satysfakcjonującej Cię oferty po prostu nie zmieniaj sprzedawcy, poczekaj aż rynek zostanie całkowicie uwolniony (co raczej szybko nie nastąpi, jak przewiduje sam Prezes URE). Porównaj ceny, obliczaj, kalkuluj, dowiedz się więcej o rynku energii. Kiedy w twoich drzwiach pojawi się przedstawiciel dostawcy energii będziesz wiedział jakie pytania zadać, na co uważać i nic nie nakłoni Cię do podpisania jeśli oferta nie będzie spełniać Twoich oczekiwań. Po podpisaniu związany jesteś umową  z zakresu prawa cywilnego, zgadzasz się na kwestie zwarte nie tylko w umowie ale i regulaminie czy ogólnych warunkach umowy. Masz 14 dni na odstąpienie od umowy podpisanej poza lokalem sprzedawcy, ale musisz uważać, nieuczciwi przedstawiciele już się na to przygotowali. Umowa pomimo tego, że została podpisana w Twoim domu w swojej treści zawiera zapis o tym, że została zawarta w lokalu przedsiębiorcy. W świetle prawa to Ty pofatygowałeś się do sprzedawcy a nie sprzedawca do Ciebie. Czasem może się udać, jeśli niepokorny sprzedawca zapomniał poinformować Cię na piśmie o przysługującym Ci prawie do odstąpienia od umowy termin rezygnacji z usługi wydłuża się do 12 miesięcy. 

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Dla domu
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

20 Luty 2014
Jak funkcjonuje rynek energii elektrycznej w Polsce?
Choć energia elektryczna to jeden z towarów tzw. pierwszej potrzeby, to działanie rynku energii jest dla większości z nas „czarną magią”. Sprawdźmy za...
Czytaj dalej
01 Sierpień 2016
Oferta lipca 2016 – Duon „Sprytna Chata”
Duon w ramach swojej najnowszej oferty dla gospodarstw domowych proponuje rabat na energię elektryczną i gaz oraz zestaw energooszczędnych żarówek typ...
Czytaj dalej
16 Luty 2015
TPA Third Party Access - Na czym polega zasada dostępu stron trzecich?
Określony przez Komisję Europejską w 1992 roku system, który przewiduje nałożenie na przedsiębiorstwa zajmujące się przesyłem i dystrybucją energii el...
Czytaj dalej
19 Wrzesień 2014
Wytwarzanie energii elektrycznej
Poznaj cztery sposoby powstawania prądu.
Czytaj dalej
10 Październik 2014
Rynek energii elektrycznej w Polsce
Interesuje Was jak wygląda rynek energii elektrycznej? Dowiedz się jakie podmioty uczestniczą w rynku energii, jakimi mechanizmami się rządzi? Zobacz,...
Czytaj dalej

Sprawdź zużycie energii dla urządzeń

Łazienka
Salon
Warsztat
Biuro
Ogród
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7