Poradniki
Start Poradniki Zmiana sprzedawcy energii w 4 krokach – dlaczego warto?
Artykuł

Zmiana sprzedawcy energii w 4 krokach – dlaczego warto?

Choć prawo do zmiany firmy sprzedającej prąd mamy już od 2007 roku, to jeszcze niewielu Polaków z niej skorzystało. Szkoda, bo to taka zmiana oznacza spore oszczędności. Sprawdź, jak krok po kroku zmienić sprzedawcę energii i płacić niższe rachunki. To się opłaca!

zmiana sprzedawcy energii

Krok 1. Porównanie ofert sprzedawców energii

Prawo energetyczne od 1 lipca 2007 roku pozwala na swobodne dokonywanie zmian sprzedawcy energii elektrycznej. Wcześniej odbiorcy nie mieli możliwości wyboru - kupowali prąd od przedsiębiorstw energetycznych, do których byli terytorialnie przypisani. Nadal mnóstwo firm traci rocznie tysiące złotych tylkodlatego,że od lat mają tego samego sprzedawcę prądu i tym samym nierynkowe stawki – mówi Andrzej Wilamowski, Prezes Zarządu Elektrix sp. z o.o., niezależnego sprzedawcy energii.Obecnie w naszym kraju funkcjonuje blisko setka firm, które sprzedająenergię elektryczną. Oferty najlepiej porównać za pomocą porównywarki cen energii elektrycznej. Wystarczy podać kod pocztowy, roczne zużycie energii, układ instalacji oraz oszacować procent zużycia energii w godzinach szczyt/poza szczyt.

Krok 2. Wybór najlepszej oferty na prąd

Wybierając sprzedawcę energii nie należy patrzeć tylko i wyłącznie na proponowane stawki za kWh. Istotne znaczenie ma okres obowiązywania umowy. Najlepiej, jeśli nie przekroczy 4 lat. Sprzedawcy oferują także dostawy energii w stałej gwarantowanej cenie na czas określony. Wybierając taką opcję można uniknąć ewentualnych podwyżek cen prądu – mówi Andrzej Wilamowski z Elektrix.Warto wczytać się także w te zapisy umowy, które regulują warunki jej wypowiedzenia. Niektórzy sprzedawcy stosują tu wysokie opłaty karne za zakończenie umowy przed czasem. Ponadto, często można spotkać się z ofertami z niższą stawką za kWh, ale za to z wysoką opłatą handlową. Są również takie oferty, które co prawda gwarantują niskie ceny, ale tylko przez pierwsze 12 miesięcy trwania kilkuletniej umowy. Po tym czasie cena za energię drastycznie rośnie.

Krok 3. Podpisanie umowy

Nadal dla wielu Polaków wizja zmiany sprzedawcy prądu kojarzy się z koniecznością załatwiania wielu formalności i podpisywania mnóstwa dokumentów. Tymczasem wystarczyć upoważnić nowego sprzedawcę, który za nas wszystko załatwi. Mam tu na myśli także wszystkie kwestie związane w wypowiedzeniem umowy dotychczasowemu sprzedawcy – wyjaśnia Wilamowski z Elektrix.W przypadku pierwszej zmiany proces nie powinien trwać dłużej niż 30 dni, a w przypadku każdej kolejnej nie powinien przekroczyć 14 dni. Procedura ta nie wiąże się z przerwami w dostawach energii elektrycznej. Dystrybutor prądu pozostaje bowiem bez zmian, a nowa umowa wejdzie w życie z dniem wygaśnięcia umowy z dotychczasowym sprzedawcą.

Krok 4. Odczyt licznika

W dniu wejścia w życie umowy z nowym sprzedawcą energii ma miejsce odczyt licznika, który jest dokonany przez dystrybutora prądu. Jeśli natomiast licznik nie posiada transmisji danych to odczyt może się nieco opóźnić – maksymalnie do pięciu dni roboczych. Stan licznika dystrybutor przekazuje staremu oraz nowemu sprzedawcy w terminie do piątego dnia kolejnego miesiąca. W ten sposób następuje końcowe rozliczenie z dotychczasowym sprzedawcą.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna

elektrix

www.elektrix.com.pl

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj ceny energii elektrycznej
dla domu:

Noc: 30%
Dzień: 70%
Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Zmiana dostawcy energii elektrycznej - ile można zaoszczędzić?
20 Listopad 2014
Od 2007 roku można zmienić sprzedawcę energii elektrycznej, dystrybutor pozostanie ten sam. Zmiana ta pozwoli zaoszczędzić nawet na dwóch fakturach w ...
Wypowiedzenie umowy na sprzedaż energii
30 Czerwiec 2016
Słyszałeś o zmieni sprzedawcy energii, a może coś o tym czytałeś? Zmiana sprzedawcy opłaca się, ale należy uważać, aby nie wpaść z deszczu pod rynnę?...
Usługi dodatkowe firm energetycznych
30 Wrzesień 2014
Prezentujemy analizę usług dodatkowych, jakie mają w swojej ofercie poszczególne firmy energetyczne. Przeanalizowaliśmy tylko te, które w swoim zakres...
Zmiana operatora energii – na jak długo podpisać umowę?
25 Kwiecień 2014
Chcesz zmienić sprzedawcę prądu, ale nie wiesz na jak długo się wiązać? Na rok, dwa, trzy… Która opcja jest najkorzystniejsza?
Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej i czy warto?
18 Luty 2014
Z początkiem stycznia płacimy mniej za prąd. Średnio rachunki spadły o 2,5%. Można jednak sprawić, że energia będzie kosztować nas jeszcze mniej. Jak?...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7