Poradniki
Start Poradniki Źródła energii elektrycznej
Artykuł

Źródła energii elektrycznej

Zgodnie z zasadą zachowania energii, nośniki prądu elektrycznego zawsze płyną w stronę, w którą podziałamy na nie siłą. Tak działają niektóre źródła energii.

Fot.Flickr.com

Elementy konieczne

Aby prąd ciągle płyną w obwiedzie muszą być podłączone odpowiednie elementy – źródła prądu. Zwiększają one potencjalną energię elektryczną nośników wykorzystując do tego energię niemalże każdego rodzaju, mechaniczną, cieplną, chemiczną czy świetlną.

Ogniwo volty

Jest to najbardziej znany wśród fizyków przykład. Ogniwo Volty zmienia energię wiązań chemicznych na prąd. Ogniwo składa się z cynkowej elektrody o zwrocie – i miedzianej dodatniej +. Ogniwo zamacza się w kwasie siarkowym, podczas pracy cynk z ogniwa przenosi do kwasu w tym samym czasie na elektrodzie miedzianej wydziela się wodór. Obecnie stosuje się różne elektrolitu i elektrod np. węglowych.

Akumulator

W tego rodzaju ogniwach reakcje chemiczne są odwracalne. Istnieją różne typy akumulatorów najczęściej spotyka się te z elektrodami z ołowiu i tlenku ołowiu, które zanurza się w kwasie siarkowym. Aby ogniwo jakim jest akumulator zadziałało należy je naładować. Prąd popłynie dopiero kiedy obwód pomiędzy anoda i katodą będzie zamknięty, do zamknięcia dochodzi w chwili uruchomiania radia w samochodzie czy rozrusznika. Większość dostępnych na rynku agregatów to urządzenia zasilane silnikiem benzynowym, silnik wprowadza się w ruch ręcznie bądź elektrycznie. Generatory to urządzenia dające prąd niemal w każdych warunkach jedynym terenowych czy pogodowych, jedyne ograniczenie to paliwo, bez którego prądu nie da się wytworzyć. Dodatkowa zaletą akumulatora jest magazynowanie wytworzonej przez niego energii, która można wykorzystać w późniejszym czasie. Dokonując wyboru akumulatora bierze się pod uwagę jego parametry, i tak ważna jest:

  • pojemność silnika liczona w centymetrach sześciennych, duża pojemność posłuży więcej odbiorników,
  • moc silnika dostosowana jest do pojemności, określa ilość koni mechanicznych, również im większy wskaźnik mocy tym więcej urządzeń zasilimy, moc wyjściowa pomoże ustalić maksymalna liczbę urządzeń, jaką zasilimy danym akumulatorem,
  • rozruch: mechaniczny(ręczny), elektryczny, który polepsza komfort pracy,
  • napięcie w większości 230V gdyż większość urządzeń takiego napięcia wymaga,

Ogniwa paliwowe

Prąd wytwarzany jest podczas reakcji utleniania paliwa dokładniej to energia chemiczna paliwa i utleniacza zmieniana jest na energię elektryczną. Ten rodzaj źródła prądu jest jeszcze w fazie ulepszeń, jednak już wiadomo, że jest on bardzo wydajny i ekologiczny. Ogniwo paliwowe, wktórym paliwo np. wodór doprowadzane jest nieprzerwany do anody, autleniacz, którym jest tlen wstanie czystym, doprowadzany jest do katody. Obwód zamyka się dzięki jonom przenoszonym przez elektrolit. W wyniku elektrochemicznej reakcji paliwa i utleniacza powstaje prąd elektryczny, dodatkowo woda iciepło.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Pogotowie energetyczne
22 Październik 2015
Awaria prądu, może problem z działaniem układu pomiarowego? Z prądem nie ma żartów dlatego warto znać numer pogotowia energetycznego.
Porażenie prądem – jak udzielić pierwszej pomocy?
19 Wrzesień 2014
Brawura, nieostrożność, nieznajomość zasad postępowania bądź ich lekceważenie, brak umiejętności czy nadzoru, a czasem nieszczęśliwy wypadek, to główn...
Produkcja energii elektrycznej w Polsce
29 Październik 2014
W Polsce rocznie produkuje się ok 160 TWh energii elektrycznej, czołowym surowcem jest węgiel, następnie do produkcji zużywa się biomasę i gaz, OZE to...
Jaki mamy prąd w kontakcie?
03 Październik 2016
Czym cechuje się prąd, który płynie w naszych gniazdkach? Dlaczego napięcie wynosi 230V a nie np. 100V? Dowiesz się z tego poradnika.
Jak przeliczyć moc żarówek?
19 Listopad 2014
Czy 7 W żarówka LED da tyle samo światła co 40 W żarówka tradycyjna, a może więc? Jak ma się moc diody do mocy żarówki?
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7