Aktualności
Start Aktualności Bez prądu jesteśmy nawet przez siedem godzin!
Artykuł

Bez prądu jesteśmy nawet przez siedem godzin!

Wydłuża się długość trwania przerw w dostawach energii elektrycznej. Gorsza sytuacja jest tylko na Ukrainie i Łotwie. W skali roku bez energii elektrycznej musieliśmy się obejść nawet przez siedem godzin.

Fot. Flickr.com, Edwin Torres Photography

Najgorzej mają Wielkopolanie…

Dystrybutor prądu nie rozpieszcza mieszkańców Wielkopolski. Według statystyk na obszarze, które obsługuje Enea Operator w ubiegłym roku mieszkańcy bez energii elektrycznej musieli spędzić aż siedem godzin. Nieco lepiej jest na Mazowszu, gdzie operatorem jest PGE Dystrybucja. Tutaj średnia przerw w dostawach to sześć godzin. Korzystniej wypada teren obsługiwany przez Energe-Operator – tutaj mieszkańcy głównie Pomorza byli bez prądu blisko pięć godzin w ciągu roku.

… najlepiej Warszawiacy

Lepszy wynik zanotowano w Małopolsce, której systemem energii zarządza Tauron Dystrybucja. Klienci tego operatora byli bez prądu w roku 2013 przez trzy godziny. Fantastycznym rezultatem w porównaniu do innych może poszczycić się RWE Operator. Przerwy w dostawach energii w Warszawie nie przekroczyły nawet godziny.

Duża częstotliwość przerw

Nienajlepiej wypadł także inny wskaźnik - obrazujący częstotliwość owych przerw, czyli SAIFI. Według danych podanych przez dystrybutorów na terenach, gdzie operują Enea i PGE prąd był wyłączany nawet pięć razy w roku. Natomiast trzykrotnie energię wyłączano na obszarach nadzorowanych przez Energe oraz Tauron. Najmniejsza częstotliwość przerw jest w Warszawie. Mieszkańcy stolicy muszą się obejść bez prądu tylko raz w roku.

Jakie są przyczyny przerw?

Zdaniem operatorów zasadniczą przyczyną pogorszenia parametrów dostaw prądu są zjawiska pogodowe. W statystykach uwzględnia się, zatem nie tylko sprawy techniczne, ale i również zdarzenia losowe typu powodzie, oblodzenia sieci, opady śniegu czy bardzo silny wiatr. Warto podkreślić, że w roku 2012 praktycznie nie pojawiły się pogodowe anomalie. Z kolei rok 2013 w nie obfitował. Najbardziej na wskaźniku SAIFI zaważył przechodzący w grudniu huragan "Ksawery". Jeśli "wyjmiemy" ze statystyk owe zdarzenia losowe to wyjdzie nam, że każdy z operatorów poprawił swój wynik liczby minut bez energii przypadający na 1 odbiorcę względem roku 2011: Energa-Operator z 603 do 283,9 minuty, Enea Operator z 506 do 415 minut, Tauron Dystrybucja z 386 do 196 minut, PGE Dystrybucja z 587 do 343 minut.

Polska na szarym końcu

W porównaniu do innych europejskich krajów wypadamy bardzo, ale to bardzo blado. One również, podobnie jak my borykają się z anomaliami pogodowymi. Jak wynika z Raportu Europejskich Regulatorów Energii CEER z 2012r. Średnio w Polsce przerwy w dostawie prądu na jednego odbiorcę wynoszą ponad 400 minut. Dłuższe przerwy w dostawie energii mają tylko Ukraińcy oraz Łotysze, gdzie średnia wynosi 450-500 minut. Tylko po kilkanaście minut rocznie bez energii elektrycznej są średnio Duńczycy, Niemcy, Luksemburczycy, Holendrzy oraz Szwajcarzy.

Co zrobić, aby było lepiej?

Urząd Regulacji Energetyki ma pomysł, jak poprawić wskaźniki. Trwają prace na nowym modelem jakościowym regulacji dla operatorów systemów dystrybucyjnych. URE chce wdrożyć takie wynagradzanie, które będzie obliczane wg jakości usług świadczonych przez operatorów. Konkretnie będą brane pod uwagę parametry dostaw prądu, jakości napięcia oraz standardów ciągłości.

Problemem także jakość napięcia

Przerwy, jakie pojawiają się w dostawach energii elektrycznej nie są jednak jedynym problemem. URE zwraca uwagę także na jakość napięcia. Przemysłowe urządzenia posiadające rozbudowane układy elektroniczne są coraz to wrażliwsze na zmiany napięcia. Podobnie sprawa wygląda w przypadku sprzętu elektronicznego oraz sprzętu AGD.

Konieczne inwestycje w sieci

Inwestycje w infrastrukturę sieciową zapowiadają najwięksi operatorzy systemów dystrybucyjnych. Cała piątka, czyli Tauron Dystrybucja, PGE Dystrybucja, Enea Operator, Energa-Operator oraz RWE Stoen Operator zmodyfikowało plany rozwoju na lata 2014-2019. W tym okresie na inwestycję w sieci zamierzają wydać ponad 41 mld zł. Niemal wszystkie te środki mają być przeznaczone na budowę, unowocześnienie oraz odtworzenie sieciowego majątku. Operatorzy przewidują, że najwięcej pieniędzy wydadzą w roku 2018 – ponad 8,1 mld zł.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelny

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Zobacz też inne aktualności
Kłopoty z dostawami prądu także zimą?!
25 Sierpień 2015

Kłopoty z dostawami prądu także zimą?!

Polskiej energetyce nie będzie sprzyjać brak opadów jesienią i niskie temperatury zimą. Eksperci ostrzegają, że deficyt opadów i mróz mogą spowodować ...
Zużycie energii coraz większe, a atom opóźniony. Prądu braknie?
14 Kwiecień 2015

Zużycie energii coraz większe, a atom opóźniony. Prądu braknie?

W ciągu ostatnich pięciu lat dostawy energii elektrycznej w naszym kraju były realizowane w sposób zgodny z zapotrzebowaniem. Jednak zużycie energii m...
Czy grozi nam brak prądu?
24 Maj 2016

Czy grozi nam brak prądu?

Do 2035 roku w wyniku zaostrzonych norm środowiskowych z naszego systemu energetycznego może zniknąć nawet 50% mocy wytwórczych – ostrzega „Rzeczpospo...
Blackout już w 2018 roku?
22 Marzec 2017

Blackout już w 2018 roku?

Jak pisze Money.pl już w przyszłym roku może zbraknąć w Polsce prądu. Spore kłopoty może mieć bowiem ważny producent energii w kraju – ZEPAK, który na...
Wydamy miliardy na energetykę
11 Marzec 2014

Wydamy miliardy na energetykę

Do 2025 roku Polska wyda około 23 miliardy złotych na prace związane z rozbudową sieci przesyłu energii elektrycznej. Dzięki tym inwestycjom bezpiecze...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7