Infrastruktura przesyłu energii
Piotrowski zapewnia, że system elektroenergetyczny jest stary, ale bezpieczny. Money.pl przypomina, że infrastruktura przesyłu energii jest w dosyć zaawansowanym wieku. Spora część jej elementów liczy już ponad 40 lat. Wiceminister energii w odpowiedzi na interpelację posłanki Iwony Michałek napisał, że około 70% napowietrznych linii średnich napięć powstało ponad 25 lat temu i od tego momentu nie było modernizowane czy wymieniane. Jeśli chodzi o sieci dystrybucji energii to najbardziej wyeksploatowane są linie napowietrzne wysokich oraz średnich napięć.
Linie kablowe
Wiceszef resortu energii podkreśla, że 6,2% nowych linii średnich napięć stanowią linie napowietrzne, a 28% linie kablowe. Jego zdaniem właśnie tego drugiego typu linie będą powstawały częściej, choć są one bardziej kosztownym rozwiązaniem. Linie kablowe cechują się większą niezawodnością, a ponadto proces realizacji inwestycji jest łatwiejszy z uwagi na prostsze do załatwienia sprawy formalnoprawne.
Rezerwa mocy
Piotrowski zapewnił, że poziom rezerwy mocy, która jest dostępna dla OSP (Operator Systemu Przesyłowego) wynosi więcej niż wymagany próg 18% krajowego szczytowego zapotrzebowania na moc. Dostawy energii elektrycznej dla końcowych odbiorców są bezpieczne także w uwagi na obowiązujące procedury na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna