Aktualności
Start Aktualności Ile wiemy na temat prądu?
Artykuł

Ile wiemy na temat prądu?

Multimedia Polska wraz z TNS Polska zweryfikowała wiedzę Polaków na temat prądu. Z badania wynika m.in. że co czwarty z nas nie wie, ile energii elektrycznej pobierają dostępne na rynku żarówki, a 1/3 Polaków nie potrafi poprawnie określić wartości napięcia w gniazdku.

Fot. Materiały prasowe Multimedia Polska

Wiedza o energii

Jak informuje spółka w teście 100% poprawnych odpowiedzi udzieliło tylko 15% badanych, a wiedza aż 44% Polaków została oceniona na niskim albo bardzo niskim poziomie. Jak relacjonuje Jakub Jacewicz, dyrektor Departamentu Usług Energetycznych Multimedia Polska Energia pytania w teście dotyczyły nie tylko podstawowych zagadnień z zakresu fizyki, ale i także doświadczeń Polaków z prądem. W jego opinii wiedza Polaków nt. fizyki jest umiarkowana, co utrudnia oszczędzanie energii w domu.

Sprawdź oferty na tani prąd

Ile prądu pobierają żarówki?

Z przeprowadzonego testu wynika, że 25% Polaków nie wie, ile prądu zużywają żarówki. Najtrudniej jest nam oszacować, ile energii zużywają świetlówki (34% poprawnych odpowiedzi). 75% badanych poprawnie wskazało zużycie energii przez żarówki LED, a 74% Polaków wie, ile prądu pobiera żarówka tradycyjna.

Prąd zmienny czy stały?

Polacy nie wiedzą jakie napięcie znajduje się w gniazdku elektrycznym. Według aż 1/5 ankietowanych prąd w gniazdku ma 220V. Tylko 61% badanych podało poprawną odpowiedź, czyli 230V. W teście znalazło się także pytanie czy w gniazdku znajduje się prąd zmienny czy stały. Tylko 55% Polaków wie, że w gniazdku płynie prąd zmienny.

Boimy się, że życia bez prądu

Polacy boją się braku energii elektrycznej. Lęku przez taką sytuacją nie ma tylko 16% z nas. Obawy częściej wskazują kobiety, a w pierwszej kolejności wymieniają możliwość rozmrożenia żywności (46%). 20% ankietowanych podało brak dostępu do Internetu, a 7% z nas boi się, że z powodu braku prądu nie będzie mogło naładować telefonu. Większość Polaków (60%) dostrzega jednak chociaż jedną korzyść, która wynika z braku prądu. 27% respondentów wskazało możliwość oszczędzania energii, 14% pójdzie wcześniej spać, a 9% zje kolacje przy świecach.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Zobacz też inne aktualności
Prądu nam zabraknie – to tylko kwestia czasu
18 Sierpień 2014

Prądu nam zabraknie – to tylko kwestia czasu

Zbyt późno ruszyła budowa nowych bloków energetycznych. Jak alarmują energetycy już za dwa lata trzeba będzie wyłączyć około 3000 MW. Co prawda, są wd...
Ubóstwo energetyczne. Ilu Polaków ma problemy z płaceniem rachunków za energię?
23 Listopad 2015

Ubóstwo energetyczne. Ilu Polaków ma problemy z płaceniem rachunków za energię?

W roku 2013 aż 6,5 mln Polaków było dotkniętych ubóstwem energetycznym – wynika z badania Instytutu na Rzecz Ekorozwoju. Wydatki na energię (prąd, ogr...
Komputery będą zużywać mniej prądu
15 Wrzesień 2016

Komputery będą zużywać mniej prądu

Komisja Energii w amerykańskim stanie Kalifornia opracowała właśnie wytyczne dla producentów komputerów, które wymuszą na nich zredukowanie zużycia en...
Polska to wielka energetyczna budowa, ale prądu braknie!
21 Październik 2015

Polska to wielka energetyczna budowa, ale prądu braknie!

Największe koncerny energetyczne przez najbliższe pięć lat wydadzą na inwestycje energetyczne aż 114 mld zł. Mimo to zimą może czekać nas powtórka z s...
Spadek zużycia energii w Wielkanoc
13 Kwiecień 2017

Spadek zużycia energii w Wielkanoc

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez ISO New England w niedzielę wielkanocną drastycznie spada zużycie prądu. O ile? Aż trzykrotnie.
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7