Nowy rok zadań dla energii
Na konferencji prasowej, która odbyła się 26.01.2017 r. w Kancelarii Premiera podsumowano pracę rządu oraz wyznaczono zadania na rok 2017, który został poświęcony energetyce. Główny głos należał do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, który mówił m.in. o restrukturyzacji polskiego górnictwa, pracach koncepcyjnych dotyczących budowy elektrowni jądrowych oraz zastosowaniu tzw. technologii czystego węgla.
Co ministerstwo rozumie poprzez "czysty" węgiel?
Otóż zdaniem ministra do końca 2017 uda się organizacyjnie i finansowo zakończyć restrukturyzację kopalni. Od 2018 roku górnictwo miałoby się rozwijać. Rozwój ma iść w kierunku złóż i sprzętu wydobywczego – przekonuje Tchórzewski. Wspólnie z naukowcami opracowana ma zostać technologia tzw. czystego węgla. Wówczas to wydobywany węgiel, dostarczany do elektrowni ma nie czynić takiej destrukcji w środowisku.
Rozpoczynamy pilotaż z udziałem polskiej nauki. Chcemy, żeby to polscy naukowcy pełnili rolę inżyniera kontraktu i żebyśmy zbudowali pierwszą w Europie elektrownię w technologii czystego węgla – przyznał szef resortu energii. Środki na program mają zostać wyasygnowane ze spółek energetycznych na mocy tworzonej ustawy o rynku mocy. Nasze działania przynoszą już efekty. Dzięki nim sektor górnictwa ma przed sobą przyszłość – kończy Tchórzewski.
Koszty przedsięwzięcia?
Zapowiadane jeszcze tydzień temu inwestycje miały opiewać na kwotę 45-50 mld zł. Pula przeznaczona miała zostać na powstanie, co najmniej 5-6 bloków energetycznych w najbliższych latach. Można jednak domniemywać, że inwestycje będą większe, skoro w pracę maja zostać zaangażowane inne podmioty, inżynierowie nie będą przecież pracować za darmo. Bez innowacji się nie obejdzie, dlatego rusza program, dzięki któremu m. in. ruszy Rynek Mocy, a więc narzędzie, którego celem jest wsparcie spółek energetycznych.
Grażyna Kulik, Redaktor