Fot. Flickr.com, stockmonkeys.com
Ustawa o OZE
Jeszcze w tym roku ze wsparcia będą mogły skorzystać firmy, które zużywają spore ilości energii. Część przepisów ustawy o odnawialnych źródłach energii wejdzie w życie w ciągu najbliższych dni, pozostałe natomiast w przyszłym roku. Wchodzące ulgi dla energochłonnych przedsiębiorstw odnoszą się do obowiązku umarzania świadectw pochodzenia, które potwierdzają że energia została wyprodukowana ze źródeł odnawialnych – tzw. certyfikaty zielone.
Kto skorzysta z ulgi?
W tej chwili to sprzedawcy energii mają obowiązek umarzania certyfikatów od części energii dostarczanej klientom (w tym roku od 14% wolumenu). Z tego tytuły pojawiające się koszty są przerzucane na odbiorcę. Opłata ta nie jest widoczna na naszych fakturach, a jest doliczana do kupna każdej kWh (zobacz, ile kosztuje kWh). Przedsiębiorstwa, które cechują się dużą energochłonnością ponoszą spore koszty wsparcia Odnawialnych Źródeł Energii. Koszty te w sposób negatywny wpływają na ich konkurencyjność, dlatego też postanowiono częściowo zwolnić ich z opłat. Jak tłumaczy cytowany przed "Rz" Adam Jodłowski sprzedawcy energii przedsiębiorstw zużywających w skali roku mniej niż 100 GWh będą mieli możliwość umorzenia mniej świadectw pochodzenia. W przypadku przekroczenia tego poziomu zużycia obowiązek umarzania świadectw spada na odbiorcę. Będzie on miał możliwość umorzenia mniejszej ilości certyfikatów niż dostawca dotychczas. Obowiązek może zostać obniżony nawet o 85% - wszystko zależy od współczynnika intensywności zużycia. Oszczędności mogą wynosić nawet 10% kosztów prądu.
Jak skorzystać z ulgi?
Warto podkreślić, że z ulgi może skorzystać nawet niewielki zakład produkcyjny – jeśli tylko zużywa spore ilości energii w stosunku do kosztów. Przedsiębiorców może jednak odstraszyć towarzysząca w tym procesie biurokracja oraz krótki termin dostarczenia dokumentów do Urzędu Regulacji Energetyki w przypadku ulgi 2015 – 15 dni liczone od ogłoszenia ustawy o odnawialnych źródłach energii. Wymaganych dokumentów jest sporo: oświadczenie o prowadzonej działalności, ilości kupionej oraz zużytej energii a także określenie wspomnianego wyżej współczynnika intensywności zużycia (tutaj należy załączyć opinie biegłego rewidenta).
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna