Aktualności
Start Aktualności Jutro w sejmie prezentacja programu Energetyka 200 plus
Artykuł

Jutro w sejmie prezentacja programu Energetyka 200 plus

Jak zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna", już jutro (czwartek 17.11.2016r.) w Sejmie prezentowany będzie plan modernizacji bloków o mocy 200 MW. "Program ramowy Energetyka 200 plus. Rewitalizacja i odbudowa mocy na bazie bloków 200 MW" – pod taką nazwą kryją ukrywają się szczegóły.

Kto był odpowiedzialny za program

Rewitalizacja 44 bloków zajmowali się naukowy z Akademii Górniczo-Hutniczej. 17 listopada, obrady parlamentarne mają być poświęcone powyższemu programowi, jego szczegóły omawiać będzie zespołu ds. górnictwa. Rząd liczy, że dzięki rewitalizacji 44 bloków o średniej mocy 200 MW za 9 mld zł, uda się poprawić moce wytwórcze.

Dlaczego inwestujemy w bloki?

Wdrożenie dyrektywa, która wymaga ograniczenia CO2, a także tlenków siarki i azotu, rtęci czy pyłów, jakie przy spalaniu przedostają się do atmosfery, skutkowałoby zamknięciem ów bloków latach 2020-202, z powodu niedostosowania do unijnych wytycznych.

Zamiast budowy nowych bloków wytwórczych o mocy 1000 MW, rząd zajmie się dostosowaniem starych do wymogów unijnych. Jak wylicza DGP, w ciągu pięć lat za ok. 6 mld zł udałoby się osiągnąć taką moc wytwórczą budując nowe bloki. Rewitalizacja 44 bloków o średniej mocy 200 MW to ma pochłoną, według autorów planu 9 mld zł. Różnica w cenie jest spora, ale w tym przypadku liczy się czas. Rewitalizacja ma zakończyć się szybciej niż budowa nowych bloków d podstaw, a nie ma nawet planów ich budowy.

4 rozwiązania Akademii Górniczo-Hutniczej

W treści programu znajduje się propozycja budowy duobloków. Zamiast jednego bloku, powstać mają dwa, wspomagane jedną, wspólną turbiną. Razem generowałyby moc ok. 500 MW, a nie 200 MW, za to spalałyby mniej węgla, czyli emitowały mniej CO2.

Kolejny sposobem na obniżenie, CO2 jest wykorzystanie niepełnowartościowego paliwa węglowego, takiego jak muły, i odpady komunalne. Rocznie w górnictwie, jako efekt uboczny produkuje się ok. 2 mln ton mułów przy produkcji 70 mln ton węgla. Współspalanie mułu z węglem w instalacji zgazowania mułów, sprawi, że CO2 będzie mniej.

Węglowe Kotły należy zastąpić kotłami na biomasę. Tak w uproszczeniu brzmi trzecie rozwiązanie.

Czwarta propozycja jak podaje DGP - polega na modernizacji jednego z bloków w technologii spalania tlenowego z wyprowadzeniem CO2 do wydobycia gazu lub ropy. Zatłoczony pod ziemię dwutlenek węgla "wypychałby" te surowce.

Przyjdzie nam poczekać, które z rozwiązań zostaną zaakceptowane, które będą doprecyzowane, dla odbiorców ważna jest ciągłość dostaw bez awaryjnych jak i planowanych wyłączeń energii.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Zobacz też inne aktualności
Energa chce budować elektrownie
25 Maj 2016

Energa chce budować elektrownie

Zarząd Energi postanowił wrócić do projektu budowy nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce, który wstrzymano w 2012 roku. Inwestycja ma kosztować 6 mld ...
Braki prądu – sprawdź, czy będą w Polsce!
16 Lipiec 2014

Braki prądu – sprawdź, czy będą w Polsce!

Zdaniem wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza w naszym kraju nie będziemy mieć do czynienia z niedoborami energii elektrycznej. Jak zapewnia ...
Która energia będzie najtańsza?
26 Czerwiec 2015

Która energia będzie najtańsza?

Bloomberg przygotował kolejną edycję raportu „New Energy Outlook”, w którym zapewnia, że energetyka odnawialna diametralnie zmieni system produkowania...
Przerwy w dostawach prądu sporo kosztują
28 Listopad 2014

Przerwy w dostawach prądu sporo kosztują

Zakłócenia w dostawach energii elektrycznej mogą mieć poważne konsekwencje. Szczególnie jeśli chodzi o brytyjską gospodarkę – ostrzega w raporcie Król...
Powstaje największa pływająca elektrownia. Sprawdź gdzie!
09 Listopad 2015

Powstaje największa pływająca elektrownia. Sprawdź gdzie!

Szkoci zapowiadają powstanie kolejnej elektrowni wiatrowej. Tym razem u wybrzeży Wielkiej Brytanii powstanie ogromna pływająca farma wiatrowa o nazwie...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7