Energia na własne potrzeby
39% badanych odpowiedziało, że w najbliższych latach zdecydowanie nie ma zamiaru montować instalacji OZE, a 32% zadeklarowało, że raczej nie zdecyduje się na taki krok. Natomiast osoby, które odpowiedziały iż są zainteresowane inwestycją w przydomową elektrownie (22%) mają zamiar przede wszystkim produkować energię cieplną (72% ankietowanych) oraz energię elektryczną (46%). Tylko 9% potencjalnych właścicieli instalacji OZE wyraziło chęć sprzedania prądu do sieci.
Porównaj oferty na tańszy prąd
Instalacje OZE
Ankietowani, którzy rozważają produkcje energii cieplnej będą decydować się głównie na kolektory słoneczne (76%). Z kolei osoby deklarujące chęć produkcji prądu preferują zdecydowanie panele fotowoltaiczne (73%). Budowę własnej mikroelektrowni deklarują przede wszystkim mieszkańcy wsi.
Termoizolacja w budynkach
W badaniu pytano także o kwestię ocieplenia budynków. 64% respondentów odpowiedziało, że ich budynki mieszkalne są dodatkowo ocieplone. Termoizolacja mieszkalnych budynków jest najbardziej powszechna w woj. Opolskim, a najmniej w woj. Dolnośląskim. Zapytano także o inny element, który w sposób znaczący wpływa na zużycie energii cieplnej - o okna. Okna gwarantujące izolację termiczną posiada 84% badanych.
Oszczędzenie energii
Autorzy badania wskazują, że większość z nas deklaruje, że oszczędza energię. Prawie wszyscy ankietowani zadeklarowali, że wyłączają światło, gdy wychodzą z pomieszczenia. Aż 87% osób odpowiedziało, że wymieniło żarówki na energooszczędne. Zdecydowana większość respondentów (88%) deklaruje, że używa sprzętu RTV i AGD o niskim zużyciu prądu.