Energa Living Lab
Obecnie w projekcie bierze udział trzysta gospodarstw domowych zlokalizowanych na terenie miasta Gdynia. Przedmiotem badań Energi jest skłonność odbiorców indywidualnych do ograniczenia zużycia prądu w tzw. szczycie i korzystania z energii, wtedy kiedy jest tańsza (poza szczytem). Projekt ma być realizowany do marca przyszłego roku. Zdaniem Katarzyny Grzejszczak z należącej do Energi spółki Enspirion realizującej ten projekt, klienci już zauważają korzyści z udziału w programie w postaci oszczędności w opłatach za prąd. Prowadzenie tego rodzaju projektów jest możliwe dzięki nowoczesnym licznikom energii, które cechują się zdalnym odczytem.
Porównaj oferty na tańszy prąd
Taryfy energetyczne
Kontrolę wydatków na energię elektryczną ułatwiają taryfy wielostrefowe, które charakteryzują się różnymi stawkami za kWh w zależności od pory roku, dnia tygodnia oraz godziny. Ceny energii wahają się od 0,19 zł/kWh w święta i weekendy do 1,2 zł/kWh w tzw. szczycie. Spółka szacuje, że w ten sposób odbiorcy energii mogą uzyskać spore, bo piętnastoprocentowe oszczędności względem standardowej taryfy G11.
Energia odnawialna
Energa bezpłatnie wyposażyła 30 gospodarstw w urządzenia, które umożliwiają wytwarzanie prądu ze źródeł odnawialnych, m.in. miniwiatraków i paneli fotowoltaicznych. Beata Ostrowska z rozmowie z dziennikiem wyjaśniła, że decyzja o wprowadzeniu tych rozwiązań do oferty będzie uzależniona m.in. od opinii osób biorących udział w testach.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna