Bezpieczeństwo dostaw energii
W rozmowie z radiową "Jedynką" Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert tłumaczył, że środki zebrane w ramach nowej opłaty mają zostać przeznaczone na zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii. Dr Maciej Sokołowski zaznacza, że wynagrodzenie będą otrzymywać producenci prądu także za gotowość do dostarczenia energii. Rynek energetyczny będzie zatem "podzielony" na dwa towary, tj. na prąd w gniazdku i moc – gotowość do produkcji energii elektrycznej w razie potrzeby.
Wysokość nowej opłaty za prąd
Jak szacuje Ministerstwo Energii wysokość miesięcznej opłaty mocowej będzie się wahać od 2 do 7 zł. Sokołowski jest zdania, że rachunki za prąd wzrosną jeszcze bardziej, bo nowa opłata będzie wynosić około 10 zł miesięcznie. Przypomnijmy, że wysokość nowego składniku rachunku ma być uzależniona od wyników aukcji, w których będą wygrywać najtańsze propozycje.
Inwestycje energetyczne
Celem rynku mocy jest zlikwidowanie niedoborów mocy wytwórczych. Ma ona zachęcić wytwórców energii do budowy nowych jednostek wytwórczych i modernizacji istniejących. Podobne rozwiązania funkcjonują w innych krajach w Europie, m.in. w Wielkiej Brytanii.
Agnieszka Książek, Redaktor naczelna