Aktualności
Start Aktualności Nie płacisz tylko za prąd. Dodatkowe opłaty to 50% faktury
Artykuł

Nie płacisz tylko za prąd. Dodatkowe opłaty to 50% faktury

Nie używałeś energii elektrycznej, a mimo to otrzymałeś rachunek opiewający na kwotę kilkudziesięciu złotych? To nie jest pomyłka. Nie ponosisz tylko kosztów związanych z wykorzystaną energią. Na fakturę za prąd składają się także inne opłaty.

Fot. Flickr.com, Grotos

Koszty energii to zaledwie 50% rachunku

Co prawda, największa kwota na rachunku to ta za wykorzystaną energie, jednak to tylko połowa opłat znajdujących sie na naszej fakturze. Kolejne 50% zajmują opłaty dystrybucyjne. Ile one wynoszą? Pokażemy to na przykładzie 50 zł, czyli średniej kwoty, jaką ponosimy miesięcznie za prąd na rzecz sprzedawcy.

Opłaty dystrybucyjne

Tego rodzaju opłaty na fakturze za energię elektryczną są określane, jako opłata zmienna, która z kolei składa się na: opłatę sieciową zmienną, opłatę jakościową, abonamentową, sieciową stałą oraz przejściową. Przyjmując, że średni rachunek miesięczny za prąd wynosi 100 zł, to koszty energii to 50 zł, a koszty opłat dystrybucyjnych także 50 zł. Jest to uśredniona kwota miesięczna opłat dystrybucyjnych (taryfa G11, 2 mWh rocznie).

Opłata sieciowa zmienna

Ta opłata jest pochodną ilości zużytego prądu. Jest związana z kosztami przesyłu energii za pomocą elektroenergetycznej sieci, a także z bilansowaniem zapotrzebowania. Opłata sieciowa zmienna stanowi 79% opłat dystrybucyjnych, czyli na przykładzie 50 zł jest to ok. 39,50 zł. Tutaj płacimy za dostawę prądu za pomocą sieci, która należy do przedsiębiorstwa energetycznego (w części dotyczącej kosztów zmiennych działalności) oraz za straty i tranzyty energii przez sieci innych firm.

Opłata jakościowa

Jest to również pochodna ilości zużytej energii i dotyczy utrzymywania standardów jakości dostarczania prądu. Stanowi tylko ok. 4% opłat związanych z dystrybucją energii, czyli na naszym omawianym rachunku jest to kwota 2 zł.

Opłata sieciowa (przesyłowa) stała

Opłata sieciowa stała jest pobierana przez zakład energetyczny do pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem urządzeń energetycznych. Wysokość tej opłaty jest uzależniona od tego, jaki rodzaj układu pomiarowego jest zainstalowany. Opłata ta stanowi 12% wszystkich opłat za dystrybucje, czyli 6 zł w naszym przykładzie.

Opłata abonamentowa

Ta opłata jest odzwierciedleniem kosztów dotyczących odczytu licznika oraz jego kontroli. Na omawianym rachunku to kwota 1,31 zł.

Opłata przejściowa

Opłata ta nie jest w ogóle związana z funkcjonowaniem firmy dystrybucyjnej. Najkrócej mówiąc jest to przychód elektrowni, który pokrywa koszty rozwiązanych bankowych kredytów, które były zaciągnięte na inwestycję rozbudowy mocy wytwórczych. Opłata przejściowa jest pobierana na podstawie ustawy o zasadach pokrywania kosztów, jakie powstały u wytwórców w związku z rozwiązaniem przez terminem umów długoterminowych sprzedaży mocy i prądu. Płacimy, zatem elektrowniom za to, że w latach siedemdziesiątych rozbudowały moce. Na naszym przykładzie to kwota ok. 1 zł.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelny

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Zobacz też inne aktualności
Rachunki za prąd – sprawdź, czy wzrosną w 2015!
27 Listopad 2014

Rachunki za prąd – sprawdź, czy wzrosną w 2015!

Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że w roku 2015 prawdopodobnie wzrosną opłaty za przesył, które mają spory udział w wysokości naszego rachunku z...
Inteligentny licznik energii: zrezygnujesz - zapłacisz!
16 Czerwiec 2014

Inteligentny licznik energii: zrezygnujesz - zapłacisz!

Już niedługo wizyta inkasenta w naszym domu może być swego rodzaju luksusem, za trzeba będzie zapłacić. Z informacji RWE wynika, iż w przypadku odmow...
Rachunki za prąd wzrosną przez plany PSE?
14 Marzec 2017

Rachunki za prąd wzrosną przez plany PSE?

Wczoraj Polskie Sieci Elektroenergetyczne przedstawiły nową strategię. „Rzeczpospolita” postanowiła przeanalizować czy zmiany wpłyną na ceny energii d...
 Wysoki rachunek za zieloną energię
14 Październik 2016

Wysoki rachunek za zieloną energię

Jak pisze „Rzeczpospolita” transformacja energetyki w Niemczech na OZE w ciągu dekady będzie kosztować każdą niemiecką rodzinę aż 25 tys. euro. ...
Dostawcy energii nie chcą ścigać za niepłacenie składki audiowizualnej
06 Maj 2016

Dostawcy energii nie chcą ścigać za niepłacenie składki audiowizualnej

Firmy energetyczne nie chcą ścigać za nieregulowanie składki audiowizualnej, która ma w przyszłym roku zastąpić abonament radiowo-telewizyjny. Niepłac...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7