Źródła odnawialne Polska daleko w tyle
W 2014 udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto wyniósł 11,45 proc. W przeliczeniu na wyprodukowaliśmy 19841,2 GWh energii zdatnej do zasilania. Z roku na rok potencjał nasz rośnie ale nadal Dalego nam do naszych zachodnich sąsiadów. Branża OZE to obecnie trzeci najbardziej rozwijający się sektor. Dla szefa PSL, Władysława Kosiniak-Kamysz są to zdrowe miejsca prac, w których żyje się zgodnie z naturą.
OZE w Polsce musi być więcej
Polska zobowiązała się do 15 proc. udziału zielonej energii, jako źródła krajowego. Jak podkreśla Kosiniak-Kamysz - nie da zrobić bez elektrowni wiatrowych, bez fotowoltaiki, biogazowi czy geotermii. Zdaniem szefa PSL polski rząd musi wypracować krajowy plan rozwoju energetyki odnawialnej. W innych krajach OZE nie ma już charakteru alternatywnego źródła zasilania, tylko są traktowane jako krajowe źródła mocy, przykładem będą Niemcy czy Dania.
Prosumenci z pomocą
Wprowadzona rok temu ustawa o OZE, ma wspomagać rozwój energetyki obywatelskiej – prosumeryzmu. Dopłaty do każdej odprowadzonej KWh, mają pływać na powstawanie coraz to większych ilości przydomowych elektrowni, a to pomoże zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju. Według szefa PSL małe i wielkie firmy także powinny mieć dostęp do rozwoju, a jak wiadomo prowadzący działalność nie mogą odsprzedawać energii, gdyby to zmienić udział OZE znacząco by się powiększył, ponieważ firmy mają większe możliwości finansowania.
Grażyna Kulik, Redaktor