Fot. Flickr.com
Rozmowy o prosumencie
Gazeta ustaliła, że formalnie rzecz biorąc umowy nie zostały jeszcze zawarte. Dostawcy energii elektrycznej i gazu prowadzą jednak już zaawansowane rozmowy z bankiem. Prawdopodobnie ma to na celu zwiększenie lojalności klientów. Dziś osoba zainteresowana własną produkcją energii może skorzystać z dotacji z programu "Prosument" NFOŚiGW albo taryf gwarantowanych wprowadzonych ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii. Bank Ochrony Środowiska to jedyny bank, który ma możliwość rozprowadzania w ramach ścieżki bankowej środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Nowe oferty sprzedawców?
Rzecznik Polskiej Grupy Energetycznej Maciej Szczepaniuk pytany przez "Rzeczpospolitą" o plany dotyczące wspomnianej wyżej współpracy zaprzeczył, jakoby koncern uczestniczył w tym projekcie. Beata Ostrowska z Energi także nie potwierdziła tych doniesień, jednak podkreślała iż spółka na bieżąco śledzi sytuację na rynku i będzie miała na uwadze prosumenckie trendy. Z kolei Szymon Kozak z PGNiG nie chciał odpowiedzieć na to pytanie tłumacząc się konkurencyjnym charakterem rynku. Przyznał jednak, że grupa ma w planach wprowadzenie do swojej oferty produktów okołoenergetycznych.
Zarabianie na prosumentach
Prosumentami interesują się także inni sprzedawcy energii elektrycznej. W Enei trwają właśnie prace nad ofertą krojoną pod prosumenta. Indywidualny system fotowoltaiczny dla firm proponuje już EDF Polska. Natomiast w wyniku współpracy RWE i Toyota Motor Poland powstał projekt PV o mocy 5 kW. W planach jest wdrożenie podobnych produktów dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna