Czysta energia
Szef resortu energii w trakcie dyskusji na IX Europejskim Kongresie Gospodarczym nawiązał do słów wypowiedzianych przez Marosza Szefczovicza, komisarza unijnego ds. unii energetycznej. Zdaniem komisarza jest realne, aby w 2050 roku energetyka w Unii Europejskiej była w sposób całkowity wolna od węgla. Tchórzewski stwierdził, że ten cel z pewnością się nie uda z Polską. Do 2050 roku być może jest realne zejście do poziomu 50%, ale to będzie się wiązać z dużym wysiłkiem oraz ogromnymi kosztami – około 200 mld zł.
Prąd z węgla
Jak wynika z danych przedstawionych przez oddział Agencji Rozwoju Przemysłu w Katowicach w pierwszych trzech miesiącach tego roku udział energii wyprodukowanej z węgla wyniósł 80%. Na początku lat dziewięćdziesiątych niemal cała energia wytwarzana w Polsce pochodziła z węgla czy to kamiennego czy brunatnego. Żaden inny europejski kraj nie miał aż tak wysokiego udziału energii z węgla w energetycznym miksie.
Wzrosną rachunki?
Tchórzewski zaznacza, że przyspieszenie odchodzenia od energetyki, która jest oparta na węglu oznaczałoby spory wzrost opłat za energię. Płacilibyśmy rachunki wyższe o 100-150%. Wskazał także że od lat dziewięćdziesiątych zrobiliśmy ogromny postęp w zakresie likwidacji zanieczyszczeń.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna