Aktualności
Start Aktualności Pływająca elektrownia atomowa, której nie straszne tsunami
Artykuł

Pływająca elektrownia atomowa, której nie straszne tsunami

Tsunami, które 3 lata temu nawiedziło Japonie, uświadomiło jak ogromne niebezpieczeństwo dla atomowych elektrowni niesie ze sobą ten żywioł. W związku z tym trwają intensywne prace nad taką elektrownią, która bez większego problemu wygra z niszczycielskimi falami.

Fot. Flickr.com, Jun Teramoto

Elektrownia na wodzie

Pracownicy naukowi uczelni MIT stworzyli nowy, ciekawy projekt elektrowni atomowej. Jej lokalizacją nie byłby jednak ląd tylko… morze. Elektrownia ma znajdować się w odległości 10 kilometrów od wybrzeża. Dostawa energii elektrycznej ma się odbywać poprzez umieszczone pod wodą linie przesyłowe. Największą zaletą takiego rozwiązania jest gwarancja zapobiegania przegrzania. Otóż nawet w przypadku wyłączenia mocy systemów chłodzących reaktory nie dochodzi do ich stopienia - ochładza je morska woda.

Pomysł nie całkiem nowy

Pływające jądrowe elektrownie nie są czymś zupełnie nowym. Podobny pomysł całkiem niedawno zaprezentowali Rosjanie. Jednak ich projekt zakładał przerobienie okrętów na siłownie nuklearne. Ich zadaniem miało być dostarczenie prądu miastom – jeśli zachodziłaby taka konieczność.

Bezpieczniejsze i tańsze

Takiego rodzaju elektrownie atomowe mają być, zatem nie tylko bezpieczniejsze, ale i również o wiele tańsze w budowie. Dlatego też takich konstrukcji może powstać więcej. Siłownia atomowa w porównaniu do węglowej jest bezsprzecznie bardziej ekologiczna. Nie powoduje wyziewów toksycznych oraz wielkich ilości odpadów.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelny

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Zobacz też inne aktualności
W Polsce powstaną 3 elektrownie atomowe?
02 Czerwiec 2017

W Polsce powstaną 3 elektrownie atomowe?

Krzysztof Tchórzewski, minister energii zapowiedział wczoraj, że w latach 2050-2060 może powstać w Polsce do trzech elektrowni jądrowych.
Czy budowa elektrowni atomowej ma sens?
05 Sierpień 2015

Czy budowa elektrowni atomowej ma sens?

Padają kolejne projekty budowy elektrowni jądrowych w sąsiednich krajach – donosi Forsal.pl. Polski atom ma kosztować ponad 60 mld zł. Czy taka inwest...
ME: nie ma decyzji o budowie elektrowni jądrowej
04 Sierpień 2017

ME: nie ma decyzji o budowie elektrowni jądrowej

Krzysztof Tchórzewski, Minister Energii zaprzeczył, że podjęto już ostateczną decyzję w sprawie budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej.
Soundscraper – energia z miejskiego hałasu
20 Maj 2014

Soundscraper – energia z miejskiego hałasu

Zielony prąd jest kojarzony z wiatrem, słońcem, wodą i ciepłem wnętrza Ziemi. Jak się okazuje to jednak nie wszystkie źródła energii odnawialnej. Fran...
iPhone zużywa więcej prądu niż… lodówka!
24 Kwiecień 2014

iPhone zużywa więcej prądu niż… lodówka!

Z opublikowanego przez portal thebreakthrought raportu wynika, że iPhone ma większy apetyt na energię elektryczną niż średniej wielkości lodówka. Jak ...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7