Aktualności
Start Aktualności Prąd za grosze – nie daj się oszukać!
Artykuł

Prąd za grosze – nie daj się oszukać!

Udawali wnuczka, urzędnika, a teraz energetyka. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów coraz częściej zgłaszają się osoby, które dały się naciągnąć na „prąd za grosze”. Jakich chwytów używają „elektryczni” naciągacze?

Fot. Flickr.com, włodi

Tani prąd wcale nie taki tani

Ofiarami oszustów są najczęściej seniorzy. Naciągacze przedstawiają się zazwyczaj, jako pracownicy dopiero co wchodzącej na rynek firmy energetycznej lub udają przedstawicieli znanych sprzedawców. Oferują świetne warunki umowy i mamią niższymi rachunkami za prąd.

"Tu zakład energetyczny, mamy dla pani/a świetną ofertę"

Do drzwi mieszkania czy domu pukają przedstawiciele legalnie funkcjonujących firm, które posiadają pozwolenie na obrót energią elektryczną. Chcąc jednak uśpić czujność odbiorców prądu podszywają się pod największych sprzedawców. Nie pokazują, zatem identyfikatorów, a przedstawiają się, jako zakład energetyczny lub energetyk. Warto sprawdzić identyfikator takiej osoby, a w razie wątpliwości zadzwonić do danego przedsiębiorstwa energetycznego i zapytać czy dana osoba tam pracuje.

"Zmieniamy numery kont bankowych"

Zdarza się również, że do konsumentów energii przychodzi list z informacją o zmianie numeru kont bankowych sprzedawcy, na który wpłaca się opłaty za prąd. W przypadku otrzymania takiego listu warto zadzwonić i upewnić się czy faktycznie taka zmiana ma miejsce.

"Zapłaci pan/i sporo mniej za kWh"

Nieuczciwi przedstawiciele naciskają na podpisanie nowej umowy i twierdzą, że ich oferta to bardzo korzystne warunki zakupu energii elektrycznej. Stawka za kilowatogodzinę faktycznie może być atrakcyjna, jednak ostatecznie rachunek może być wyższy. Jak to możliwe? Wysoka może być np. opłata handlowa, a w umowie może być zawarta dodatkowa usługa np. ubezpieczenie. Dlatego też umowę trzeba czytać punkt po punkcie.

"Niech pan/i podpisze, bo inaczej wyrzucą mnie z pracy"

Jeśli oszust dostrzeże, że popędzanie do złożenia podpisu pod nową umową nic nie daje, to będzie chciał najzwyczajniej takiego odbiorcę wziąć na litość. Będzie, zatem prosił o podpisanie umowy, bo w innym wypadku może stracić posadę. Oczywiście nie należy ulegać. Masz prawo na spokojnie przeczytać umowę i rozważyć czy jest korzystna.

"Czytać umowy pan/i nie musi, bo już wszystko powiedziałem/am"

Pamiętaj, że naciągacz z pewnością będzie pomijał wszelkie istotne informacje, które mogą sprawić, że jego oferta od razu wyda się nieatrakcyjna. Ominie przykładowo ewentualne dodatkowe opłaty.

"Umowa jest podpisana i musi pan/i się z niej wywiązać"

Nieuczciwy akwizytor będzie także wmawiać, że jeśli umowa została już podpisana to nic już nie można zrobić i trzeba się z umowy wywiązać. Nie jest to prawdą, bowiem w przypadku zawarcia umowy poza lokalem przedsiębiorcy można w ciągu 10 dni ją wypowiedzieć bez podania przyczyny. Co więcej, taka umowa będzie wówczas traktowana tak, jakby jej nigdy nie było.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelny

Przeczytaj także nasz poradnik: Na co uważać zmieniając sprzedawcę energii elektrycznej?

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Zobacz też inne aktualności
Zmiana sprzedawcy energii. Październik rekordowy
08 Grudzień 2015

Zmiana sprzedawcy energii. Październik rekordowy

W porównaniu do poprzednich miesięcy październik 2015 okazał się rekordowy pod względem liczby zmian sprzedawców prądu – wynika z najnowszego monitori...
Wysoka faktura za prąd? Uważaj na nieuczciwych przedstawicieli
26 Marzec 2014

Wysoka faktura za prąd? Uważaj na nieuczciwych przedstawicieli

Niektórzy akwizytorzy przedsiębiorstw energetycznych chcąc zdobyć nowych klientów idą na skróty. Przy zawieraniu umów dotyczących zmiany sprzedawcy en...
Czy prąd zawsze będzie dla nas za drogi?
08 Maj 2014

Czy prąd zawsze będzie dla nas za drogi?

Przedsiębiorstwo zmieniające sprzedawcę energii elektrycznej ma możliwość zakupu prądu w pakiecie razem z telefonem, gazem czy abonamentem medycznym. ...
Wybór dostawcy prądu - najważniejsza cena
16 Czerwiec 2014

Wybór dostawcy prądu - najważniejsza cena

Przedsiębiorstwa wybierając dostawcę energii elektrycznej kierują się przede wszystkim ceną. Nie mniej istotna jest także dla nich jakość obsługi. Biz...
Zaostrza się walka sprzedawców energii
21 Lipiec 2014

Zaostrza się walka sprzedawców energii

Polacy coraz chętniej korzystają z prawa do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Największe koncerny energetyczne, co prawda walczą o lojalność swo...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7