Warunki hydrologiczne a elektrownie
Warunki hydrologiczne poprawiają się. Majchrzak przyznał, że trwają właśnie analizy dotyczące ewentualnego braku opadów oraz mroźnej zimy. Eksperci ostrzegają, że w przypadku deficytu opadów oraz mrozów polska energetyka może znaleźć się w dramatyczniejszej sytuacji niż w sierpniu br. Taka pogoda może spowodować paraliż działania cieplnych źródeł, które w naszym kraju stanowią około 90% mocy wytwórczych – w sytuacji, gdy stosowane do chłodzenia cieki wodne zamarzłyby do dna.
Miks energetyczny i połączenia transgraniczne
PSE jest w trakcie przygotowywania raportu dotyczącego ogłoszenia po raz pierwszy po 1989 roku 20 stopnia zasilania. Zdaniem Majchrzaka dobrze byłoby, gdyby źródła energii się uzupełniały. Operator Systemu Przesyłowego ma zamiar promować rozwój fotowoltaiki oraz prosumentyzmu. Prezes PSE podkreślił, że konieczne jest ponowne zbilansowanie naszego systemu elektroenergetycznego. Producenci energii w wyniku nowych technicznych wymagań wynikających z unijnych przepisów będą musieli zamknąć niektóre bloki wytwórcze. W opinii Majchrzaka należy również określić, które połączenia transgraniczne są priorytetowe. Nie wszystkie działają tak jak powinny.
Ceny energii a oszczędzanie
Polacy w sierpniu pozytywnie zareagowali na apel o oszczędzanie prądu. Dzięki temu zaoszczędzono kilkaset megawatów. Prezes PSE uważa, że powinniśmy uruchomić system bodźców ekonomicznych, który zachęciłby odbiorców, aby korzystali z taniej energii poza szczytem. Ceny energii elektrycznej należy, zatem obniżyć w strefach pozaszczytowych oraz podwyższyć w strefach szczytowych.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna