http://energycheckup.eu
Bezpłatny kalkulator energii
Na stronie projektu http://energycheckup.eu/kalkulator/ zamieszczono bezpłatny kalkulator do testowania, będzie on dostępny w ramach projektu do 2020 roku. Program działa od dwóch lat w Polsce, Holandii, Włoszech i Hiszpanii. Ma na celu wspomagać oszczędzanie w małych firmach zajmujących się hotelarstwem, gastronomią, ale także podaje działania mające wspierać oszczędzanie energii w biurach, sklepach spożywczych i ogólnobranżowych. Określono, że pobór energii w dziale usług ciągle rośnie, już dziś wynosi ok.12 proc. krajowego zużycia. Dlatego postawiono na mniejsze firmy, które mogą przyczynić się do poprawy efektywności i tym samym zmniejszyć koszty energii swojej działalności. Polski partner projektu Narodowa Agencja Poszanowania Energii, wspierana przez Konfederację Lewiatan, zwraca uwagę na coraz większe koszty prowadzenia działalności, głównie za przyczyną rosnących cen energii i opłat dodatkowych.
Jak działa SME CheckUP?
Głównym zadaniem programu jest ukazanie właścicielom małych i średnich przedsiębiorstw działań, jakie mogą wdrożyć w swoim przedsiębiorstwie, aby oszczędzać energię. Ukazanie im, że oszczędzanie nie zawsze odbywa się kosztem czegoś innego i nie zawsze wymaga dużych inwestycji.
Do kalkulatora należy wprowadzić rodzaj prowadzonej działalności, określić zużycie, koszty energii i gazu. Mechanizm obliczy czy koszt zużycia w stosunku do powierzchni i rodzaju prowadzonej działalności nie jest zbyt wysoki. Poda działania, jakie należy wdrożyć aby móc oszczędzać prąd w firmie. Nie obejdzie się bez rejestracji, która wymaga podania adresu firmy i osoby do kontaktu.
Oszczędzaj prąd! Wdrażaj działania
System kalkulatora energii generuje raport, który ukazuje poziom zużycia energii w podziale na poszczególne strefy takie jak ogrzewanie, ciepła woda, oświetlenie, wentylacja, wyposażenie biura oraz kuchni. Najważniejszym punktem jest podanie możliwych do wdrożenia działań energooszczędnych. Przykładem jest zastąpienie tradycyjnego oświetlenia lampami LED, izolowanie przewodów i przyłączy w systemie ogrzewania, obniżenie kosztów prania (branża hotelarska), zastosowanie kontrolerów z regulatorem pogodowym czy zastosowanie zaworów termostatycznych.
Grażyna Kulik, Redaktor