Fot. Flickr.com
Dlaczego ceny prądu pójdą w górę?
Rosnące ceny są związane ściśle ze zmianami, które będą wprowadzane w naszym kraju w ciągu najbliższych dziesięcioleci. Już za szesnaście lat większość funkcjonujących w tej chwili bloków energetycznych trzeba będzie zamknąć. Nie bez znaczenia jest także sytuacja polityczna na arenie międzynarodowej, która jest określana przez ekspertów jako niepewna. Zasoby energii w większości przypadków pochodzą z tych terenów, gdzie ryzyko pojawienia się konfliktów jest wysokie. To oczywiście ma wpływ na ceny surowców.
Ceny energii a UE
Powodem podwyżek cen prądu jest także polityka Unii Europejskiej. Do roku 2020 kraje członkowskie muszą wprowadzić działania, w wyniku których o 20 procent zmniejszy się emisja CO2 do atmosfery. To istotne zobowiązanie szczególnie dla polskiej energetyki opierającej się przeze wszystkim na węglu. Mamy prawo do emisji 208,5 mln ton, a nasze zapotrzebowanie opiewa na 280 mln ton w skali roku. Jak obliczono koszt realizacji tej polityki będzie nas sporo kosztować, nawet 2% PKB. Analiza przeprowadzona przez Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych podaje, że w ciągu dziesięciu najbliższych lat cena za 1 MWh wzrośnie z 170 do aż 370 zł.
Zmiana sprzedawcy energii – to możesz zrobić!
Jak konsument prądu może przygotować się na podwyżkę cen? Jedną z opcji jest zmiana sprzedawcy energii elektrycznej, która jest możliwa od ponad siedmiu lat. Na rynku energetycznym pojawiają się nowe firmy oferujące sprzedaż prądu i rośnie tym samym konkurencja dla największych koncernów. Co to oznacza dla odbiorcy? Lepsze oferty cenowe oraz korzystniejsze warunki umów.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna