Analiza smart metering
W jednej z dyrektyw Unii Europejskiej w 2009 roku wskazano, że każdy kraj należący do wspólnoty powinien dokonać analizy korzyści i kosztów jakie może przynieść inteligentne opomiarowanie. Obowiązek wdrożenia smart meteringu – zainstalowania inteligentnych liczników prądu u co najmniej 80% odbiorców do roku 2020. W 2014 roku wskazano, że nasz kraj znalazł się w gronie państw UE, gdzie uzyskano pozytywny wynik analizy kosztów oraz korzyści montażu smart liczników.
Liczniki zdalnego odczytu
Jak przypomina cire.pl z treści jednego z dokumentów wynika, że do końca bieżącego roku w Polsce ma być zamontowanych w sumie blisko 3,5 mln liczników prądu. Z kolei z danych, które zebrał portal od pięciu największych dystrybutorów energii elektrycznej wynika, że do końca czerwca 2018 roku udało się zainstalować około 1,5 mln inteligentnych liczników prądu. Do tej pory najwięcej takich urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych zamontowała Energa-Operator – 842 tys. Kolejne miejsce zajmuje Tauron Dystrybucja – 400 tys., a na "podium" znalazła się również PGE Dystrybucja – 122 tys. Powyżej 100 tys. zainstalowanych zdalnych liczników ma Innogy Stoen Operator. Najmniejszą ilością zamontowanych liczników może się pochwalić Enea Operator.
Inwestycje w inteligentne opomiarowanie
Cire.pl podkreśla, że nie można się spodziewać przyśpieszenia, jeśli chodzi o proces wdrażania smart meteringu. Świadczą o tym chociażby plany rozwoju, które zaprezentowali poszczególni dystrybutorzy. Z nich wynika, że w ciągu najbliższych czterech lat mają zamiar zamontować około 0,5 mln liczników zdalnego odczytu w skali roku. Z tego by wynikało, że pod koniec 2020 roku liczba zamontowanych nowych liczników prądu będzie wynosić około 3 mln.
Agnieszka Książek, Redaktor naczelna