Fot. Flickr.com, Bohman
Co jest kluczowe dla cen energii?
Raport "Kierunki 2014", który przygotował DNB Bank Polska i Deloitte ocenia, że surowce energetyczne mają coraz lepsze perspektywy z uwagi na czynniki fundamentalne, które zwiększają podaż i niezależnie od politycznych czynników wydają się trwałe. Dla cen energii kluczowe znaczenie będą miały, zatem efektywność energetyczna, dynamika PKB oraz polityka klimatyczna Unii Europejskiej.
Energetyka a gospodarka
Sektor energetyczny stanowi niecałe 8% polskiej gospodarki, a na jego funkcjonowanie największy wpływ ma górnictwo, a szczególnie węgiel. Z raportu wynika, że w ostatnim czasie na sytuację finansową bardziej wpływają zmiany regulacyjne niż gospodarcza koniunktura. Co ciekawe pomimo, że w roku ubiegłym ceny prądu spadły to rentowność energetyki jest wyższa niż średnia dla całego sektora przedsiębiorstw.
Energochłonna Polska
Od 1995 roku energochłonność naszej gospodarki poprawiła się, jednak wskaźnik ten nadal jest wyższy o 15% niż średnia dla Unii Europejskiej. Szczególną energochłonnością wykazuje się polski transport. Według raportu doganiamy Europę, jeśli chodzi o efektywność energetyczną polskiego przemysłu. W roku 2030 osiągniemy poziom, jaki dziś mają najbardziej rozwinięte gospodarki w Europie.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna