Fot. Flickr.com
Elektrownie wiatrowe wykorzystują prawo
Właściciele instalacji Odnawialnych Źródeł Energii, a zwłaszcza elektrowni wiatrowych wykorzystują przepisy prawne o konieczności odkupu przez sprzedawców prądu z urzędu energii pochodzącej z OZE. Energia ta jest po średniej cenie sprzedaży z ubiegłego roku. Wynikiem tego są stracone miliony złotych przez sprzedawców z urzędu.
Producent energii ma wybór
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki w poprzednim roku w swojej interpretacji podkreślił, że producent energii z OZE ma możliwość wyboru podmiotu bilansującego i sprzedawania mu energii w wybranym przez siebie czasie. Wynikiem tego jest sprzedawanie energii sprzedawcom z urzędu wtedy, kiedy zapotrzebowanie na nią jest niskie i pomijanie ich, gdy to zapotrzebowanie rośnie.
200 mln zł
Energa Obrót szacuje, że w efekcie tych przepisów poniesie dodatkowe koszty sięgające nawet 100 mln zł. Jak prognozuje cytowany przez gazetę prof. Mielczarski wszyscy sprzedawcy z urzędu tylko w tym roku stracą z tego tytułu około 200 mln zł. Maciej Bando, Prezes URE zapowiedział, że podejmie działania mające na celu rozwiązanie tej sprawy.
Rekompensaty dla sprzedawców
Prezes Energii Mirosław Bieliński w rozmowie z "Rz" wskazuje jak rozwiązać ten problem. Jego zdaniem warto zastosować urynkowienie urzędowej ceny, która jest określana przez regulatora. W ten sposób uniemożliwi się producentom OZE spekulacyjny handel energią. Ponadto, Energa proponuje wprowadzić rekompensaty dla tych sprzedawców z urzędu, którzy w wyniku wsparcia dla OZE poniosą straty.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna