Rekordowe wsparcie UE
Połączenie energetyczne Francja-Hiszpania uzyskało unijną dotację w wysokości aż 578 mln euro. Podwodny kabel liczący 370 kilometrów będzie biegnąć przez Zatokę Biskajską. Inwestycja ta ma umożliwić wymianę energetyczną pomiędzy tymi krajami na poziomie do 5 tys. MW, to blisko podwójnie więcej niż obecnie.
Niezależność energetyczna
Tego rodzaju inwestycje mają na celu zmniejszenie zależności krajów Unii Europejskiej od dostaw paliwa gazowego z Rosji. Ponadto mają się przyczynić do osiągnięcia wyznaczonych już celów klimatycznych. Inwestycja ta jest częścią programu składającego się z kilkunastu projektów dot. infrastruktury energetycznej, który ma umożliwić stworzenie unii energetycznej.
Cele klimatyczne UE
Unia Europejska założyła, że do 2030 roku w porównaniu z 1990 rokiem zmniejszy emisję gazów cieplarnianych o 40%. W tym celu UE chce zwiększyć udział zielonej energii w zużyciu energii do 20% w 2020 roku. Na ten moment pułap ten osiągnęło 11 krajów członkowskich. Według raportu autorstwa Komisji Europejskiej w 2016 roku średnia unijna wyniosła 17%.
Agnieszka Książek, Redaktor naczelna