Fot. Flickr.com
Inteligentne liczniki prądu
Inteligentne liczniki energii elektrycznej drogą elektroniczną przesyłają dane o zużyciu prądu. Dzięki temu nie są potrzebne wizyty inkasenta, a rozliczenie z odbiorcą odbywa się na podstawie faktycznego zużycia energii. Ponadto konsument ma możliwość na bieżąco śledzić zużycie prądu w swoim domu. Do końca 2020 roku takie nowoczesne urządzenie pomiarowe powinno mieć zainstalowanych 80% odbiorców energii w Polsce.
Energa a dostawcy liczników
Spółki Arcus S.A. i T-matic Systems S.A. na zlecenie Energi Operator zamontowały na terenie dystrybutora w sumie około 420 tys. inteligentnych liczników. 310 tys. urządzeń zainstalowano w ramach umowy z 2013 roku. Dostawcy liczników wygrali przetarg, którego częścią był opis SIWZ (Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia). W tym dokumencie zawarto m.in. wymagania wobec liczników. W trakcie realizacji umowy Energa Operator jednak dokonywała w tym temacie zmian. Zdaniem dwóch firm dostarczających urządzenie był to zabieg, łatwy gdyż opis zawarty w SIWZ był niejednoznaczny. Wykonawcy, aby zadowolić kontrahenta wprowadzali zmiany, co jednak powodowało opóźnienia w realizacji umowy.
Spór o liczniki prądu
Dziś dostawcy liczników i dystrybutor nie mogą dojść do porozumienia, a osią sporu jest tzw. protokół komunikacji. Dokument ten z oczywistych powodów (wielokrotne modyfikacje na zlecenie zamawiającego) nie zgadza się z opisem zawartym w SIWZ. W maju br. Energa-Operator nałożyła na wykonawców karę finansową za opóźnienia w wysokości aż 23 mln zł. Zleceniobiorcy, czyli Arcus S.A. oraz T-matic Systems S.A. w sytuacji braku chęci podjęcia negocjacji przez dystrybutora energii. postanowili złożyć w sądzie pozew o stwierdzenie nieważności umowy z 2013 roku dot. dostawy ponad 310 tys. inteligentnych liczników prądu. Jako powód do unieważnienia wskazuje się nieprecyzyjne wymagania wobec liczników zawarte w SIWZ, a także wielokrotne zmiany wprowadzane na życzenie Energa-Operator. Jeżeli sąd postanowi unieważnić umowę to skutki mogą być bardzo różne – nawet demontaż ponad 300 tys. inteligentnych liczników – uważa polskatimes.pl.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna